logo

BUSKİ`den “hileli analiz” uyarısı

Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son günlerde bazı su arıtma cihazı satıcılarının hileli analiz yöntemleriyle ürün pazarlama tekniklerine başvurduklarına işaret edilerek, vatandaşların böylesi aldatma çabalarına itibar etmemeleri istendi.
Yapılan sahtekarlığın tüketicileri kandırma yoluyla ürün pazarlama esasına dayandığına işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Su arıtma cihazı tanıtımı yapan kişiler, bir bardak çeşme suyuna iki tane elektrot daldırıp bunları bir pile (veya elektriğe) bağlayarak, sistemi çalıştırdığında suyun içerisinde kahverengimsi bir renk ve çökeltilerin meydana gelmesini, suyun sağlıksız olduğuna delil olarak sunmaktadır. Arıtma cihazından alınan suda ise bu tür bir değişikliğin oluşmaması ve pazarlamacının bu renk değişiminin ve çökeltilerin sudaki kirliliğin bir göstergesi olarak takdim etme gayreti ise tüketiciyi aldatmaya yönelik sahtekarlığın ikinci aşamasını oluşturmaktadır. Bu renk değişimi ve çökelti oluşumunun mekanizması şu şekilde özetlenebilir. Yapılan işlem, ilköğretimde çocuklara gösterilen ve yaptırılan basit bir elektroliz olayıdır, ancak kullanılan metal elektrotlardan birisi bu tanıtım düzeneğinde özel olarak hazırlanmıştır. Elektroliz olayında kullanılan elektrotlar genelde çelik veya benzeri bir metalden üretilirken, burada anot ucunda kullanılan elektrot yüksek miktarda demirle kaplanmıştır. Bu durum sudaki klorürün demirle reaksiyona girerek bariz bir sarımsı kahverengi renk değişimi ve çökelti meydana getirmektedir. Ancak ters osmozla çalışan arıtma sistemleri suyun iletkenliğini ve özellikle de klorürü ileri derecede azalttıklarından renk değişimi ve çökelti oluşmayacaktır. Eğer arıtma cihazından alınan suya az miktarda sofra tuzu atılırsa renk değişimi ve çökelti oluşumunun bu suda da olduğu kolayca görebilir. Yani sudaki renk değişimi ve çökelti kirlilikten değil, vücudun dengesi için suda bulunması son derece önemli olan klorür gibi doğal bir iyonun doğal olmayan bir şekilde serbest demirle reaksiyona sokulmasından kaynaklanmaktadır.”
Açıklamada, başka bir pazarlama stratejisi olarak firmaların cihazlarının pH oranını da düzenleyerek kullanıcının yumuşak ve sağlıklı su içmesine olanak sağladığına dair başka yanlış yönlendirmeye de neden olduklarına işaret edilerek, pH düzenlemesi yapılmasının suyun sertliğinin giderilmesinde herhangi bir fonksiyonunun bulunmadığına dikkat çekildi. Sertlik giderilmesi sonucu sudan filtrelenen vücuda yararlı minerallerin her ne kadar mineral filtresinden geçirilip yeniden zenginleştirildiği söylense de son basamakta elde edilen suyun mineral değerlerinin saf suya yakın değerler olduğuna vurguda bulunularak, en büyük mineral kaynağının su olduğu düşünüldüğünde söz konusu mineral gideriminin sağlığı olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.
Çeşmeden akan suyun kalitesini belirleyen tüm parametrelerin BUSKİ’nin www.buski.gov.tr adresli resmi internet sitesinden kamuoyuyla paylaşıldığına işaret edilen açıklamada, Bursa’da suyun çeşmeden içildiği ifade edilerek, içme suyunun Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığı’nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliği’nde belirlediği kriterlere uygun olduğuna da vurguda bulunuldu.
Açıklamada son olarak, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nün içme suyu havzalarında gerçekleştirdiği kapsamlı çalışma ile Bursa’nın Türkiye’deki büyükşehirler içerisinde, dünyanın en sağlıklı sularından birini tüketiyor olduğu gerçeğinin bilimsel raporla kanıtlandığına da işaret edildi.

Share
378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?