logo

21 Mayıs 2019

ÇOCUKLARIMIZ NE KADAR GÜVENDE..?


23 Nisan Çocuk bayramımızda bir kez daha anladık ki, çocuklarımız güvende değil.
İnsanları, hayvanlardan ayıran en büyük özellik ar, edep duygusu olduğuna göre, böyle arsızca bir olayı gerçekleştirenlere insan gözüyle bakmamız mümkün değil. Kaldı ki, hayvanlar bile hata yaptıklarında utanma duygusuna sahipler.
Sadece dürtüleri ile hareket eden bu canileri hayvanlarla bir tutmak bile onlara ödüldür.
Peki, bu durumda çocuklarımızı nasıl koruyacağız..?
Sınırımızdan kaçak yollarla giren, kimlikleri dahi belli olmayan milyonlarca insandan devlet nasıl çocuklarımızı koruyacak? Nasıl önlemler almalı ki, geleceğimiz kararmasın.
Devletlerin oluşumunda sosyal sözleşme teorisine ve Thomas Hobbes’e göre, insanlar güvenliklerini sağlaması adına belli özgürlüklerinden devlet lehine vazgeçerler. Çünkü, devlet olmadıkça herkes, herkese karşı. Bu sebeple, devletin en büyük görevlerinden birisi halkını korumaktır. Hal böyle iken kimin girdiği belli olmayan sınırımızdan başlayarak, öncelikle önlemler alınmalıdır. Sınır namussa, namusa sahip çıkma zamanıdır.
Aksi takdirde, toplumda günden güne artan linç kültürünün ne yazık ki bir gün önü alınamayacak boyutlara gelecektir.
Söylenecek çok söz var, dökülecek çok göz yaşımız var. Ancak, zaman bizim ağlamamızın değil, çocuklarımızın gözündeki yaşları silerek, acil önlemler alma zamanıdır.
Eminim ki, her aklı başında birey alınacak önlemlerde devletin yanında olacaktır. Acilen devlet yetkilileri, iktidarı ve muhalefeti ile bir olup, suçluların en ağır cezayı almaları adına gerekli yasal düzenlemeleri yapmalarıdır.
Gerekiyorsa sivil halktan gönüllü komisyonlar kurularak çocuklarımızın parklarda özgürce oynayacakları ortamı bir an önce sağlayalım.
Unutmayalım, her çocuk gelecektir. Ben Kestel Optik yöneticisi Ali Ekber Can olarak, çocuklarımız gülsün diye atılacak her adımda devletimin yanında olmayı kendime görev bilirim. Üç evladımın nezdinde tüm çocuklarımız gülsün diye devlet ile bir olarak artık susmayalım!..

Share
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...