logo

24 Nisan 2021

Bozuk düzenle doğru şeyler yapılmaz


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım;

     Türkiye insanı öyle bir noktaya gelmiş ki,  çok açık, net, bariz konularda bile  anlaşamıyor.

     Örneğin; ben diyorum, “Orduyla ilişkisi kesilmiş ve emekli olmuş kişi, asker değil sivildir,  askeri düzene göre değil, sivil düzene göre davranır ve sivillerin kullandığı hakların hepsini kullanır. Ama, askerin kullandığı hiç bir yetkiyi kullanamaz”

     Fakat, her ne hikmetse hala ordudan emekli olmuş, bütün ilişkisi kesilmiş, hiç görev ve sorumluğu olmayan, sivil kurallara göre yaşayan kişiyle, orduda görevli askeri kurallara göre yaşayan kişiyi aynı katagoriye koyanlar var.

     Bu kadar ayan beyan açık bir konuda anlaşmıyorsak hangi konuda anlaşabiliriz, varın siz düşünün.

     Bende 20 ay askerlik yaptım, bu zaman zarfında benim için askeri kurallar geçerli idi, teskeremi aldıktan sonra orduyla ilişkim kesildi ve sivil bir vatandaş olarak yoluma devam ettim.

     Hulusi Akar’ın  askeriyedeki görevi bitti, şimdi sivil bir vatandaş olarak bakanlık yapıyor biz sayın Akar’a “Sen asker emeklisi olduğun için  sivil değil misin mi” diyeceğiz. Şayet bir gün Türkiye de söz sahibi  biri kalkar “Siyah ile beyaz aynıdır, ikisi de renktir, elma ile armut aynıdır ikisi de meyvedir, görev süresi biten cumhurbaşkanı ile görev başındaki cumhurbaşkanı aynıdır ikisi de cumhurbaşkanıdır” derse şaşırmayın. Zira, Türkiye de kavramlar, kurumlar, kurallar anlamını kaybetmiş her şey bir bine karışmış durumda.

     Bu kadar düzensiz çarpık, kişilerin kafasına göre kullandığı bir devlet düzeniyle Türkiye’nin sorunlarını hiç bir şekilde çözmek mümkün değil.

     Türkiye’nin sorunlarını çözebilmenin yolu devlet kurumlarını, kişilerin keyfine göre kullandığ,ı bu düzeni değiştirmekten geçer. Bozuk düzenle doğru şeyler yapmayı hayal etmek nafile bir çabadır.

     Ben diyorum ki, gelin kurum ve kurallarıyla güzel işleyen adaletli bir düzen kuralım, bu kavram kargaşası son bulsun.

Share
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...