logo

BŞB , Birlik , Turizm


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

      Değerli Okuyucularım,

      Kadirşinas Dostlarım.

      Geçen sayımızdaki yazımın konusu Trafik ve Parklanma ilgili çözüm alternatifi Önerime, Kestel’li dostlarımdan aldığım teşekkür ve eleştirilere ziyadesi ile sevindim. Öyle anlaşılıyor ki, ben bu konuyu ileride tekrar tekrar işlemeliyim. İşleyeceğim.

       Ancak, bu yazımda sizlere Bursa Turizm Tanıtma Birliğini ve İlçemizin bakışını, potansiyelini anlatacağım.

     Bursa Turizm Tanıtma Birliği Valiliğin önderliğinde, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin katılımı ile oluşturuldu. Benim  de kurucu divan üyesi olarak bulunduğum toplantıda Eylül 2008 de kurulmuştu. Bursa için, bence de ilçemiz için fevkalade önemli ve işlevsel bir kurum.  Ancak, geçen gün yapılan 4. Olağan genel kurul toplantısında üzülerek öğrendim ki, Kestel belediyesi halen birliğin üyesi değil. Gemlik ve Gürsu gibi Kestel de üye olmamış. Üye olmayan geçen yönetimleri esefle eleştiriyorum.  Belediye Meclis Üyemiz Ahmet Eraslan, Birlik meclisinde bu dönem BŞB adına yer almış. Genel kurul oybirliği ile Alinur Aktaş başkanı dönem Birlik başkanı olarak seçti. AKP’den Ayşegül Seyran ve CHP’den de Murat Yıldırım Başkan vekili olarak görev aldılar. Toplantıda ayrıca kapsamlı bir tüzük değişikliği kabul edildi.

     Tanıtım Birliği valinin önerisi üzerine Bursa’mızın öz değerlerinin, tarihi özeliklerinin, tabii doğal güzelliklerinin tespiti, korunması, ulusal ve uluslararası tanıtımı yoluyla Turizm pastasından pay alması, hak ettiği değeri bulması için oluşturulmuştu.

      BŞB başkanımız sayın Alinur Aktaş beyin çabaları ve valimizin olurlarıyla, Birlik Başkanlığı ve Yönetimi tüzük değişikliği yapılarak BŞB’mize bırakılmış, çok isabetli bir değişiklik yapılmıştır. Alinur Başkan turizmi çok önemsiyor, Artı değer kazanmamızın bu yolla başlatılacağına, başarılacağına inanıyor.

       Bence, Osmangazi ve İznik ten sonra tanıtılması en elzem olan ilçemiz Kestel’dir. Doğa harikası tabiat zenginliği doğrusunu isterseniz en şanslı olduğumuz alandır. İstatistiki TÜİK verilerine göre, şehrimize ilk beşte en fazla turist sırasıyla Arabistan, Irak, Çin, Malezya ve Endonezya’dan Turist gelmektedir. Güneyimizdeki müslüman Coğrafyadan şehrimize gelen misafirlerimiz doğal yeşillik ve termal kaynaklar için şehrimize geliyorlar ve konaklıyorlar. Konaklamayı arttırmamız gerekiyor.  Saitabat şelalesi onlar için vazgeçilmez  bir destinasyonudur.

      Konaklamak için ilçemiz Kestel maalesef gerekli ve yeterli tesise sahip değildir. Var olan bir kaç otelimiz de yıldız sahibi değildir. Umut ederim ki, ileriki zamanlarda özellikle dağ köylerimizde pansiyon ve butik otelcilik işletmeleri gündeme gelecektir.   Ben şahsen Aksu köyümüzü çok uygun buluyorum, önemsiyorum. Ümitalan, Babasultan ve Orhaniye bölgenin doğa turizmi için gizli hazineleridir. 

      Ayrıca, Uludağ yamaçları olan bölgemizde, Termal potansiyelin olduğuna inanıyorum. Teknik çalışmalar yapıldığını  Termal AŞ.’nin genel müdüründen duymuştum. Kendisi bölgemizin çocuğudur. Heyecanla bahsetmişti.

       Göreceksiniz ve duyacaksınız Turizm Tanıtma Birliği bundan sonra gayet verimli çalışmalar yapacaktır. Birlik Meclis üyelerini uygun bir programla ilçemizde ağırlamak belki onlara Fidancılarımızı tanıtmak veya onlara Kazancı Tabiat Parkında küçük bir gösteri izletebilmek çok önemli olacaktır. Birlik müdürümüz Ercüment bey ve birikimli çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum, başarılı çalışmalarda bulunacaklarına inanıyorum. En kısa sürede Kestel belediyesinin Birlik Üyeliğini gerçekleştireceğine inanıyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
387 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...