logo

02 Ağustos 2020

ÇOK ŞÜKÜR AÇILDI


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Yazıldı, çizildi, konuşuldu ve üç yılda bir gündeme getirildi, nihayet açıldı, herkes kurtuldu. Çünkü, hepimizi gerçekten yordu bu Ayasofya işi, burada anlayamadığım bir buçuk yıl kadar önce AKP Genel Başkanı sn. Erdoğan, “Ayasofya’yı ibadete açılsın diyenler, dünyayı tanımıyor, burayı camiye çevirmenin faturası çok ağırdır, ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim, önce Sultan Ahmet’i bir dolduralım” demişti. Geçen hafta ise ayni Erdoğan, açılışta “gayretlerimiz neticesinde hamdolsun Ayasofya cami oldu” dedi, bir buçuk yılda ne değişti yorumu sizlere bırakıyorum.

     İlahiyatçı üç yazar bu konuda şöyle açıklama yaptı; “Ayasofya’nın evrensel değerleri yok sayılarak camiye dönüştürülmesi sözlük anlamı barış olan islamın uzlaşma ve adalet mesajlarına darbe vurur nitelikte bir tercihtir” bu da onların fikri yorum onların.

     Bu mekanda yıllardır ezanımız okunup namaz kılınabiliyordu, tapusunda da cami yazıyor. Peki neyin açılışıydı bu, bunu da anlayamadık. Ayasofya ibadete değil, siyasete açılmıştır, buda benim düşüncem.

     Diyanetin başındaki kişinin açılışta hutbe konuşması, Atatürk’e açıkça bir saldırıdır, karalama kampanyasıdır. Bir kez daha Cumhuriyetimizin değerleri yok sayılmıştır, aklıma şu geliyor; Katolik dine mensup dünyanın bir çok ülkesinde yüzlerce camimiz var bunu sn. Erdoğan’da dile getirmişti, şimdi bu ülkeler misilleme olarak bu camileri kiliseye çevirmeye kalkabilirler nasıl bir tepki koyarız bilemiyorum ama hazırlıklı olalım.

     Bu konuyu bir daha şükürler olsun dile getirmeyeceğiz son olarak bu konu ile ilgili bir açıklama var, bu kişi Sakarya üniversitesinde tarih profesörü E.Sofuoğlu bakın ne diyor.

     Ayasofya’nın ikon ve mozaiklerinin sökülmesini istiyor, camide fahişe olur mu diyor. Acı olan çocuklarımız bu cahillerden eğitim alıyor, buranın bir kültür mirası olduğunu ve her yıl yüz binlerce turistin gelip ziyaret ettiğini bilmiyor, bilmek istemiyor.

     LOZAN 97 YAŞINDA

     Ülkemizin tapu senedi olan bu anlaşmanın yıl dönümlerinde Osmanlı hayranı yandaş medyayı hüzün basar ve bir sürü yalanlar söylemek zorunda hissederler kendilerini.

     Mesela Lozan’da yabancı ülkelere çok toprak kaptırdık gibi, o zaman nereleri kaptırdığımızı bir açıklasanıza be cahiller. Aksine, Türkiye Lozan anlaşmasında bir karış toprağını kaybetmemiştir.

     AKP Genel Başkanı sn. Erdoğan, “Lozan anlaşması devletin tapusudur, inanç, cesaret ve fedakarlık zaferidir, diplomasi ve uluslar arası hukuk alanında tescillidir” demişti. Yine anlayamadık sonradanda, “Birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalışıyor, zafer mi bu” dedi!!!!

     Emeği geçen başta Atatürk ve İsmet İnönü, olmak üzere hepsini sevgi ve saygıyla anıyoruz.

     BU KADARI’NA GERÇEKTEN PES

     Söylediği söz şu, “salgının tepe noktasını görmediğimizi düşünüyorum” bu söylemi yüzünden hakkında soruşturma açıldı. Uludağ Üniversitesi Profesörü sn. Kayıhan Pala, hakkında neden halkı yanlış bilgilendirip paniğe yol açtığı için. Dostlar, ayni şeyleri sağlık bakanı ve bilim kurulu üyeleri nerdeyse her akşam söylüyor ve bu gün için hala geçerli bir durum bu. Mesele o değil tabi, sn. Pala, çok iyi dostumuz olduğu için rahatlıkla söylüyorum çok değerli ve yürekli bir bilim insanı. Ama, hata yaptı. CHP’den milletvekili adayı oldu sen misin olan biat etmessin öyle mi sonuç bu, bir şey çıkacağından değil, tamamen bir karalama olayı.

     Sn.Pala’ya açılan soruşturma halkın doğru, bilimsel gerçek bilgiye ulaşma hakkına, bilim insanının akademik özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır, şiddetle kınıyoruz diye açıklama yaptı 44 tabip odası ve CHP, kesinlikle kınıyoruz.

     Sevgili hocam arkanda yüz binler var bunu unutma.

     Kurban bayramını kutlar sağlık ve mutluluk içinde nice bayramlara ulaşmanız dileğiyle

     Kalın Sağlıcakla…

Share
4074 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...