logo

26 Mayıs 2023

BUNUN  ADI  REFERANDUM


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Ülkemiz tarihinde bir ilk, dünyada bir örneği daha olmayan bu ucube tek adam sistemi nedeniyle seçimler ikinci tura gidiyor, birinci turda milletvekili seçimleri tamamlandı fakat  Cumhurbaşkanı seçilmek için adaylar % 50+1 i bulamadı, ikinci tura en çok oyu alan iki aday kaldı bir başka deyişle artık bu bir referandum. Cumhuriyet ve Demokrasi yani parlamenter sistemi isteyenler mi, yoksa teokrasi yani dine dayalı tek adam sistemini isteyenler mi..? Yarış bu iki düşünce arasında geçecek. Bu Kılıçdaroğlu mu, Erdoğan mı seçimi olmaktan çıktı. 

     Birinci turun kazananı olmadı, ama bir kaybedeni var oda R.T.Erdoğan oldu, daha doğrusu Erdoğan kendi kurduğu sistemde % 50+ i bulamadı, bir başka deyişle oy kullanan seçmenin yarıdan fazlası Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı olarak seçmedi, devletin tüm imkanlarını kullanmasına rağmen adam kazanamadı buda bir gerçek,

     AKP, Hakkâri hariç bütün yurtta oy kaybetti % 49’larda olan oyları % 35’lere kadar düştü, çok büyük bir kayıp aslında,  HDP’nin oylarında da düşüş gözlendi, mecliste de kesin sonuç olmamasına rağmen AKP 30 civarında milletvekili kaybetti. CHP ve MHP oylarını arttıran partiler oldu, CHP yıllar sonra Rize, Maraş, Diyarbakır, Erzincan’dan vekil çıkarma başarısını gösterdi, büyük şehirlerin bir çoğunda da önde çıktı.

     İttifaklar nedeniyle CHP ve AKP listelerinden diğer partilerde belli oranlarda meclise girdiler, mecliste yine çoğunluk oy kaybı yaşamasına rağmen AKP’nin oldu.

     Şimdi geldik ikinci tura; biri 45 almış diğeri 49 almış artık bunun bir önemi yok. AKP ve Cumhur ittifakının yalan, dolan, uydurma videolar ve CHP ile uzak yakın ilgisi olmayan sahte afişlerle çok çirkin bir kara propaganda yürüttüğünü görüyoruz, hiç yakışmıyor kazanmak için her yol mübah anlayışı çok yanlış. Kazanmakta var, kaybetmekte, o makamlar kimsenin babasının malı değil, daha dün akşam canlı yayında Erdoğan itiraf etti dedi ki; Kılıçdaroğlu ile ilgili kandil kasetleri var ama montaj, ama şu, ama bu, dostlar inanılır gibi değil, montaj öylemi adama sorarlar o zaman ilk tur öncesi mitinglerinizde gösterdiğiniz tüm videolar montaj ve uydurma, sahte öyle olduğunu da cümle alem biliyor ve biz Müslümanız öylemi ya bu çirkinlikleri yapmayın, yada dinimizden elinizi, ayağınızı çekin. AKP iktidarının en çok zarar verdiği şey dinimiz olmuştur ve tabi ayaklar altına aldık dedikleri milliyetçiliğimiz olmuştur.

     Geçen bir yazısını okudum Prf. Dr. Ercilasun, AKP’li gibi düşünen milliyetçi olamaz demiş PKK ile yapılan Oslo, Habur görüşmelerini yazmış, Ergenekon ,Balyoz gibi operasyonları, çözüm sürecini  ve feto ile yapılan iş birliklerini anlatmış okumanızı tavsiye ederim. Fakat, bu millete anlatamıyorsun öyle vatandaşlarımız var ekonomiden memnun musun diyorlar hayır her şey çok pahalı diyor sorumlusu kim diyorsun Kılıçdaroğlu ve CHP diyor. Onlar hiç iktidar olmadı nasıl yapsın diyorsun hayır siz bilmiyorsunuz oldular diyor ve bu tip insanlarımız ülkeyi yönetecek insanları seçmek için oy kullanıyor, Almanya da A haber yayınladı ve hemen kaldırdı Türkçe bilmeyen adam arap oy kullandı, buna kim nasıl vatandaşlık verdi bu kadar ucuz mu bu iş, ülkemizde bu iktidar döneminde yabancılara 26 milyon 700 bin metre kare toprak satılmış ve 47 milyar dolar tahsilat yapılmış tam sıra kanal İstanbul’a gelmişti deprem felaketi yaşandı. Allah’tan ama kazanırlarsa orası da gitti bunu bilin.

     Dostlar, yeniden Demokratik parlamenter sistem diyeceksek, adalet, hukuk, insan hakları diyeceksek bu köprüden önceki son çıkıştır, kadınlarımıza cinsiyetçi saldırı ve aşşağılama yapanları,  ki bu tam bir taliban zihniyetir, bunları gazi meclisimize soktular, Kızılayımızı depremzedeye çadır ,gıda maddesi vermeyip satan bir kurum haline getirdiler, enflasyonu    % 105 lere getirdiler, gıda, ev, araba, kira fiyatları resmen uçtu hakkıyla çalışan hiçbir çocuğumuz bunlara sahip olamaz artık, dolar k. Çarşıda 22 L. Yi buldu, kıyma 350 TL., 12 milyon yoksul, 37 milyon insan et yiyemiyor diyor Tüik, zeki pırıl pırıl çocuklarımız yurt dışına kaçarken 10 milyon cahil, eğitimsiz mülteciyi ülkemize doldurdular inanın bir süre sonra kızlarımız, eşlerimiz sokakta yürüyemiyecekler az kaldı, bütün bunlara rağmen ben Erdoğan’a oy vereceğim diyenler yolunuz açık olsun yapacak bir şey yok.

Böyle düşünmeyen dostlar umutsuzluğa yer yok, vatanımızı böyle  düşüncelere sahip olan kişilere bırakamayız, kaybedilmiş bir şey yok kazanılacak bir seçim var, gençler ayağa kalkın , ölü toprağını atın üzerinizden.

Vatanını seven sandığa gelsin.

MİLLİYETÇİ VE ÜLKÜCÜ  SİNAN OGAN

Çok değil on gün kadar oldu bu ülkücü arkadaş ekranlarda iki kırmızı çizgimiz var dedi biri sığınmacıların gönderilmesi birde teröre karşı alınacak önlemlerdir demişti peki kimin yanına gitti sığınmacıları göndermem deyip yıllarca teröristlerle kol kola yaşamış kişilerin yanına gitti başka ne dedi hüdapar la ayni sandığa bir ülkücüyü kessen girmez bu nedenle Mhp’de büyük kayıplar olacak demişti ama o sandığa kendi sandığa girdiği gibi  Mhp aksine oyunu arttırdı birde D.Bahçeliye gönderme yapmıştı Türk bayrağındaki Türk ismini çıkarmayı teklif eden hüdaparla nasıl yan yana gelebilir dedi şimdi yan yana olan kendisi oldu, Mhp geçen hafta kapılarını ona hemde sert bir dille kapattı acı ama onlarla da yan yana olmak zorunda. Feyzioğlu da hatırlayın aynisini yapmıştı daha doğrusu saraya biat edenlerin kervanına katıldı ogan, aslında bu ikisi ülkede değişimi sağlayacak kişiler olabilecekken sadece siyasi hayatlarını değil kişiliklerini şahsiyetlerini, güvenilirliklerini de kaybettiler inanın sokağa çıkamazlar göreceksiniz, arkasında ona oy verenleri ortada b.. gibi bıraktı.

     Millet ittifakına inşallah gelmez demiştim öylede oldu ben şahsım olarak çok sevindim neden mi Sinan Oğan’ın sabit bir seçmeni yok çünkü arkasında bir partisi yok, Zafer partisi gen. başkanı sn. Ümit Özdağ onu aday yaptı bence onu da sattı bu ülkücü arkadaş bu kadar basit, aldığı % 5,2 oyun ne kadarını taşıyabilir cumhur ittifakına derseniz % 1 ini bile bu yüzden götüremez ona verilen oyların büyük bir bölümü m. incenin tepki oylarıydı bunu hepimiz biliyoruz, madem böyle bir karar alacaktın niye aday oldun diye sorarlar sanıyorum bedavaya gitmemiştir tabi kazanabilirlerse ileride göreceğiz ama ben Kılıçdaroğlu nun 2. Turu alacağına inananlardanım.

Bu arkadaş bir zamanlar MHP milletvekili iken AKP’lilerden mecliste bir dayak yemişti, yumruklanmıştı hatırlarsınız o zaman ak partililer için ak itler demişti şimdi o kişilerle de beraber oldu bunun adımı siyaset böyle siyasetin içine edeyim.

Kalın sağlıcakla

Osman Fahri Ünal

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...