logo

ÇOK GEÇ DEĞİL! KOAH’A DİKKAT!

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Kronik: süreğen Obstrüktif: tıkayıcı, daraltıcı anlamına gelmektedir. KOAH akciğerlerdeki hava keseciklerinin harabiyeti sonucu solunumda kısıtlanma ve dolayısıyla vücudun oksijenlenememesi ile seyreden bir hastalıktır.
Genellikle 40 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 2,5 milyon kişi bu hastalıktan dolayı yaşamını yitirmektedir. Önlenebilir ve tedavisi olan bir hastalık olmasına rağmen sağlığın tam olarak geri dönüşü yoktur. Yaşam süresini ve kalitesi azaltan, ölümle sonuçlanabilen, tedavisi zor ve maliyeti yüksek bir hastalıktır.
Hastalığın temel belirtileri; nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarmadır. Hastalığın en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Meslek nedeniyle toz, duman ve çeşitli gazların solunması, hava kirliliği (maske vb tedbirler alınmalı) diğer önde gelen nedenlerdendir.
Doktora ne zaman başvurmalı?
1. Sigara içen kişiler sigarayı bırakmak için hastanelerin bünyesinde bulunan sigara bırakma polikliniklerine başvurmalıdır.
2. Özellikle uzun süredir sigara kullanan veya maden, matelürji, çimento, tekstil sektörü gibi yerlerde çalışanlar; art arda iki yıl ve her yıl üç ay süren öksürük, balgam çıkarma yakınmaları olduğunda hemen doktora başvurmalıdır.
3. Her geçen gün giderek artan nefes darlığı yakınması varsa hemen doktora başvurulmalıdır.

KESTEL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

KAYNAKLAR:
www.toraks.org.tr
www.bsm.gov.tr
Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını (ASTIM-KOAH) Önleme ve Kontrol Programı (2009-2013) Eylem Planı

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?