logo

19 Şubat 2018

CHP 36.KURULTAYI


CHP 36. Kurultayı’nın sonuç bildirgesinin ikinci maddesi:
Cumhuriyet ve demokrasinin temeli olan laiklik ilkesinden taviz verilmeyecek, “ne dinin siyasallaştırılmasına ne de siyasetin dinselleştirilmesine” izin verilmeyecektir.
Bu ikinci maddenin, olması gereken biçimi:
Laiklik, dinişleri ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Laiklik payda, din işleri ve devlet-dünya işleri paydır. Bayağı kesir sayısı özelliği vardır. Dinişleri ve devlet-dünya işleri farklı iki kavramdır. Bu iki farklı kavram, laiklik adıyla bir bütün oluşturur. Buna düalizm de denir. Bilginin ikiye ayrılmasıdır.
Devlet-dünya bilgisi ile devlet yönetilir. Dini bilginin ibadet kuralları ile ibadet edilir.
Dini bilgiye devlet-dünya bilgisi karıştırılmayacak. Devlet-dünya bilgisine dini bilgi karıştırılmayacak.
Siyaset, devlet-dünya bilgisi ile yapılacak.
Diyanet, dini bilginin ibadet kurallarının yerine getirilmesi için görevlidir.
Dini bilginin muamelat, ceza kuralları yerine devlet-dünya bilgisi ile hazırlanan kurallara uyulur. Diyanet’in dışında ayrı devlet kurumu kurulur.
Not:
Dini bilginin ibadet kuralları ile dua edilir. Dua ederek isteklerimizi dile getiririz. İsteğimiz, devlet-dünya ile ilgiliyse, isteğimizin yerine gelmesi için devlet-dünya bilgisi ve şartlarının dikkate alınması gerekir.
Cennete gitmek ve mahşer günü peygamberin şefatından faydalanmak için dua ediyorsak, mahşer gününü ve cennet ile ilgili bilgiler, dini bilgi olduğu için dikkate alınır. Devlet-dünya bilgisi dikkate alınmaz.
Aptes almak için su olan yerde su kullanılır. Su ile temizlik yapılır. Suyun olmadığı zaman ve yerde teyemmüm aptesi alınır. Su olmadan, inanarak aptes alınır, temizlik yapılır.
Bu iki örnek, dini bilgi ile devlet-dünya bilgisi farkını anlatır.

Share
213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...