logo

27 Eylül 2017

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI


Cumhurbaşkanı Adaylığının kişi yerine kavram ile olması gerekir.
Bütün, bilgi bütünlüğü, bilginin bütününden faydalanmak, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması kuralını kavram haline getirip anlatmak gerekir. Hedef, bilgi bütünlüğüne göre devletin ve toplumun idaresi olmalıdır.
Şeriatçı kelimesi ile dindar kelimesi arasındaki farkı belirtmek gerekir.
Şeriatçı, dinin ibadet, muamelat, ceza kurallarına uyar. Anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere uymaz.
Dindar, dinin ibadet kurallarına uyar. Dinin muamelat, ceza kurallarına uymaz. Anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere uyar.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.
Sekülerizm, din işleri ve dünya işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğüdür.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir.
Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı ile bakmaktır. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.
Dini bilgi ile dünyaya, Kuran’ın sayfaları arasından ayetlerin çizdiği çerçeve içinde bakılır. Yorum yapılır.
Devlet-Dünya bilgisi ile dünyaya doğrudan bakılır. Beş duyu ile bilgi öğrenilir. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi devlet-dünya bilgisidir.
Bilgi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Bebekler, parmak emmeyi, annesinin memesinden süt emmeyi doğuştan öğrenirler.
Dini bilgi inanarak öğrenilir.
Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Teyemmüm abdesti ile namaz kılınır. Teyemmüm abdesti suyun bulunmadığı yerde alınır. Dini bilgi ile inanarak Teyemmüm abdesti alınır. Temizlik yapıldığı kabul edilir.
Dünya bilgisi ile suyla temizlik yapılır. Suyla yapılan temizlik gerekli görüldüğünde uygulanır.
Teyemmüm abdesti, dini bilgi ile devlet-dünya bilgisi arasındaki farkı belirten örnektir.
Bilgi bütünlüğü ile mutlu olunur.

Share
254 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...