logo

BŞB , Birlik , Turizm


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

      Değerli Okuyucularım,

      Kadirşinas Dostlarım.

      Geçen sayımızdaki yazımın konusu Trafik ve Parklanma ilgili çözüm alternatifi Önerime, Kestel’li dostlarımdan aldığım teşekkür ve eleştirilere ziyadesi ile sevindim. Öyle anlaşılıyor ki, ben bu konuyu ileride tekrar tekrar işlemeliyim. İşleyeceğim.

       Ancak, bu yazımda sizlere Bursa Turizm Tanıtma Birliğini ve İlçemizin bakışını, potansiyelini anlatacağım.

     Bursa Turizm Tanıtma Birliği Valiliğin önderliğinde, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin katılımı ile oluşturuldu. Benim  de kurucu divan üyesi olarak bulunduğum toplantıda Eylül 2008 de kurulmuştu. Bursa için, bence de ilçemiz için fevkalade önemli ve işlevsel bir kurum.  Ancak, geçen gün yapılan 4. Olağan genel kurul toplantısında üzülerek öğrendim ki, Kestel belediyesi halen birliğin üyesi değil. Gemlik ve Gürsu gibi Kestel de üye olmamış. Üye olmayan geçen yönetimleri esefle eleştiriyorum.  Belediye Meclis Üyemiz Ahmet Eraslan, Birlik meclisinde bu dönem BŞB adına yer almış. Genel kurul oybirliği ile Alinur Aktaş başkanı dönem Birlik başkanı olarak seçti. AKP’den Ayşegül Seyran ve CHP’den de Murat Yıldırım Başkan vekili olarak görev aldılar. Toplantıda ayrıca kapsamlı bir tüzük değişikliği kabul edildi.

     Tanıtım Birliği valinin önerisi üzerine Bursa’mızın öz değerlerinin, tarihi özeliklerinin, tabii doğal güzelliklerinin tespiti, korunması, ulusal ve uluslararası tanıtımı yoluyla Turizm pastasından pay alması, hak ettiği değeri bulması için oluşturulmuştu.

      BŞB başkanımız sayın Alinur Aktaş beyin çabaları ve valimizin olurlarıyla, Birlik Başkanlığı ve Yönetimi tüzük değişikliği yapılarak BŞB’mize bırakılmış, çok isabetli bir değişiklik yapılmıştır. Alinur Başkan turizmi çok önemsiyor, Artı değer kazanmamızın bu yolla başlatılacağına, başarılacağına inanıyor.

       Bence, Osmangazi ve İznik ten sonra tanıtılması en elzem olan ilçemiz Kestel’dir. Doğa harikası tabiat zenginliği doğrusunu isterseniz en şanslı olduğumuz alandır. İstatistiki TÜİK verilerine göre, şehrimize ilk beşte en fazla turist sırasıyla Arabistan, Irak, Çin, Malezya ve Endonezya’dan Turist gelmektedir. Güneyimizdeki müslüman Coğrafyadan şehrimize gelen misafirlerimiz doğal yeşillik ve termal kaynaklar için şehrimize geliyorlar ve konaklıyorlar. Konaklamayı arttırmamız gerekiyor.  Saitabat şelalesi onlar için vazgeçilmez  bir destinasyonudur.

      Konaklamak için ilçemiz Kestel maalesef gerekli ve yeterli tesise sahip değildir. Var olan bir kaç otelimiz de yıldız sahibi değildir. Umut ederim ki, ileriki zamanlarda özellikle dağ köylerimizde pansiyon ve butik otelcilik işletmeleri gündeme gelecektir.   Ben şahsen Aksu köyümüzü çok uygun buluyorum, önemsiyorum. Ümitalan, Babasultan ve Orhaniye bölgenin doğa turizmi için gizli hazineleridir. 

      Ayrıca, Uludağ yamaçları olan bölgemizde, Termal potansiyelin olduğuna inanıyorum. Teknik çalışmalar yapıldığını  Termal AŞ.’nin genel müdüründen duymuştum. Kendisi bölgemizin çocuğudur. Heyecanla bahsetmişti.

       Göreceksiniz ve duyacaksınız Turizm Tanıtma Birliği bundan sonra gayet verimli çalışmalar yapacaktır. Birlik Meclis üyelerini uygun bir programla ilçemizde ağırlamak belki onlara Fidancılarımızı tanıtmak veya onlara Kazancı Tabiat Parkında küçük bir gösteri izletebilmek çok önemli olacaktır. Birlik müdürümüz Ercüment bey ve birikimli çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum, başarılı çalışmalarda bulunacaklarına inanıyorum. En kısa sürede Kestel belediyesinin Birlik Üyeliğini gerçekleştireceğine inanıyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...