logo

BUSMEK hız kesmiyor

BUSMEK_6_201602221442
Sanat ve mesleki alanlarda ücretsiz eğitimleri ile piyasaya nitelikli ara eleman yetiştiren BUSMEK, 11 yıldır verdiği kaliteli eğitimlerle, kursiyerlerine istihdam kapılarını açıyor. BUSMEK İstihdam raporlarına göre çeşitli branşlarda eğitim alan 268 kursiyer işe yerleşirken, bugüne kadar girişimcilik kursuna katılanların yüzde 34’ü de iş yeri sahibi oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) sayesinde 2013 yılından bu yana tam 268 kursiyer istihdam fırsatı buldu. İşe yerleşen kursiyerlerin bir kısmı, 2013 yılında BUSMEK bünyesinde kurulan ve firmalardan gelen talepleri kursiyerlerle buluşturan ‘İstihdam departmanı’ yönlendirmesiyle gerçekleşti. 2014-2015 yılları verilerine göre BUSMEK’te çeşitli alanlarda eğitim alarak sertifika sahibi olan kursiyerler istihdam olanağı buldu. Buna göre; işe yerleşen kursiyerlerin yüzde 25’i ‘Muhasebe ve Finansman’ alanında eğitim alırken, onu takip eden bir diğer alan ise yüzde 17 ile ‘Bilişim Teknolojileri’ oldu. Kuaförlük ve cilt bakımı kurslarını tercih eden kursiyerler de işe yerleşenlerin yüzde 16’sını oluşturuyor. Ayrıca bu bölümde eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar, BUSMEK’ten aldıkları sertifika ile kendi işyerlerini açma imkânını da buldular. El Sanatları Teknolojileri alanından mezun olan kursiyerler ise istihdam listesinin yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu branştan mezun olanlar genellikle evden satış yaparak çevrelerine hizmet sunuyor ya da sosyal medya üzerinden tüm Türkiye’ye ulaşıyorlar. Hasta kabul işlemleri branşını tamamlayan kursiyerler de Bursa’daki çeşitli hastane ve sağlık merkezlerinde istihdam edilerek, Bursalılara hizmet veriyorlar.

Girişimcilik eğitimleriyle 96 kişi hayallerine kavuştu
BUSMEK ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında imzalanan protokolle açılan girişimcilik kursları aracılığıyla 2011 yılından bu yana 287 kişi eğitim aldı. Kursu başarı ile tamamlayanların 96’sı ise iş yerini kurarak kendi işinin patronu oldu. Girişimcilik raporları incelendiğinde ise en fazla tekstil sektöründe iş yeri açanlar göze çarpıyor. Girişimcilik eğitimi alan 25 kişi tekstil sektöründe kendine yer buldu. Girişimcilerin tercih ettiği sektörlerden bir diğeri de Üretim ve İmalat. Bu alanda ise 17 kişi iş yeri açarken, bunları ‘Hizmet’ sektörü, ‘Yapı ve inşaat’, ‘Gıda’ ile ‘Hobi ve Sanat’ ve son olarak da ‘Bilişim’ sektörü takip ediyor.

Başvurular devam ediyor
BUSMEK’te Nisan ve Mayıs aylarında verilecek girişimcilik eğitimi için ön başvurular alınmaya devam ediyor. 4 Mart’a kadar devam edecek ön kayıtlar yoğun ilgi görüyor. Yeni dönemde kursiyerlerine vereceği eğitimlerle yine pek çok kişiyi hayallerine kavuşturmayı hedefleyen BUSMEK’in faaliyetleri bunlarla sınırlı değil… Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Alacahırka Mahallesi’ne kazandırılan Alacahırka Çocuk Merkezi, bölgede yaşayan gençlerin geleceğinin sağlam temellerle kurulmasına yardımcı oluyor. Merkezde, bilgilendirici eğitim ve seminerlerin yanı sıra BUSMEK eğitmenlerinin verdiği TEOG etüt dersleriyle Osmangazi ve Yıldırım çevre halkı, çocuk ve ailelerine yönelik hizmetler sunuluyor. Merkezde, Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinde belirlenmiş 21 ilköğretim okulunda eğitim gören çocuklar ve çevre halkına yönelik bilgilendirici seminerler, 5. , 6. , 7. ve 8. sınıflara yönelik TEOG sınavına hazırlık etüt dersleri ile kaligrafi, drama, sinema, tiyatro, halk oyunları ve müzik gibi sosyal ve kültürel faaliyetler de gerçekleştiriliyor. Sabah ve öğlen grubu olarak eğitimlere katılan ilköğretim 5. , 6. , 7. ve 8. sınıf öğrencileri, okuldan sonra merkeze gelerek TEOG dersleriyle sınavlara hazırlanıyor. BUSMEK eğitmenlerinin verdiği eğitimlerle okula takviye olarak etütlere katılan öğrenciler bu sayede bilgilerini tazeleme fırsatı buluyor. Açıldığından bu yana merkezde 300 kişi ücretsiz eğitimlerden ve sosyal aktivitelerden faydalanırken, talepler yoğun bir şekilde devam ediyor. Yoğun ilgi gören TEOG etütleri Alacahırka Çocuk Merkezi’nin yanı sıra ‘Sosyal Yaşam Merkezi’ ve ‘Hürriyet Çocuk Merkezi’nde de devam ediyor.

Share
193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?