logo

07 Şubat 2023

BÖYLE BİR ACI YOK


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar, gerçekten yüreğimiz yanıyor Kahramanmaraş merkezli on ilimizi etkisi altına alan büyük bir felaket yaşıyoruz kaybettiğimiz vatandaş sayımız bu gün itibarıyla 4000 civarı ama maalesef enkaz altında on binlerce insanımız var ve bir çoğu da yaşam savaşı veriyor.

     Felaketin sabaha karşı meydana gelmesi nedeniyle herkes evinde ve uyuyordu ve kıyafetleri pijama olması nedeniyle enkaz altında sağ bile kalsalar, o bölgenin soğuğuna dayanamazlar, ben o bölgeleri iyi bilirim askerliğim süresince 20 ay bu hava şartlarını yaşayanlardanım.

     Şimdi bazı televizyon kanallarında yorumları izliyorum devlet nerede, yardım ulaşmıyor gibi konuşmalar var, oturduğunuz yerden konuşması kolay. sn. Ayşenur Aslan felaketin büyüklüğünün farkında mısınız, bilim adamları dahi hiç rastlamadık diyorlar. 9 saat içinde bir birinden bağımsız 2 deprem. Evet, eleştiriler olacaktır, sorumlular yargılanır, ama bu tür söylemler şu an hiç konuşulmamalı şu an birlik beraberlik zamanı buna ihtiyacımız var.

     Enerji yok, iletişim ve ulaşım yok, kara yolları, hava alanları hasar görmüş bir bölümü kullanılamıyor, hastaneler, askeriyeye ait binalar, polis evleri, belediye binaları yıkılmış hizmet verilemiyor, kurtarma ekipleri ve iş makinaları kar ve fırtına nedeniyle bölgeye ulaşamıyor o nedenle şimdi susacağız acımızı paylaşacağız o kadar.

     Bu tür afetler bize şunu gösterdi, insanımız korkunç yardım sever ve bu acıyı hepsi içinde hissediyor dünkü yardım kampanyalarını takip ettim, inanamadım oturup ağladım inanın böyle kenetlenen bir toplum her halde dünyada çok azdır, inanın tüm dünya ülkeleri de hem yardım malzemeleri hem de kurtarma ekiplerini göndermek için yarışıyor iyide bütün dünya böyle bir durumda bir insanı kurtarmak için bu kadar mücadele verirken niye binlerce insanı öldürmek için silahlara milyarlarca dolar para harcıyor anlaşılır gibi değil.

     Dostlar acımız çok ama çok büyük, ülkemizin başı sağ olsun bölge insanımızı zor günler bekliyor tabi ki bu yaralar bir şekilde sarılacak ama acımız hafifletilecek ama ya kaybettiğimiz binlerce insanımızın yeri dolacak mı tabi ki hayır ciddi felaketler yaşadık gerçekten ders almıyoruz tedbir almıyoruz,imar afları çıkarılıyor bunların önü yasalarla kesilmeli çürük binalara sağlam raporu veriyoruz devlet eliyle çok yazık.

     Hepinizin tanıdığı Prf. Dr. Ahmet Ercan’ın bir tespitiyle bitirelim, 6 bin bina yıkılmış en az 4 kat 8 daireden 48 bin daire yapar, bir ailenin ortalama 4 kişi olduğunu düşünürsek, 192 bin kişi göçük altında. 8 bin kişi kurtarılmış, 184 bin kişi göçük altında kurtarma oranı 25 kişide bir kişi, kalanlardan yaşadığını umut ettiğimiz % 5 var oda 92 kişi yapar, çok vahim çok.

     Dostlar; Japonya’da 9 şiddetinde bir depremde, ne bir kişi ölüyor, ne de bir bina yıkılıyor kimse bu yaşananlara bu bizim kaderimiz diyemez kusura bakmayın .

     Kalın sağlıcakla…

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...