logo

BURSAGAZ’DAN UYARI

Bursagaz, Bursa’da etkisini gösteren kuvvetli lodos nedeniyle bacalı cihaz kullanan doğal gaz abonelerini ve soba kullanan halkı uyardı.
Şehri etkisi altına alan şiddetli lodos nedeniyle tüm halkı dikkatle olmaları konusunda uyaran Bursagaz, özellikle bacalı cihaz kullanan doğal gaz abonelerini ve soba kullanan halkı uyardı. Bursagaz açıklamasında, lodoslu havalarda bacalı cihazların kapatılması ve katı yakıtlı sobaların kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.
Güvenli doğal gaz kullanımına yönelik, tesisatlarda can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurların önüne geçmek için Bursalıları dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyaran Bursagaz İşletme ve Bakım Müdürü Nurettin Erikci, “Çevre dostu, ekonomik ve konforlu bir yakıt olan doğal gaz, kurallara uygun kullanıldığında en güvenli yakıttır. Diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi kurallara uyulmadığında ve bazı temel önlemler alınmadığında can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek oluşumlar meydana gelebilmektedir” dedi.
Yanlış seçilmiş ve çabuk deforme olan baca imalatları ve montajları nedeniyle her yıl birçok insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Erikci, yaşanılan olumsuzlukların; baca ve baca bağlantılarındaki uygunsuzluk nedeniyle baca gazlarının dış ortama atılamayıp iç ortama sızmasından ya da yakma cihazlarındaki bakımsızlık ve arızalardan kaynaklandığını vurguladı.

Cihazların bulunduğu yerlerde güvenlik için bırakılmış havalandırma menfezlerinin sürekli açık ve temiz tutulmasının, aynı zamanda bacalı cihaz kullanılan odalarda karbanmonoksit alarm cihazının bulundurulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Erikci, sözlerine şöyle devam etti; “Lodosun etkili olduğu günlerde ani hava ısınmasından dolayı bacalar daha az çeker. Böyle havalarda daha önce temizliği yapılmamış, tıkalı cihaz bacaları ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabilir. Şiddetli rüzgarın etkili olduğu dönemlerde bacalı cihazların mümkünse kullanılmaması ve yanan sobaların da söndürülmesi alınması gereken öncelikli önlemlerdir.”

Lodoslu havalarda meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerinin, çoğunlukla kaçak cihaz bağlantısı yapılan yerlerde yaşandığına vurgu yapan Erikci, tesisat tadilatlarının Bursagaz’ın yetkilendirdiği iç tesisat firmalarına yaptırılması gerektiğine değindi.

Doğal gaz tesisatlarına hiçbir şekilde müdahale edilmemesi konusunda halkı uyaran Erikci, “Bu tür dönemlerde hiçbir şekilde bir olumsuzlukla karşılaşmak istemeyiz. Müşterilerimiz daire içlerinde doğal gaz ile ilgili her hangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında 7 gün 24 saat hizmet veren 187 nolu Doğal gaz Acil telefon hattını arayabilirler” dedi. Erikçi, üzücü olayların yaşanmamasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Share
1078 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?