logo

Bursa’da 1 yılda hava kirliliğinden 2 bin 822 kişi hayatını kaybetti

     Ne kadar yazarsak yazalım, çizersek çizelim, yönetenler kafalarını kuma gömen deve kuşu gibi olduğu sürece, her şey havada kalıyor.

     İlçemizin kuşkusuz en büyük sorunlarından birisidir, Hava kirliliği.

     Sabahın erken saatlerinde, akşam 17:00’den sonra ve hafta sonları ilçemizde temiz hava solumak neredeyse imkansız.

     Kestel’in havasının temiz olması için göstermelik uğraşlar veren ve bu konuda ciddi bir adım atamayan Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, özellikle bu konuda sınıfta kalmıştır.

     “Kestel’e sözümüz var” mottosuyla yola çıkan, Tanır’ın Kestel halkının temiz hava soluması için yaptığı elle tutulur bir şeyi de yoktur.

      Kestel’li temiz hava soluyamazken, diğer ilçelerinde çöplerinin ilçemize gelerek, önce çöp sahasına dökülüp, daha sonra transfer edilmesi, hava sahamızı daha da kirletmektedir.

     Düğün konvoyu gibi ard arda ilçemize gelen çöp kamyonlarının saldığı koku etrafta bulunan mahalle sakinlerinin büyük tepkisine neden oluyor. Üstelik, çöp transferinin yapıldığı yerin hemen 20 metre aşağısının imara açılmış olması ve şuana kadar bir çivinin çakılmamasının başlıca nedenlerinden biriside bu kokudur.

     Kestel’i yönetenler bu konuya her ne kadar duyarsız kalsa da, Nilüfer Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen ve iki gün süren Sağlık Etki Değerlendirmesi Eğitimi,  Bursa’da bulunan 5 merkez belediyeden katılımla gerçekleşti.  Eğitime katılan  Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, insan sağlığına etki eden faktörlerin kent uygulamalarında göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizerek, anlattıkları ve verdiği oranlar, bu konuya ne kadar dikkat etmemiz gerektiğinin farkındalığını ortaya koydu.

     Yılda binlerce kişinin hava kirliliği nedeniyle erken yaşta hayatını kaybettiğine değinen Kayıhan Pala, “Hava kirliliği istasyonlarının verilerine göre bu sebepten dolayı hayatını erken kaybedenlerin sayısı Türkiye’de 45 bin, Bursa’da ise 2 bin 822. Bursa’da hava kirli olmasa bir yılda 2 bin 822 kişi hayatını kaybetmeyecekti. Bursa’da hava neden kirli, bunu nasıl önleyebiliriz? Bu konulara yoğunlaşmamız gerekiyor. Diğer ülkelere göre bizim havamızın neden bu kadar kirli olduğuna iyi bakmak gerekir” dedi.

Share
460 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?