logo

Bursa’da Abhazlar kongrede bir araya geldiler


Bursa Abhaz Kültür Derneği 2. Olağan Kongresini dernek lokalinde gerçekleştirerek yeni yönetimini seçti.
Yapılan seçimlere tek liste ile gidilirken Cengiz Koç (Aşba) başkanlığında yeni yönetim kurulunda Serpil Ersever (Anaş-pha), Baki Kılınçarslan( Aşuva-Hapat),Emel Bediz Gürsoy ( Bazha), Yılmaz Marşan ( Marşan), Özgür Evren Ekinci (Hahşapa-Taskaç-pha), Kıvanç Aslan (Capra), Şeref Tekdemir (Aşharuva) ve Atilla Sağım (Aşharuva) isimler yer aldı.
Abhaz Kültür Derneği Başkanı Cengiz Koç yaptığı açıklamasında derneğimizin öncelikli amacı, üyelerimiz arasında tanışma, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak çocukların ve gençlerin kültürel ve evrensel değerlerle donanımlı yetişmesine ortam hazırlamak, Abhaz kültür değerlerini incelemek, derlemek ve korumaktır. Bir kültür,bir dil yok olmama mücadelesi vermek zorundadır,bilenlerin farkında olanların kolaylıkla kabul edemeyecekleri,dünyanın en eski,en değerli kültürlerinden birinin ”Abhaz” dili ve kültürünün varlığını sürdürebilmesi için yola çıktık. Her şeye rağmen ”önce ben” diyenlerin dirençlerine,aymazlıklarına karşı ”her şeye rağmen Abhaz dili ve kültürü” sloganını şiar edindik. iki yıldır insanımızın,toplumumuzun desteği,özlemiyle ayakta kalmayı başardık.
Biz tüm Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizi yadsımadan,kardeşliğin örgütlenme özgürlüğümüzün önündeki engelmiş gibi göstermeye çalışanlara aldırış etmeden kültürümüzü,kültürümüzün olmazsa olmaz temeli dilimizi unutmadan,unutturmadan yolumuza devam etmeye kararlıyız. Yaşadığımız dünyanın,ülkenin gereklerini göz önünde bulundurarak,yaşadığımız ülkenin kuruluşundaki gayretlerimizi unutmadan, gerekirse bugün de aynı özveri ve cesareti göstereceğimizi bilerek,”benim dedem, benim babam Abhazdı”söyleminin önüne geçmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu inançla yıllarca varlığımızı sürdüreceğimize ve Ata vatanımıza yararlı olacağımıza yürekten inanıyoruz.”Ben” kavramı bu inancımızın önüne hiçbir zaman geçemeyecektir dedi.

Share
214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?