logo

CHP İL BAŞKANINDAN HEYELAN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Bursa’nın Kestel ilçesinde yağış ve yağış sonrası yılda meydana gelen kayma ve istinat duvarının çökmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bursa’nın Kestel ilçesi Vanimehmet Mahallesi’nde 18 Kasım 2023 tarihinde sağanak yağış sonrasında istinat duvarı çökmüş, araçlar çukura düşmüş, yolda kayma meydana gelmişti.

Yaşanan olayın ardından mahalle sakinlerinin tedirginliği sürerken Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, yazılı bir açıklama yaptı.

Yeşiltaş, yaptığı açıklamalarda CHP Bursa İl Başkanlığı’nın bilim insanlarının değerlendirmelerine göre toprak topraklarını ve heyelan bölgelerinin bugün böyle bir sorun yaşamasında hava koşullarının kötüleşmesinin sorununun esas kaynağının olmadığını söyledi.

Yeşiltaş, zemin etüt sondajının yaptırılması ve sondajdan alınacak numunenin jeotermal kökenli taşıyıp taşımadığının belirleneceğini açıklayacak.

Yeşiltaş’ın açıklaması şu şekilde:

“Bursa’nın tektonik fay haritası planı; Gölbaşı gölünden itibaren grup fayları ile Bursa Ovası’nın batıya doğru genişleyip açıldığı gözleniyor. Çataltepe fayı ise birinci düzeyde Kestel ilçesini etki alanı içinde yer alıyor.

Haziran ayında, Bursa’da ilk önce Gemlik Körfezi’nde daha sonra ise Barakfakih fayını takiben iki hafta sonra Tahtalı-Nilüfer depremi yaşandı.

Bu depremler ortalama 5 kilometre derinlikte. Daha yaşlı eski fay grupları ise 10-14 kilometre derinliktedir. İl Başkanlığı bünyemizdeki bilim insanları yeni fayların daha yakın olduğunu ifade ediyor. Depremler düşük veya orta şiddette dağılım halinde bile küresel olarak değişmektedir.”

SIVILAŞMA TEHLİKESİ

Yeşiltaş, bilim insanlarının yaptığı gözlem ve bahçe sulama amaçlı sondaj kuyularından alınan su numunelerindeki parçacıklarda gaz çıkışının yükselişinin parlaklığını güçlendirdiğini söyledi.

Yeşiltaş, Temmuz ve Ağustos aylarında Barakfakih fay grubu üzerinde yer alan Kazıklı Köyü’nde iki defa üst üste depremler oluştuğu belirtildi, “Barakfakih fay sınıflarının yaz aylarında oluşan depremlerde blok düşme ovanın altında baskı yarattığı Uludağ eteklerinde jeotermal aktiviteyi yukarı doğru itti ve oluşma suyu tablasına sızarak evrenin sıvılaştırma ihtimalini güçlendirdi.

İl Başkanlığı bünyemizdeki bilim insanlarının yaptığı değerlendirmeye göre, çürüğüne kadar daha fazla yağış ile bile hareket etmemiş, toprak parçalarını ve heyelanlanmanın düzenli hava koşullarının kötüleşmesi sorununun esas kaynağı değil. Yapılan işlemlerin esas sorun üreme suyu ve jeotermal aktivite dağılımı ile zeminde sıvılaşması ihtimali güçleniyor.

Nihat Yeşiltaş açıklamasında son olarak bölgesel yapılması gereken çalışmaları ve çözüm önerilerini şu şekilde dile getirdi:

Kestel’de meydana gelen heyelanın 30 metre derinlikli zemin etüt sondajının yaptırılması, statik kullanım suyunun dağılımı ayrıca sondajdan alınacak su numunesinin jeotermal kökenli taşıyıp taşıması belirlenerek,

1-Sıvılaşma sorununun olup olmadığının belirlenmesi ile Ankraj ve Forekazık projesinin yapılandırılması ve toprak kaymasına engel olunmalı.

2-Sıvılaşmanın belirlenmesi durumunda, kamuoyuna açık “Heyelan bölgesi eğimli sondaj ile drenaj tünel uygulaması” ile sıvılaşma nedeniyet veren aktivitenin sürdürülmesinin azaltılması, zeminin kuru yırtılması ve betonun deformasyonu ile sağlamlaştırılması gerekmektedir.

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?