logo

27 Eylül 2017

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI


Cumhurbaşkanı Adaylığının kişi yerine kavram ile olması gerekir.
Bütün, bilgi bütünlüğü, bilginin bütününden faydalanmak, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması kuralını kavram haline getirip anlatmak gerekir. Hedef, bilgi bütünlüğüne göre devletin ve toplumun idaresi olmalıdır.
Şeriatçı kelimesi ile dindar kelimesi arasındaki farkı belirtmek gerekir.
Şeriatçı, dinin ibadet, muamelat, ceza kurallarına uyar. Anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere uymaz.
Dindar, dinin ibadet kurallarına uyar. Dinin muamelat, ceza kurallarına uymaz. Anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere uyar.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.
Sekülerizm, din işleri ve dünya işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğüdür.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir.
Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı ile bakmaktır. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.
Dini bilgi ile dünyaya, Kuran’ın sayfaları arasından ayetlerin çizdiği çerçeve içinde bakılır. Yorum yapılır.
Devlet-Dünya bilgisi ile dünyaya doğrudan bakılır. Beş duyu ile bilgi öğrenilir. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi devlet-dünya bilgisidir.
Bilgi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Bebekler, parmak emmeyi, annesinin memesinden süt emmeyi doğuştan öğrenirler.
Dini bilgi inanarak öğrenilir.
Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Teyemmüm abdesti ile namaz kılınır. Teyemmüm abdesti suyun bulunmadığı yerde alınır. Dini bilgi ile inanarak Teyemmüm abdesti alınır. Temizlik yapıldığı kabul edilir.
Dünya bilgisi ile suyla temizlik yapılır. Suyla yapılan temizlik gerekli görüldüğünde uygulanır.
Teyemmüm abdesti, dini bilgi ile devlet-dünya bilgisi arasındaki farkı belirten örnektir.
Bilgi bütünlüğü ile mutlu olunur.

Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...