logo

27 Mart 2021

Çataltepe Muhtarı ve Gerçekler


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Geçtiğimiz hafta Cuma günü, Saat: 17:00’de Kestel Kültür Merkezinde Kent konseyi seçimleri yapılacaktı ki, pandemi nedeniyle ertelendi..

     Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkaracağı adaya oluşan tepkiden dolayı, bir çok dernek, bazı muhtarlar ve Odalar birlik olunca, kongrenin pandemi bahanesiyle ertelenmesi de, bence yerinde ve kurnazca bir karar oldu.

     Bir daha, Kent konseyi konusu gündeme gelir mi bilinmez.

     Muhtemelen, türlü tezgahlar düzenlenerek gelebilir. Veya, Önder Tanır’ın 2.5 yıl kalmış başkanlığı süresince de, bir daha da gündeme gelmeyebilir.

     Kent konseyi öncesi, muhtarlar derneğinde neler yaşanmış, ona bir göz atalım.

     Önder Tanır, muhtarlara şelalede bir kahvaltı verir. Kahvaltı dediğime bakmayın, öğleden sonrasına kadar sarkan bir toplantı. Burada, yaptıklarını değil de, yapacaklarını anlatır. Muhtarları etkilemeye çalışır.

     Kimisini etkilerde.

     Konu kent konseyi meselesine geldiğinde, “Önemli bir konu değil, 7 kişi seçilecek” diyerek konuyu kapatır.

     35 muhtar içerisinden, Kent konseyinde oy kullanacak 20 muhtar seçilir.

     Ve aralarından çıkacak bir muhtarın, Kent konseyinde başkan olmasının daha iyi olacağı ve Şuan ki, muhtarlar derneği başkanı Necdet Diler’in bu iş için uygun olduğu fikrine hep birlikte karar verirler.

     Maksat, muhtarların oylarının da burada bölünmemesini sağlamak.

     Fakat, aradan geçen 2-3 gün sonrasında Necdet Diler, işlerini öne sürerek, aday olmayacağını yakın çevresindekilere söyler.

      Alınan kararı çiğnediğini belirten, Çataltepe muhtarı Mehmet Arslan, ise, anlaşmaya uyulmadığını, baskılara maruz kaldıklarını, yerel iktidarı karşılarına almak istemedikleri için, kendi menfaatlerini düşündüklerinden dolayı, böyle bir yol izlediklerini vurgular.

     Yine de, muhtarlar derneği whatsapp gurubundan sürekli birlik çağrısı yapar.

     Çağrısına karşılık bulamayınca, yolları ayırmanın daha mantıklı olduğunu düşünür ve istifa ettiğini açıklar.

     Henüz istifasını yazılı olarak vermeden, hemen guruptan çıkarıldığını belirten Çataltepe Muhtarı, “Ben ömrümce dik durdum, dik yaşadım. Asla da tükürdüğümü yalamadım. Gönlünde karanlık olanın umutlarında aydınlık olmaz” diyen Arslan, “Ben asla bindiğim gemiden yarı yolda inmedim, Menfaati bitenler bizleri terk etti” diyerek, ne kadar kararlı bir insan olduğunu göstermiş oldu.

     Kendisinin istifa etmesinin ardından, daha çok bu dernekte istifa yaşanır. Bu dernek, kimsenin tekelinde olan bir dernek değildir. Ben, birleştirici olmaktan yanayken, karşımızdakilerin, menfaatlerinden yana olduklarını gördüm.

     Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan muhtarların, halka değil de, birilerine yaranma çabası içinde olduklarını görmenin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

     “Eski kuşak muhtarlar ile yeni kuşak muhtarların arasındaki en büyük fark da budur” diyen Mehmet Arslan, Muhtarların esli görevlerini unutmamalarını, kimsenin değirmenine su taşımamaları, sadece ve sadece halkına hizmet etmeleri gerektiğini ifade etti.

     Burada, Çataltepe Muhtarına katılmamak elde değil.

     Dediklerinin her cümlesine kadar sonuna kadar katılıyorum.

     Eğer, bir muhtar mahallesinde/köyünde iz bırakmak istiyor ve gelecek kuşaklarda da adından söz ettirmek istiyorsa, arkasında temiz bir geçmiş bırakmalıdır.

     Zigzaglarla gidilen yolların, çıkmaza gittiği unutulmamalıdır.

Share
993 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

#

Çataltepe Muhtarı ve Gerçekler” için 1 yorum

 1. Olcay yürek : diyor ki:

  Biz osmanlıya karakol köy olarak kurtulmuşuz geçmisimiz gelecegimizin teminatıdır benim atalarım yillarca bu topraklarda yasamış birileri gibi 120 yıllık geçmiş degil 719 yıllık geçmişe sahibiz birileri bizi hafife almasın ÇATALTEPE Herzaman agırlıgını korumak zorunda biz kimsenin ne uşağı nede kölesi olduk UÇ BEYLIKTEN GELEN gecmisimize zangocluk yaptirmayiz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...