logo

BTÜ’de BEBKA Desteğiyle Profesyonel Mentor Havuzu Kuruluyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) tarafından başvurusu yapılan “Ar-Ge Merkezi Üretkenlik Kapasitesinin Artırılmasına Yönelik Profesyonel Mentor Havuzunun Oluşturulması” başlıklı proje, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’ndan (BEBKA) teknik destek almaya hak kazandı.

BEBKA merkezinde BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in katıldığı teknik destek sözleşmesi imza töreninde BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, BTTO Proje Destek Uzmanı Fatma Saime Erdönmez, BEBKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Gürler Sunel ve Uzman Mehmet Ünür de hazır bulundular.

Ajans olarak yerel kalkınma kapasitesini artırıcı faaliyetler ile bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek çalışmaları teknik destek kapsamına aldıklarına değinen BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim; “BTÜ yetkin akademik kadrosu ve son teknoloji laboratuvar altyapısı ile Bursa ve bölgemiz için önemli bir yere sahip. Bu proje sonucunda BTTO vasıtasıyla yetiştirilecek mentorlerin verecekleri danışmanlık ile bölgemiz firmalarının Ar-Ge ve girişimcilik konularında önemli mesafe kat edeceklerine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ülkemizdeki katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini arttırmanın inovasyon ve Ar-Ge kültürünü genele yaymakla mümkün olacağına işaret ederek; “BTÜ olarak yüksek teknolojiye sahip laboratuvar altyapımız ve alanında uzman akademik personelimiz ile bugüne kadar Bursa ve bölgemiz sanayiinin üretim ve test-analiz odaklı birçok problemine çözüm ortağı olduk. Bu proje ile de sanayi firmalarının Ar-Ge ve inovasyon odaklı büyümelerine yol gösterecek mentorların yetiştirilmesi sağlanacak. BTTO bünyesinde oluşturulacak mentor havuzundaki profesyonellerin verecekleri danışmanlık ile Ar-Ge merkezlerindeki kapasitenin arttırılması, yeni Ar-Ge merkezlerinin kurulması, inovasyon kültürünün genele yayılarak yenilikçi ve rekabetçi ürünlerin üretilebilmesini hedefliyoruz. Bölgemiz firmalarının bu profesyonel mentorlerden alacakları danışmanlık ile deneme yanılma aşamalarına girmeden çok daha kısa süreçlerde katma değeri yüksek ürünler üreterek rekabet güçlerini arttıracaklarına ve ihracat kapasitelerini geliştireceklerine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?