logo

12 Şubat 2018

CEMAAT – CEMİYET


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Köy, cemaat toplumsallığının yeridir. Yüz yüze iletişime dayalı, herkesin herkesi tanıdığı, “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” anlayışının geçerli olduğu bir yerdir. Köy, “geçim ekonomisi” ile hayatını sürdürür. Kendi kendine yeter. Köy ortamında yalnızlık sorunu yoktur. Yalnız kalamamak, birey olamamak sorunu vardır. Köyde her şey bulunmaz.
Cemiyet, şehir toplumudur. Cemiyet toplumsallığının yani modern toplumun sorunları vardır. Herkesin herkesi tanımadığı, kimsenin kimseyi umursamadığı, yüz yüze iletişimin koptuğu, kozmopolit, dışa açık “Pazar ekonomisi” ne dayalı toplumda birey olunur. Bu özgürlük demek olduğu kadar, yalnızlık, yalnızlaşma, yabancılaşma ve kaybolma da demektir. Şehirde her şey bulunur.
Bilgi toplumunda teknoloji, herkesi herkese bağlamıştır. Hepimizi buluşturmuş bir elektronik iletişim söz konusudur.
Karl Marx, “piyasa ekonomisi sistemini-Pazar ekonomisi sistemini” dinsel bir sistem olarak görür.
Tarım-Feodal sanayileşmemiş şehirlerin merkezinde mabet bulunur. Çarşı –Pazar mabedin gölgesinde bulunur.
Kapitalist-sanayileşmiş şehirlerin merkezinde çarşı-pazar bulunur. Mabet çarşı-pazarın gölgesinde bulunur.
Günümüzde televizyon, mabedin ve çarşı-pazarın yerine merkez oldu. Mabet, çarşı-pazar “televizyonun” gölgesinde kaldı.
Mabedin, çarşı-pazarın, televizyonun ekonomik gücü vardır. Televizyonda yayınlanan her şey, meta olmuştur.
Doğal ortamda yaşayan kurt, özgür ortamda ehlileşmiş olarak tasma ile dolaştırılır. İnsan da kapitalist toplumda, “tasma ile dolaştırılan kurt” ile benzerlik gösterir. Kapitalist sistemin kurallarına göre, insan varlığını sürdürür. Kurallar insanın tasması gibidir.
Sanayileşmiş toplumlar, kapitalizmi yaşıyorlar. Sanayileşmemiş toplumlar, kapitalizmin ürünlerini satın almak suretiyle bağımlı olarak yaşıyorlar.
Tarım-Feodal şehirlerde, merkezde mabet, mabedin gölgesinde çarşı-Pazar devam ediyor. Televizyon da mabet ile çarşı-pazar yanında yerini alıyor.
Medeniyet-uygarlık, ilkelden moderne doğru yükselen bir eğri çizer. Sanayileşmiş modern toplumlar gibi yaşamak için, sanayileşmek gerekir. Kapitalist piyasa-pazar ekonomisi sisteminin şartlarını üretimde de oluşturmak gerekir.
Tarım-Feodal toplum, kapitalist sanayileşmiş topluma, bağımlı yaşar. Üretemediği malları kapitalist sanayileşmiş toplumdan satın alarak tüketir.
Kurda sormuşlar. Senin boynun neden kalın? Kurt, kedi işimi kendim görürüm, demiş. Cemaat toplumunun, cemiyet toplumu olması için kapitalist sanayileşmiş toplum olmak gerekir.

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...