logo

Çakır Oto Lastik Servisi Mehmet Aydın uyarıyor “Lastiklerinizi değiştirmeyi unutmayın!”

     Kış lastiklerinde zorunlu olan kullanım süresi, 1 Nisan itibariyle sona ererken uzmanlar sürüş güvenliği için yazlık modellere geçilmesi konusunda uyarıda bulunuyor.

     Türkiye’de ticari araçlar için kış lastiği kullanımı 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu. Nisan ayının gelmesi ile artık sürücüler birer birer kış lastiklerini çıkartmaya başladı. Ancak bazı sürücüler bu değişimi yapmayı öteleyebiliyorlar. Bu geciktirmeler ise hem sürüş güvenliğini tehlikeye sokuyor hem de ekonomik kayıp ve çevre kirliliğine yol açıyor.

Hava ısındığında kış lastiğine dikkat

İlçemizin duayen lastikçilerinden Çakır Oto Lastik İşyeri sahibi Mehmet Aydın, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiklerinin çok iyi performans gösterdiğini ancak aksi durumlarda bunun tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini kaydederek, “Havanın ısındığı günlerde kış lastiklerini kullanmak bu lastiklerin özel hamur yapısından dolayı son derece tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle fren mesafesi konusunda kış lastikleri havanın sıcak olduğu dönemlerde daha uzun bir duruş karakteri sergiliyor. Yani fren mesafeniz havanın sıcak olduğu dönemlerde kış lastiği ile yapılacak frende ortalama 8-10 metre uzar bu da ortalama yüzde 30’luk bir kayıp demek. Ki ani fren gereksinimi olacak zamanda bu fark geri dönüşü olmayan durumlara yol açar.” diye konuştu.

 Lastik yakıt tüketimini de etkiler

“Yazın kış lastiği ile seyir etmek tüketimi de yükselten bir etkendir. Kış lastikleri sıcak zamanlarda yaz lastiklerine göre daha az tutunma sağlayacağından siz gaza da daha çok basacaksınız ve bu durum aracınızın daha çok yakıt tüketmesine neden olur. Bununla birlikte farklı sürtünme katsayıları nedeniyle aracınızın yürüyen aksamında da daha çabuk yıpranmalar görürsünüz.”

Kış aylarında çok yararlı olan kış lastiklerinin, yaz aylarında kullanılması halinde de bir o kadar zararlı olduğunu vurgulayan Mehmet Aydın, sürücülerden 1 Nisan’a kadar lastiklerini değiştirmeleri tavsiyesinde bulunarak, Yaz Lastiklerinde de kampanya başlattıklarını, Yaz lastiği olmayanların, Çakır Oto Lastik Servisine uğramalarının kendi menfaatlerine olacaklarını söyledi.

Share
1138 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?