logo

27 Eylül 2017

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI


Cumhurbaşkanı Adaylığının kişi yerine kavram ile olması gerekir.
Bütün, bilgi bütünlüğü, bilginin bütününden faydalanmak, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması kuralını kavram haline getirip anlatmak gerekir. Hedef, bilgi bütünlüğüne göre devletin ve toplumun idaresi olmalıdır.
Şeriatçı kelimesi ile dindar kelimesi arasındaki farkı belirtmek gerekir.
Şeriatçı, dinin ibadet, muamelat, ceza kurallarına uyar. Anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere uymaz.
Dindar, dinin ibadet kurallarına uyar. Dinin muamelat, ceza kurallarına uymaz. Anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere uyar.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.
Sekülerizm, din işleri ve dünya işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğüdür.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir.
Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı ile bakmaktır. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.
Dini bilgi ile dünyaya, Kuran’ın sayfaları arasından ayetlerin çizdiği çerçeve içinde bakılır. Yorum yapılır.
Devlet-Dünya bilgisi ile dünyaya doğrudan bakılır. Beş duyu ile bilgi öğrenilir. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi devlet-dünya bilgisidir.
Bilgi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Bebekler, parmak emmeyi, annesinin memesinden süt emmeyi doğuştan öğrenirler.
Dini bilgi inanarak öğrenilir.
Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Teyemmüm abdesti ile namaz kılınır. Teyemmüm abdesti suyun bulunmadığı yerde alınır. Dini bilgi ile inanarak Teyemmüm abdesti alınır. Temizlik yapıldığı kabul edilir.
Dünya bilgisi ile suyla temizlik yapılır. Suyla yapılan temizlik gerekli görüldüğünde uygulanır.
Teyemmüm abdesti, dini bilgi ile devlet-dünya bilgisi arasındaki farkı belirten örnektir.
Bilgi bütünlüğü ile mutlu olunur.

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...