logo

19 Şubat 2018

CHP 36.KURULTAYI


CHP 36. Kurultayı’nın sonuç bildirgesinin ikinci maddesi:
Cumhuriyet ve demokrasinin temeli olan laiklik ilkesinden taviz verilmeyecek, “ne dinin siyasallaştırılmasına ne de siyasetin dinselleştirilmesine” izin verilmeyecektir.
Bu ikinci maddenin, olması gereken biçimi:
Laiklik, dinişleri ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Laiklik payda, din işleri ve devlet-dünya işleri paydır. Bayağı kesir sayısı özelliği vardır. Dinişleri ve devlet-dünya işleri farklı iki kavramdır. Bu iki farklı kavram, laiklik adıyla bir bütün oluşturur. Buna düalizm de denir. Bilginin ikiye ayrılmasıdır.
Devlet-dünya bilgisi ile devlet yönetilir. Dini bilginin ibadet kuralları ile ibadet edilir.
Dini bilgiye devlet-dünya bilgisi karıştırılmayacak. Devlet-dünya bilgisine dini bilgi karıştırılmayacak.
Siyaset, devlet-dünya bilgisi ile yapılacak.
Diyanet, dini bilginin ibadet kurallarının yerine getirilmesi için görevlidir.
Dini bilginin muamelat, ceza kuralları yerine devlet-dünya bilgisi ile hazırlanan kurallara uyulur. Diyanet’in dışında ayrı devlet kurumu kurulur.
Not:
Dini bilginin ibadet kuralları ile dua edilir. Dua ederek isteklerimizi dile getiririz. İsteğimiz, devlet-dünya ile ilgiliyse, isteğimizin yerine gelmesi için devlet-dünya bilgisi ve şartlarının dikkate alınması gerekir.
Cennete gitmek ve mahşer günü peygamberin şefatından faydalanmak için dua ediyorsak, mahşer gününü ve cennet ile ilgili bilgiler, dini bilgi olduğu için dikkate alınır. Devlet-dünya bilgisi dikkate alınmaz.
Aptes almak için su olan yerde su kullanılır. Su ile temizlik yapılır. Suyun olmadığı zaman ve yerde teyemmüm aptesi alınır. Su olmadan, inanarak aptes alınır, temizlik yapılır.
Bu iki örnek, dini bilgi ile devlet-dünya bilgisi farkını anlatır.

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...