logo

BURSA 11 BASAMAK YÜKSELDİ

21074_19159_BOTANIK_PARK_5_201503121608_201601111656
Dünya genelinde 5 binden fazla kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl ‘Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler’ listesi oluşturan numbeo internet sitesinin geçtiğimiz yılki listesine 48’inci sıradan giren Bursa, bu yıl listede 37’inci sıraya yükseldi ve Türkiye’den ilk 50’ye giren tek şehir oldu. Bursa dünya şehirleri listesinde bir yılda 11 basamak birden yükselip, yaşam kalitesini tescillerken, İzmir 62’inci, Ankara 95’inci ve İstanbul ise 102’inci sırada yer aldı. Bursa’nın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 11 basamak birden yükselmesiyle kentteki yaşam kalitesinin de tescillenmiş olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ve dünyaya örnek yatırımlarla Bursa’nın bundan sonra daha da fazla dünya gündeminde yer alacağını vurguladı.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarının meyvesini toplamaya devam ediyor. Tarihi ve kültürel miras alanında yapılan yatırımlarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı yeni stadyum da hem Avrupa’nın en prestijli mimarlık ödülünü almış hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilmişti. Bunun yanında İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilirken, Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından ‘2017 Avrupa Yeşil Başkenti’ unvanına aday şehirler kentler arasında gösterildi.

11 basamak yükseldi
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 5 binden fazla kentin sağlık, suç oranı, nüfus, trafik, pahalılık gibi kriterlerini kıyaslayarak ‘yaşam kalitesi en yüksek şehirler’ listesi hazırlayan Numbeo internet sitesinin 150 şehirlik listesine geçtiğimiz yıl 48’inci sıradan giren Bursa, bu yıl 11 basamak birden yükselerek 37’inci sırada yer aldı. Suç oranı, sağlık, pahalılık, nüfus artışı, trafik gibi farklı kriterler dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda bir endeks oluşturuldu. Bu endekste en yüksek değere sahip şehir, Avustralya’dan Canberra olurken, Avustralya’dan Adelaide ikinci ve İsviçre’den Zürih ise üçüncü oldu.

İlk 50’deki tek Türk şehri
Aynı web sitesinin geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmada yüksek yaşam kalitesi ile 91’inci sırada olan İzmir bu yıl 62’inci sıraya, geçen yıl 97’nci sıradaki Ankara bu yıl 95’inci sıraya, 106’ncı sıradaki İstanbul da 102’inci sıraya yükseldi. Sitenin verilerine göre, dünyada yaşam kalitesi en yüksek 50 şehir arasına Türkiye’den giren tek şehir Bursa oldu. Bursa, bu endeksin alt kategorilerinden olan konuta erişim kriterinde dünyada 12’nci sırada yer aldı. Sağlık hizmetlerine erişimde İzmir dünyada ikinci sırada yer alırken, Bursa 13, İstanbul 50 ve Ankara da 74’üncü sıraya yerleşti.

Kalitemiz tescillendi
Sonucun kendileri için bir sürpriz olmadığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sıralamada 11 basamak birden yükselip, ilk 50’ye giren şehirler arasında Türkiye’den sadece Bursa’nın olmasının gurur verici olduğunu söyledi. Yayınlanan rakamlara göre Bursa’nın Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek şehri olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Belediyemiz başta olmak üzere Emniyet ve Milli Eğitim başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı çalışmalarla Bursa, kalite kenti ve marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?