logo

CEMEVİ’NİN AŞURE GÜNÜNE YOĞUN İLGİ

Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği Matem orucu sonrası dernek binasında aşure dağıttı. Yoğun bir kalabalığın hazır bulunduğu aşure gününde bir konuşma yapan Dernek başkanı Türkan Çiftçi şunları söyledi:

            Doğruluk, dost kapısından geçip gönül birliğimize katılan, soframızı paylaşan çok değerli misafirlerimiz hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hepiniz hoşgeldiniz sefa getirdiniz.

Dün matem icin bir arada idik şimdi ise dayanısmanın, birlikteliğin simgesi olan aşura icin. Bunun üzerine düşünmeye davet ediyorum hepimizi. Bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın ne denli önemli olduğunu en büyük acılardan sonra bile ne kadar kıymetli olduğunu düşünmemiz gerekiyor. En küçük hikayelerimize bile bir tanık isteriz hayatın her anında. Bizler birbirimizin tanığı olmalıyız. Günün en karanlık anında, günün en aydınlık anında farketmeksizin.

            Bunca geçen zamanda, uzanmaya calıştık karanlıkta kalmıs her bir canımıza, uzanmaya çalıştık aydınlığını daha da büyütmek istediğimiz her bir canımıza  uzanmaya çalıştık diyorum çünkü yerimizden bir milim bile kırpırdaman yaptık, yapmaya çalıştık. Dünya dönüp durdu, bizim yüzümüz hep güneşe doğru. Eğilmeden, bükülmeden yolumuz bize ne öğrettiyse bu ögretilerin ışığından ayrılmadık.

             Beş yıldır bu hizmete gönüllü olmus canlarımızın yegane amacı yolumuzun varlığını daim kılmaktır. Gönlü kararmamış, esen rüzgardan yön değistirmemiş, yağan yagmurda kimsenin şemsiyesi altına girmemiş canlarımız bizim tanıklarımızdır. Yüce yaradan bizim tanığımızdır.

On iki gün boyunca yasımızı kalbimizde yaşayabilmek için sessiz kaldık susmak hikmet kapılarından bir kapıdır. Susmak, sevgi kazandırır her hayırlı işin kılavuzudur ama son zamanlarda yaşanan Cemevlerine yapılan saldırılar hepinizin malumu. Bu konuda söylenecek çok net bir şey var o da “Cemevleri bizim ibadethanemizdir.”

Bu yaşananlar bize sadece mücadelemizi daha da güçlendirmemiz gerektirdiğini düşündürüyor.

Bizler aydınlığı savunarak yürüyeceğiz bu karanlığa karşı.

Bizler birarada yaşamı savunacağız bu ayrımcılığa karşı.

Bizler geleceği savunacagız bu gericiliğe karşı.

Bizler Hüseyin’iliği savunacağız bu yezidliğe karşı.

Bizler sevgiyi savunacağız..

Bizim sevgimiz Ehli Beyt sevgisidir ve sevginin dili yaşamın dilidir. Bizler inanıyoruz ki insanların en hayırlısı, insana hizmet verendir.

Dayanışma ve yardımlaşma ruhuyla birliğimizin daim, geleceğimizin aydınlık olmasını temenni ediyorum. Bu amaçla ilçemizde on iki gün boyunca hiçbir etkinlik yapılmamıştır. Bu gün bu sofrada, yarın başka bir yerde ama hayatın her alanında, bir olmanın önemiyle tekrar beraber olma dileğiyle.

Share
522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?