logo

08 Şubat 2020

BUNUN SONU İFLAS


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; 193 ülkeden kurulu dünyamızda, geçmediği köprüye para ödeyen bizden başka ülke yok. Asrın liderimiz ne demişti; “Yapılan köprü, tünel, hastane, havalanları için milletimizin cebinden tek bir kuruş bile çıkmayacak” sanırım hatırlıyoruz. Sadece 3.köprü için bir yılda müteahhite geçmeyen araçlar için ödediğimiz rakam 3 milyar 50 milyon tl. (500 milyon dolar)hani tank palet fabrikamız için bulamadığımız 50 milyon doların on katı bu sadece 3. Köprü devam ediyoruz.

-Osmangazi köprüsü yıllık verilen garanti araç sayısı 14,5 milyon, geçen araç ise 4,5 milyon yani 10 milyon aracın parasını geçmeyenler ödüyor,bu parayı biriktirsen her yıl bir Osman gazi köprüsü yaparsın.

-Avrasya tüneli yıllık garanti edilen  araç sayısı 25 milyon,geçen araç sayısı 15 milyon yani geçmeyen 10 milyon aracın parası hazineden ödeniyor müteahhite.

-Atatürk hava limanını erken kapattılar anlaşma gereği burayı işleten müteahhite ödenen 2,5 milyar tl.

-Kütahya’ya bir havalimanı yaptılar bu ilimizin nüfusu 200 bin kişi verilen yıllık uçuş garantisi 1 milyon kişi,sadece 40 bin kişi uçuyor iyimi aradaki fark olan 960 bin kişinin parası müteahhite hazineden ödeniyor iyimi.

-Şehir hastanelerini yapan mütahhite %70 doluluk garantisi verdiler buda tutmadı tabi milleti zorla hasta yapamadıkları için geçtiğimiz yıl için 3 milyar 700 bin tl’de bunlar için ödendi.

Ey benim milletim geçmediğiniz köprü,tünel, gitmediğiniz hastane,uçmadığınız hava alnı için sadece bu yıl ödenen rakamı merak ediyormusunuz sıkı durun 19 milyar tl. yani 3 milyar doların üzerinde bir para ve 25 yıl geçerli bu anlaşmalar,bu para Afrika’yı açlıktan kurtarır bunu böyle bilin.

Şimdi  asrın liderimiz bize bölgedeki arsa rantı dışında bir lira getirisi olmayacak kanal İstanbul için ayni şeyleri söylüyor ödenecek rakam şimdilik 75 milyar tl.civarında bu 100 milyar tl.yi  kesin geçer buda 17 milyar dolar gibi bir rakam,ne diyor kanal İstanbul için milletimizin cebinden bir kuruş çıkmayacak,takdir yüce milletin bu kadar örnek ve yaşanan ortada iken, ama yinede şunu unutmayın dünya bizi kıskanıyor…

DEPREM

Elazığ, Malatya ve civarı yine depremle sarsıldı, acımız büyük. 41 insanımızı kaybettik yüzlerce yaralımız var ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz. tabiî ki hasar çok büyük yüzlerce bina yıkılacak bu kış şartlarında çok zor bir yaşam mücadelesi veriyor bölgenin insanı ama büyük ülkeyiz yine kenetlendik o bölgeye her yönüyle akıyoruz resmen, bu yaraları da sararız tabiî ki ama ne zaman tedbir alacağız, yapılan yardımlar yerine ulaşacak mı hep soru işareti akıllarda umarım sorun olmaz o insanlarımızın da yaraları bir an önce sarılır.

     Öyle güzel görüntüler vardı ki, Devlet olarak oradayız, Cumhurbaşkanı, bakanlar, muhalefet partileri, Büyükşehir belediyeleri, dernekler, kurtarma ekipleri daha niceleri  inanın çok duygulandık olması gerekende buydu burası siyasetin, din, dil ırkın konuşulacağı bir yer değil burada sadece insanlıktan bahsedebiliriz öylede olmalı.

     Bütün bunlara rağmen sn. Erdoğan’ı eleştirmeden geçemeyeceğim bunu Yılmaz Özdil’de yazmış oradan örneklerle devam edelim. Sn. Erdoğan Elazığ’da ne söyledi; “Kadere inanırız, her şeyden önce müslümanız, sabır imanımızın gereği olarak sabırla atlatın.Ayrıca sosyal medyada bu hükümet 20 yıldır depreme yönelik ne yaptı diyecek kadar ahlaksızca mesajlar var” dedi.

     Dostlar ayni sn. Erdoğan, 2003 yılında yeni iktidar olmuş dört aylık başbakan iken söylediklerine bakalım, “Kader diye geçiştirilemez, tedbirli olmak aklını kullanmak insanın en büyük vasfıdır” demişti.devam, “deprem konusunda yıllardır hiçbir önlem alınmadı, yıllardır hiç bir çözüm üretilmedi, sadece vaat üretildi” demişti.

     17 yıl önce gerçekleri konuşalım felaketin asıl sebebi yönetim sorunudur diyen Erdoğan’a sormak lazım “yıllardır ne önlemler alındı” diye bunu eleştirenlere de “ahlaksızlar” diyebiliyor. 2003 de Bingöl’de söyledikleri ile ters düşüyor.

     Bakan Soylu İstanbul’da 7.5 şiddetinde bir depremden bahsediyor, Elazığ, İstanbul’un bir mahallesi kadar,Türkiye 6.8 lik depremle Elazığ, Malatya’yı kurtarabilir peki İstanbul’da neler yaşanabilir düşünebiliyor musunuz, ben düşünmek bile istemiyorum. Çünkü, facia yaşanır, iş gücündeki payı, toplanan verginin yarısı, rakamlarla anlatılamaz. İstanbul, o nedenle bırakın o kanalı falan İstanbul’u depreme hazırlayın uzmanlar uyarıyor, Prf. Dr. Naci Görür ,dört ay önce dikkat çekmişti. Elazığ, Malatya’ya dinleyen olmadı sonuç ortada ayni hoca şimdide başta İstanbul olmak üzere Bingöl, Malatya, Adıyaman, Hatay, K.Maraş‘taki riske dikkat çekiyor, lütfen önlemler alın bir an önce.

     Unutmayın; İstanbul batarsa Türkiye batar.

     Kalın Sağlıcakla…

Share
1283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...