logo

CHP’lilerden CHP İl Başkanlığına Ziyaret

rmzn
Kestel’de CHP denilince, akla ilk gelen isimler olan gurup, geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Halk Partisi Bursa il başkanını makamında ziyaret etti.
Yapılan il ziyaretinde, İlçemizi CHP il yönetiminde temsil eden, yönetime giren ve teşkilatlardan sorumlu başkan yardımcısı olan Hatice Doğan da hazır bulundu.
İl başkanı Şadi Özdemir, kurultay sürecinde yaşananları, CHP’nin almış olduğu büyük yenilgiyi ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.
Yaşadığımız çağın teknoloji çağı olmasından dolayı, teknolojiye önem verdiklerini ifade eden Özdemir, oluşturacağımız web sayfamızla her türlü etkinlikler takip edileceği gibi, üye olmak isteyenlerde, bu sayfadan üye olabilecekler. Partimiz, bundan böyle küskünlüklerin, kırgınlıkların, başarısızlıkların yaşandığı bir yer değil, aksine başarıların bol bol yaşanacağı bir yer olacaktır. Genel başkanımıza Bursa’mız hakkında gerekli bilgileri verdik. Kendisiyle görüşmelerim esnasında, en az 9 ilçe de belediye başkanlığını kazanma sözü verdik. Bu bakımdan bizim enerjimize ayak uydurabilecek ve bizimle çalışmak isteyebilecek herkesle çalışmaya hazırız. Küskünlükleri bir kenara bırakmalıyız” diyerek, ziyarete gelenlerden CHP’ye sahip çıkmalarını istedi.
Zaman zaman ilçede kanayan yaralarında bahsedildiği toplantı da, il başkanı tarafsız kalarak, Atatürk’ün o meşhur sözü olan; “Sadece çok çalışmaya ihtiyacımız var” şeklinde cevap verdi.
Kendisine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren CHP İl başkanı Şadi Özdemir; “Bugün burada bulunan herkes ile önceden hukumuz mutlaka olmuştur. Bu ziyaretin benim için önemi oldukça büyüktür. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
BANA GÖRE…!
Cumhuriyet Halk Partisi, en yakın bir zamanda İl Danışma Kurulu toplantısı düzenleyip, eteklerdeki tüm taşlar dökülmeli, konuşulmayanlar konuşulmalı, bu ziyarette bulunanlar ile ilçe teşkilatı arasındaki “barış” sağlanmalıdır.
CHP’nin bir diğer handikabı;
Yıllardan beri parti programlarını, yani kendini kırsalda pek anlatamaması, sorunun temeline inememesi nedeniyle de kırsalda oy kaybı yaşıyor.
CHP, “kavgacı parti” özelliğinden kurtulup, “barışçı” parti konumuna gelirse belki o zaman kırsalda kazanabilir.
CHP’nin bu eksikliğini gören eski bir yöneticiye dikkat kesilelim:
“Köylere kadar inmemiz gerekiyor. Ben de kendim köyden geliyorum. Köyde neden, niçin, nasıl ve ne yapmamız gerekiyor. Bunu sorgulamamız gerek. Oralardan alacağımız bilgilere göre kendimize bir çeki düzen vermemiz gerekiyor” diyor.
CHP yıllardır köylere gidiyor, parti programlarını “broşürlerle” anlatmaya çalışıyor. İlgiyi kendisine çekemiyor. Yani, her dağıtılan broşürü “Bir broşür verdim, bir oy aldım” olarak düşünüyor galiba.
Merkez sağ partiler bu güne kadar hep köylerden aldığı oylarla başarılı olmuştur.
Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve AKP, öncelikli olarak köy ve kırsala yönlendiği için iktidar olmuşlardır.
Artık ideoloji siyaseti değil, toplumun alt kesimlerine yani; ev kadınının mutfağına, emeklinin cebine hitap eden politikalar geçerli günümüzde.
CHP’de bu gerçeği görüp, 7 Haziran seçimlerinde vatandaşa dokunan politikalar üretse de bunu diğer partilerinde söylemiş olması, hükümetin de kurulamaması ile, 1 Kasım seçimlerinde bu fırsatı kaçırmayan AKP, yüzde 49,5 oy oranı ile yeniden iktidar olmuş oldu.
‘değişim, barış, kardeşlik’ temasını işleyen CHP “değişimi” gerçekleştirebilir.
CHP dargınlar partisi olmaktan çıkarılmalı. Barış ve kardeşliğin sağlandığı, demokrasinin tam anlamıyla işletildiği, gerçek bir kurumsal kimliğine kavuşturulmalıdır. Geçmişe bir sünger çekip geleceğe dönük “barış ve kardeşliğin” öne çıktığı, milletvekilleri ile ilçe yönetimleriyle tüm üyeler arasındaki kopukluk giderilerek, kimseyi “ötekileştirmeden” herkese eşit yaklaşım gösterilerek, herkesi “candan kucaklayan” bir yapıya kavuşturulmalıdır.
Burada da, yetkisi olan herkesin önce demokrat olması lazım. Demokrasiyi kesinlikle sindirmesi lazım. Köylere kendi işi için değil, partisi için giden ilçe başkanları seçilebilirse, hem parti anlatılmış olur, hem de siyasi ve halk adına bir çalışma yapılmış olur.
Böyle bir çalışma, yıllardan beri küs duranları da partiye çekecektir.
2019 seçimlerine daha 4 yıl var, bu zamanı iyi kullanarak, ayağı yere basan, kişilerin değil, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin kurumsal kimliğini koruyarak politika üretmeli.
Yoksa 2019 değil, 2023 bile hayal olur.
Kalın Sağlıcakla…

Share
188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?