logo

BŞB , Birlik , Turizm


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

      Değerli Okuyucularım,

      Kadirşinas Dostlarım.

      Geçen sayımızdaki yazımın konusu Trafik ve Parklanma ilgili çözüm alternatifi Önerime, Kestel’li dostlarımdan aldığım teşekkür ve eleştirilere ziyadesi ile sevindim. Öyle anlaşılıyor ki, ben bu konuyu ileride tekrar tekrar işlemeliyim. İşleyeceğim.

       Ancak, bu yazımda sizlere Bursa Turizm Tanıtma Birliğini ve İlçemizin bakışını, potansiyelini anlatacağım.

     Bursa Turizm Tanıtma Birliği Valiliğin önderliğinde, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin katılımı ile oluşturuldu. Benim  de kurucu divan üyesi olarak bulunduğum toplantıda Eylül 2008 de kurulmuştu. Bursa için, bence de ilçemiz için fevkalade önemli ve işlevsel bir kurum.  Ancak, geçen gün yapılan 4. Olağan genel kurul toplantısında üzülerek öğrendim ki, Kestel belediyesi halen birliğin üyesi değil. Gemlik ve Gürsu gibi Kestel de üye olmamış. Üye olmayan geçen yönetimleri esefle eleştiriyorum.  Belediye Meclis Üyemiz Ahmet Eraslan, Birlik meclisinde bu dönem BŞB adına yer almış. Genel kurul oybirliği ile Alinur Aktaş başkanı dönem Birlik başkanı olarak seçti. AKP’den Ayşegül Seyran ve CHP’den de Murat Yıldırım Başkan vekili olarak görev aldılar. Toplantıda ayrıca kapsamlı bir tüzük değişikliği kabul edildi.

     Tanıtım Birliği valinin önerisi üzerine Bursa’mızın öz değerlerinin, tarihi özeliklerinin, tabii doğal güzelliklerinin tespiti, korunması, ulusal ve uluslararası tanıtımı yoluyla Turizm pastasından pay alması, hak ettiği değeri bulması için oluşturulmuştu.

      BŞB başkanımız sayın Alinur Aktaş beyin çabaları ve valimizin olurlarıyla, Birlik Başkanlığı ve Yönetimi tüzük değişikliği yapılarak BŞB’mize bırakılmış, çok isabetli bir değişiklik yapılmıştır. Alinur Başkan turizmi çok önemsiyor, Artı değer kazanmamızın bu yolla başlatılacağına, başarılacağına inanıyor.

       Bence, Osmangazi ve İznik ten sonra tanıtılması en elzem olan ilçemiz Kestel’dir. Doğa harikası tabiat zenginliği doğrusunu isterseniz en şanslı olduğumuz alandır. İstatistiki TÜİK verilerine göre, şehrimize ilk beşte en fazla turist sırasıyla Arabistan, Irak, Çin, Malezya ve Endonezya’dan Turist gelmektedir. Güneyimizdeki müslüman Coğrafyadan şehrimize gelen misafirlerimiz doğal yeşillik ve termal kaynaklar için şehrimize geliyorlar ve konaklıyorlar. Konaklamayı arttırmamız gerekiyor.  Saitabat şelalesi onlar için vazgeçilmez  bir destinasyonudur.

      Konaklamak için ilçemiz Kestel maalesef gerekli ve yeterli tesise sahip değildir. Var olan bir kaç otelimiz de yıldız sahibi değildir. Umut ederim ki, ileriki zamanlarda özellikle dağ köylerimizde pansiyon ve butik otelcilik işletmeleri gündeme gelecektir.   Ben şahsen Aksu köyümüzü çok uygun buluyorum, önemsiyorum. Ümitalan, Babasultan ve Orhaniye bölgenin doğa turizmi için gizli hazineleridir. 

      Ayrıca, Uludağ yamaçları olan bölgemizde, Termal potansiyelin olduğuna inanıyorum. Teknik çalışmalar yapıldığını  Termal AŞ.’nin genel müdüründen duymuştum. Kendisi bölgemizin çocuğudur. Heyecanla bahsetmişti.

       Göreceksiniz ve duyacaksınız Turizm Tanıtma Birliği bundan sonra gayet verimli çalışmalar yapacaktır. Birlik Meclis üyelerini uygun bir programla ilçemizde ağırlamak belki onlara Fidancılarımızı tanıtmak veya onlara Kazancı Tabiat Parkında küçük bir gösteri izletebilmek çok önemli olacaktır. Birlik müdürümüz Ercüment bey ve birikimli çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum, başarılı çalışmalarda bulunacaklarına inanıyorum. En kısa sürede Kestel belediyesinin Birlik Üyeliğini gerçekleştireceğine inanıyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
315 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...