logo

17 Temmuz 2022

CHP VE EĞİTİM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Gerçek, ayrıntıda gizlidir. Kelime, cümle içinde anlam kazanır. Kavramlar, bütün kavramına göre oluşturulur. Soyutlamada, alt kavram ve üst kavram vardır. Tanım yapılıp bilgi oluşturulur. Dil, alt dil ve üst dil olarak ikiye ayrılır. Tanımlar, kurallar: Üst dil olur.  Nesnenin anlatılması, alt dil olur.

     Ülkücü ve milliyetçi kelimeleri 1975 yılında kurulan Milliyetçi Cephe Hükümeti’nden beri, yalan bilgi oluşturmak için kullanılıyor. Ülkü, ideal, manevi kelimeleri aynı anlama gelir. Ülkücü, idealist, maneviyatçı kelimeleri, aynı anlama gelir. Milliyetçi, milletini seven, demektir. Millet, vatan ve anayasa kavramlarıyla birlikte yaşayan topluma denir.

     Emek ve sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur. Siyasal partiler yelpazesinde yer alan partiler, emek-sermaye ayrımına göre isimlendirilir. Sol Parti, Merkez Sol Parti, Merkez Parti, Merkez Sağ Parti, Sağ Parti: Partiler yelpazesini oluşturur.

     Solcu-milliyetçi, solcu-ülkücü ayrımı, sermaye-sağ- kelimelerinin kullanılmasını önlemek için yapılmıştır. İşçiye ve köylüye hitap eden ve ülkücü ve milliyetçi sıfatını kullanan partiler, sermaye partisi olduklarını gizlemek için bu davranışı yaptılar. Toplumun, emek-sermaye ya da sol-sağ olarak ayrılması gerekir. Bunun dışındaki ikiye ayrımlar, yalan bilgi-kara propaganda- olur.

     Kemal Kılıçdaroğlu, 07.06.2022 tarihli CHP Grup Toplantısı’nda, “Ülkücü, milliyetçi kardeşlerim” ifadesini kullandı. Gürsel Tekin de geçmişte aynı ifadeyi kullanmıştı. Bu ifadenin yerine, “MHP ve BBP” ye oy veren seçmen-vatandaş-kardeş: İfadesini kullanmak gerekir. 

     Mustafa Destici ve Devlet Bahçeli: Müslüman Türk Milleti, ifadesini kullanıyor. Millet, vatan ve ana yasa kavramlarıyla birlikte yaşayan topluma denir. Millet tanımında, din kelimesi yoktur. Olmayan, olmaması gereken kelimeyi kullanmak, yalan bilgi olur. Yalan bilgiyi yaymak, kara propaganda olur. Türk Milleti, ifadesini kullanmak gerekir. Türk Milleti, ifadesi, makro milliyetçilik olur. Millet ve milliyetçi kavramları, toplumun bütününe hitap eder. Toplumun bir kısmını ifade eden milliyetçilik, mikro milliyetçilik olur. Mikro milliyetçilik, Birleşmiş Milletler Teşkilatı kurallarına göre yasaktır.

     Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı: İfadesi, yalan bilgi ve kara propaganda olur. Ümmetin ve milletin tanımı farklıdır. Ümmet, din ve peygamber kavramlarıyla birlikte yaşayan topluma denir. Ümmetin sınırları, bütün dünya olur. Millet, vatan ve anayasa kavramlarıyla birlikte yaşayan topluma denir. Milletin sınırları, vatan sınırları olur. Atatürk bizi hem ümmet hem millet yaptı, demek gerekir. Bağımsızlığımızı kazandık. Hem ümmet hem millet olma hakkını kazandık. Ümmet ve millet kavramları kişiye ayrı ayrı aitlik duygusu verir. Kişi, ümmete ait olma ve millete ait olma duygusunu ayrı ayrı hisseder. İnsan, aitlik duygularının toplamı olur.

Kul kelimesini, ayrıntıyı belirtecek şekilde kullanmak gerekir. Kul, Allah’ın kulu anlamında kullanılmalı. Kapı kulu, emir kulu tabirleri, kul yerine kullanılmalı. Kral ve padişah-tebaa, iletişimi vardır. Kral ve padişah-kapı kulu ve emir kulu iletişimi vardır. Allah-kul iletişimi vardır. Toplum-birey iletişimi vardır. Millet-vatandaş iletişimi vardır. Ümmet-ümmet iletişimi vardır. Ümmet kelimesi hem toplum hem kişi için kullanılır. Kuldan birey olmak, tebaadan cumhuriyet vatandaşlığına geldik ifadeleri, bütün-parça iletişimi belirtmez. Bütün-parça iletişimine göre kelimelere anlam vermek gerekir.

     Ümmet, millet, kul kelimelerini, bütün-parça iletişimi oluşturmadan kullanan CHP yöneticileri var. CHP Parti Okulu’nda bu gibi bilgilerin öğretilmesi gerekir.

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...