logo

24 Nisan 2021

Bozuk düzenle doğru şeyler yapılmaz


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım;

     Türkiye insanı öyle bir noktaya gelmiş ki,  çok açık, net, bariz konularda bile  anlaşamıyor.

     Örneğin; ben diyorum, “Orduyla ilişkisi kesilmiş ve emekli olmuş kişi, asker değil sivildir,  askeri düzene göre değil, sivil düzene göre davranır ve sivillerin kullandığı hakların hepsini kullanır. Ama, askerin kullandığı hiç bir yetkiyi kullanamaz”

     Fakat, her ne hikmetse hala ordudan emekli olmuş, bütün ilişkisi kesilmiş, hiç görev ve sorumluğu olmayan, sivil kurallara göre yaşayan kişiyle, orduda görevli askeri kurallara göre yaşayan kişiyi aynı katagoriye koyanlar var.

     Bu kadar ayan beyan açık bir konuda anlaşmıyorsak hangi konuda anlaşabiliriz, varın siz düşünün.

     Bende 20 ay askerlik yaptım, bu zaman zarfında benim için askeri kurallar geçerli idi, teskeremi aldıktan sonra orduyla ilişkim kesildi ve sivil bir vatandaş olarak yoluma devam ettim.

     Hulusi Akar’ın  askeriyedeki görevi bitti, şimdi sivil bir vatandaş olarak bakanlık yapıyor biz sayın Akar’a “Sen asker emeklisi olduğun için  sivil değil misin mi” diyeceğiz. Şayet bir gün Türkiye de söz sahibi  biri kalkar “Siyah ile beyaz aynıdır, ikisi de renktir, elma ile armut aynıdır ikisi de meyvedir, görev süresi biten cumhurbaşkanı ile görev başındaki cumhurbaşkanı aynıdır ikisi de cumhurbaşkanıdır” derse şaşırmayın. Zira, Türkiye de kavramlar, kurumlar, kurallar anlamını kaybetmiş her şey bir bine karışmış durumda.

     Bu kadar düzensiz çarpık, kişilerin kafasına göre kullandığı bir devlet düzeniyle Türkiye’nin sorunlarını hiç bir şekilde çözmek mümkün değil.

     Türkiye’nin sorunlarını çözebilmenin yolu devlet kurumlarını, kişilerin keyfine göre kullandığ,ı bu düzeni değiştirmekten geçer. Bozuk düzenle doğru şeyler yapmayı hayal etmek nafile bir çabadır.

     Ben diyorum ki, gelin kurum ve kurallarıyla güzel işleyen adaletli bir düzen kuralım, bu kavram kargaşası son bulsun.

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...