logo

BŞB , Birlik , Turizm


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

      Değerli Okuyucularım,

      Kadirşinas Dostlarım.

      Geçen sayımızdaki yazımın konusu Trafik ve Parklanma ilgili çözüm alternatifi Önerime, Kestel’li dostlarımdan aldığım teşekkür ve eleştirilere ziyadesi ile sevindim. Öyle anlaşılıyor ki, ben bu konuyu ileride tekrar tekrar işlemeliyim. İşleyeceğim.

       Ancak, bu yazımda sizlere Bursa Turizm Tanıtma Birliğini ve İlçemizin bakışını, potansiyelini anlatacağım.

     Bursa Turizm Tanıtma Birliği Valiliğin önderliğinde, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin katılımı ile oluşturuldu. Benim  de kurucu divan üyesi olarak bulunduğum toplantıda Eylül 2008 de kurulmuştu. Bursa için, bence de ilçemiz için fevkalade önemli ve işlevsel bir kurum.  Ancak, geçen gün yapılan 4. Olağan genel kurul toplantısında üzülerek öğrendim ki, Kestel belediyesi halen birliğin üyesi değil. Gemlik ve Gürsu gibi Kestel de üye olmamış. Üye olmayan geçen yönetimleri esefle eleştiriyorum.  Belediye Meclis Üyemiz Ahmet Eraslan, Birlik meclisinde bu dönem BŞB adına yer almış. Genel kurul oybirliği ile Alinur Aktaş başkanı dönem Birlik başkanı olarak seçti. AKP’den Ayşegül Seyran ve CHP’den de Murat Yıldırım Başkan vekili olarak görev aldılar. Toplantıda ayrıca kapsamlı bir tüzük değişikliği kabul edildi.

     Tanıtım Birliği valinin önerisi üzerine Bursa’mızın öz değerlerinin, tarihi özeliklerinin, tabii doğal güzelliklerinin tespiti, korunması, ulusal ve uluslararası tanıtımı yoluyla Turizm pastasından pay alması, hak ettiği değeri bulması için oluşturulmuştu.

      BŞB başkanımız sayın Alinur Aktaş beyin çabaları ve valimizin olurlarıyla, Birlik Başkanlığı ve Yönetimi tüzük değişikliği yapılarak BŞB’mize bırakılmış, çok isabetli bir değişiklik yapılmıştır. Alinur Başkan turizmi çok önemsiyor, Artı değer kazanmamızın bu yolla başlatılacağına, başarılacağına inanıyor.

       Bence, Osmangazi ve İznik ten sonra tanıtılması en elzem olan ilçemiz Kestel’dir. Doğa harikası tabiat zenginliği doğrusunu isterseniz en şanslı olduğumuz alandır. İstatistiki TÜİK verilerine göre, şehrimize ilk beşte en fazla turist sırasıyla Arabistan, Irak, Çin, Malezya ve Endonezya’dan Turist gelmektedir. Güneyimizdeki müslüman Coğrafyadan şehrimize gelen misafirlerimiz doğal yeşillik ve termal kaynaklar için şehrimize geliyorlar ve konaklıyorlar. Konaklamayı arttırmamız gerekiyor.  Saitabat şelalesi onlar için vazgeçilmez  bir destinasyonudur.

      Konaklamak için ilçemiz Kestel maalesef gerekli ve yeterli tesise sahip değildir. Var olan bir kaç otelimiz de yıldız sahibi değildir. Umut ederim ki, ileriki zamanlarda özellikle dağ köylerimizde pansiyon ve butik otelcilik işletmeleri gündeme gelecektir.   Ben şahsen Aksu köyümüzü çok uygun buluyorum, önemsiyorum. Ümitalan, Babasultan ve Orhaniye bölgenin doğa turizmi için gizli hazineleridir. 

      Ayrıca, Uludağ yamaçları olan bölgemizde, Termal potansiyelin olduğuna inanıyorum. Teknik çalışmalar yapıldığını  Termal AŞ.’nin genel müdüründen duymuştum. Kendisi bölgemizin çocuğudur. Heyecanla bahsetmişti.

       Göreceksiniz ve duyacaksınız Turizm Tanıtma Birliği bundan sonra gayet verimli çalışmalar yapacaktır. Birlik Meclis üyelerini uygun bir programla ilçemizde ağırlamak belki onlara Fidancılarımızı tanıtmak veya onlara Kazancı Tabiat Parkında küçük bir gösteri izletebilmek çok önemli olacaktır. Birlik müdürümüz Ercüment bey ve birikimli çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum, başarılı çalışmalarda bulunacaklarına inanıyorum. En kısa sürede Kestel belediyesinin Birlik Üyeliğini gerçekleştireceğine inanıyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...