logo

12 Şubat 2018

CEMAAT – CEMİYET


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Köy, cemaat toplumsallığının yeridir. Yüz yüze iletişime dayalı, herkesin herkesi tanıdığı, “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” anlayışının geçerli olduğu bir yerdir. Köy, “geçim ekonomisi” ile hayatını sürdürür. Kendi kendine yeter. Köy ortamında yalnızlık sorunu yoktur. Yalnız kalamamak, birey olamamak sorunu vardır. Köyde her şey bulunmaz.
Cemiyet, şehir toplumudur. Cemiyet toplumsallığının yani modern toplumun sorunları vardır. Herkesin herkesi tanımadığı, kimsenin kimseyi umursamadığı, yüz yüze iletişimin koptuğu, kozmopolit, dışa açık “Pazar ekonomisi” ne dayalı toplumda birey olunur. Bu özgürlük demek olduğu kadar, yalnızlık, yalnızlaşma, yabancılaşma ve kaybolma da demektir. Şehirde her şey bulunur.
Bilgi toplumunda teknoloji, herkesi herkese bağlamıştır. Hepimizi buluşturmuş bir elektronik iletişim söz konusudur.
Karl Marx, “piyasa ekonomisi sistemini-Pazar ekonomisi sistemini” dinsel bir sistem olarak görür.
Tarım-Feodal sanayileşmemiş şehirlerin merkezinde mabet bulunur. Çarşı –Pazar mabedin gölgesinde bulunur.
Kapitalist-sanayileşmiş şehirlerin merkezinde çarşı-pazar bulunur. Mabet çarşı-pazarın gölgesinde bulunur.
Günümüzde televizyon, mabedin ve çarşı-pazarın yerine merkez oldu. Mabet, çarşı-pazar “televizyonun” gölgesinde kaldı.
Mabedin, çarşı-pazarın, televizyonun ekonomik gücü vardır. Televizyonda yayınlanan her şey, meta olmuştur.
Doğal ortamda yaşayan kurt, özgür ortamda ehlileşmiş olarak tasma ile dolaştırılır. İnsan da kapitalist toplumda, “tasma ile dolaştırılan kurt” ile benzerlik gösterir. Kapitalist sistemin kurallarına göre, insan varlığını sürdürür. Kurallar insanın tasması gibidir.
Sanayileşmiş toplumlar, kapitalizmi yaşıyorlar. Sanayileşmemiş toplumlar, kapitalizmin ürünlerini satın almak suretiyle bağımlı olarak yaşıyorlar.
Tarım-Feodal şehirlerde, merkezde mabet, mabedin gölgesinde çarşı-Pazar devam ediyor. Televizyon da mabet ile çarşı-pazar yanında yerini alıyor.
Medeniyet-uygarlık, ilkelden moderne doğru yükselen bir eğri çizer. Sanayileşmiş modern toplumlar gibi yaşamak için, sanayileşmek gerekir. Kapitalist piyasa-pazar ekonomisi sisteminin şartlarını üretimde de oluşturmak gerekir.
Tarım-Feodal toplum, kapitalist sanayileşmiş topluma, bağımlı yaşar. Üretemediği malları kapitalist sanayileşmiş toplumdan satın alarak tüketir.
Kurda sormuşlar. Senin boynun neden kalın? Kurt, kedi işimi kendim görürüm, demiş. Cemaat toplumunun, cemiyet toplumu olması için kapitalist sanayileşmiş toplum olmak gerekir.

Share
247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...