logo

28 Kasım 2020

Cevabı kendiniz bulun


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım.

     Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.

     Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.

     Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.

     Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsizliğinden veya gafletinden dolayımı yanlış veya hatalı işler yapıyor.

     İşin püf noktası budur.

     Şayet kişi kötü ameli bile isteyerek yapıyorsa doğru yoldan çıkmış, sapık yola girmiştir, haktan çıkmış, batıla düşmüştür. Bu yolu gönüllü olarak seçmiştir.

     Eğer kişi, istemediği halde kötü bir amel yaparsa sonra yaptığı yanlışın farkına vardığı zaman onunla yüzleşip öz eleştirisini yaparak, bir daha tekrarlamaz ise ve hatasını telafi ederse,  o kişinin tercihi hak yoldadır .

     Yukarda  kişiyi baz alarak,  Kötü ve iyi amel tespitimin birde toplumsal boyutu var. Yani bir toplumun kollektif olarak bile isteye iyi veya kötü davranış sergileme  olgusu vardır.

     Size bir örnek vererek konuya açıklık getireyim.

     12 Eylül1980  zulüm ve zorbalık askeri darbesinin hukukunu meşrulaştıran 1982 anayasasına toplum olarak %95 oy vermiştik. Yani Türkiye toplumu olarak zalimlerin bize zulüm yapmasını, kendi elimizle onayladık.

      Ülkemizi sömürücü zalimler için dikensiz gül bahçesi yaptık

     “Bizi istediğiniz gibi ezin sömürün” dedik.

     Avrupa da iç karışıklık çıkıp sosyal olaylar olduğu vakit adalete, eşitliğe ve barışa katkı sağlayan demokratik düzeni geliştirdiler.

     Onlar sorunlarını demokrasiyi geliştirerek çözdüler.

     Çünkü onlar devlet, millet, din, iman demagojisi yerine “önce insan” dediler, insanın mutluluğunu ve refahını esas alan anayasa yaptılar ve ona göre bir düzen kurdular.

     Daha doğru bir ifadeyle onlar tercihini adaletten, eşitlikten yana koydular. Biz, zulüm ve zorbalıktan yana koyduk.

     Bilmiyorum fazla söze hacet var mı. Gerekçesi ne olursa olsun Avrupa insanından %01 bile oy alma olasılığı olmayan 1982 anayasasına  biz %95 oy vermiştik ve hala o anayasa ile Türkiye yönetiliyor. Gelişmemize, ilerlememize vurulan bu zinciri bir türlü söküp atmıyoruz.  Ne iktidar partisinin ne de muhalefet partilerinin bu doğrultuda bir çabaları var. Hepsi durumundan memnun görünüyor. Biraz kendimizi Avrupalılarla kıyaslayalım .

     Ne dersiniz, bizim yaptığımız mı  doğru? Yoksa onların yaptığımı doğru? Biz mi doğru yoldayız? Yoksa onlar mı yolda?

     Biz mi hakka daha yakınız?

     Yoksa onlar mı hakka daha yakın?

     Size önerim bu soruları kendinize sorun ve cevabı kediniz bulun.

Share
2927 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...