logo

02 Ağustos 2020

ÇOK ŞÜKÜR AÇILDI


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Yazıldı, çizildi, konuşuldu ve üç yılda bir gündeme getirildi, nihayet açıldı, herkes kurtuldu. Çünkü, hepimizi gerçekten yordu bu Ayasofya işi, burada anlayamadığım bir buçuk yıl kadar önce AKP Genel Başkanı sn. Erdoğan, “Ayasofya’yı ibadete açılsın diyenler, dünyayı tanımıyor, burayı camiye çevirmenin faturası çok ağırdır, ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim, önce Sultan Ahmet’i bir dolduralım” demişti. Geçen hafta ise ayni Erdoğan, açılışta “gayretlerimiz neticesinde hamdolsun Ayasofya cami oldu” dedi, bir buçuk yılda ne değişti yorumu sizlere bırakıyorum.

     İlahiyatçı üç yazar bu konuda şöyle açıklama yaptı; “Ayasofya’nın evrensel değerleri yok sayılarak camiye dönüştürülmesi sözlük anlamı barış olan islamın uzlaşma ve adalet mesajlarına darbe vurur nitelikte bir tercihtir” bu da onların fikri yorum onların.

     Bu mekanda yıllardır ezanımız okunup namaz kılınabiliyordu, tapusunda da cami yazıyor. Peki neyin açılışıydı bu, bunu da anlayamadık. Ayasofya ibadete değil, siyasete açılmıştır, buda benim düşüncem.

     Diyanetin başındaki kişinin açılışta hutbe konuşması, Atatürk’e açıkça bir saldırıdır, karalama kampanyasıdır. Bir kez daha Cumhuriyetimizin değerleri yok sayılmıştır, aklıma şu geliyor; Katolik dine mensup dünyanın bir çok ülkesinde yüzlerce camimiz var bunu sn. Erdoğan’da dile getirmişti, şimdi bu ülkeler misilleme olarak bu camileri kiliseye çevirmeye kalkabilirler nasıl bir tepki koyarız bilemiyorum ama hazırlıklı olalım.

     Bu konuyu bir daha şükürler olsun dile getirmeyeceğiz son olarak bu konu ile ilgili bir açıklama var, bu kişi Sakarya üniversitesinde tarih profesörü E.Sofuoğlu bakın ne diyor.

     Ayasofya’nın ikon ve mozaiklerinin sökülmesini istiyor, camide fahişe olur mu diyor. Acı olan çocuklarımız bu cahillerden eğitim alıyor, buranın bir kültür mirası olduğunu ve her yıl yüz binlerce turistin gelip ziyaret ettiğini bilmiyor, bilmek istemiyor.

     LOZAN 97 YAŞINDA

     Ülkemizin tapu senedi olan bu anlaşmanın yıl dönümlerinde Osmanlı hayranı yandaş medyayı hüzün basar ve bir sürü yalanlar söylemek zorunda hissederler kendilerini.

     Mesela Lozan’da yabancı ülkelere çok toprak kaptırdık gibi, o zaman nereleri kaptırdığımızı bir açıklasanıza be cahiller. Aksine, Türkiye Lozan anlaşmasında bir karış toprağını kaybetmemiştir.

     AKP Genel Başkanı sn. Erdoğan, “Lozan anlaşması devletin tapusudur, inanç, cesaret ve fedakarlık zaferidir, diplomasi ve uluslar arası hukuk alanında tescillidir” demişti. Yine anlayamadık sonradanda, “Birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalışıyor, zafer mi bu” dedi!!!!

     Emeği geçen başta Atatürk ve İsmet İnönü, olmak üzere hepsini sevgi ve saygıyla anıyoruz.

     BU KADARI’NA GERÇEKTEN PES

     Söylediği söz şu, “salgının tepe noktasını görmediğimizi düşünüyorum” bu söylemi yüzünden hakkında soruşturma açıldı. Uludağ Üniversitesi Profesörü sn. Kayıhan Pala, hakkında neden halkı yanlış bilgilendirip paniğe yol açtığı için. Dostlar, ayni şeyleri sağlık bakanı ve bilim kurulu üyeleri nerdeyse her akşam söylüyor ve bu gün için hala geçerli bir durum bu. Mesele o değil tabi, sn. Pala, çok iyi dostumuz olduğu için rahatlıkla söylüyorum çok değerli ve yürekli bir bilim insanı. Ama, hata yaptı. CHP’den milletvekili adayı oldu sen misin olan biat etmessin öyle mi sonuç bu, bir şey çıkacağından değil, tamamen bir karalama olayı.

     Sn.Pala’ya açılan soruşturma halkın doğru, bilimsel gerçek bilgiye ulaşma hakkına, bilim insanının akademik özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır, şiddetle kınıyoruz diye açıklama yaptı 44 tabip odası ve CHP, kesinlikle kınıyoruz.

     Sevgili hocam arkanda yüz binler var bunu unutma.

     Kurban bayramını kutlar sağlık ve mutluluk içinde nice bayramlara ulaşmanız dileğiyle

     Kalın Sağlıcakla…

Share
4042 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...
 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...