logo

29 Ekim 2019

CUMHURİYET


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     İnsanlık köleliğin olduğu toplumdan, toprağa bağlı yarı köleliğe ulaştı. Tarım toplumu veya feodal toplum oluştu. Feodal toplumdan kapitalist topluma ulaşıldı. Sosyalist topluma ulaşılmak isteniyor.

     Kölelik, insanın mal, eşya olarak alınıp satılması durumudur. Feodal toplumda, toprağa bağlı olarak tarım-ziraat- yapanlar yarı köledir. Semavi dinler, köleliği kaldırmadı. Sadece kölenin azat edilmesini telkin etti.

     Kapitalist toplumda, eşitlik, kardeşlik, özgürlük kavramları kabul edildi. Kapitalist toplum, millet toplumudur. Kapitalizmde emek-sermaye bütünlüğü serbest piyasayı oluşturur.      Köleliği, kapitalist toplum yasakladı. Vatan, anayasa kavramları ile beraber yaşayan topluma millet denir.

     Mustafa Kemal Atatürk, Din-Tarım Devrimi aşamasında olan Feodal toplumu oluşturan, Toprak Ağaları, Din Adamları, Yarı Köle Köylüler ile Sivil ve Asker Bürokratlardan oluşan toplumda yenilik çalışmaları yaptı. Cumhuriyet kuruldu. Devrimler yapıldı. Bunlar, kapitalist topluma ulaşmak için yapıldı. İkame modeli ekonomi ile tüketim malları üretimi yapıldı.

     Feodal toplumun devamını istemek, kapitalist toplum değerleri olan demokrasi, insan hakları, laiklik, anayasa kavramlarını ret etmek, insanların gelişmesine, ilerlemesine karşı olmaktır.

     Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Din ile bilimin barışmasıdır. Değişik inanç sahibi insanların eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Laiklik, dini bilginin inanılarak öğrenilmesi ve bilimin soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilmesidir.

     Aydınlanma kavramı, bir sürekli devrim olgusudur. Bilincin kendine karşı giriştiği, sürekli dönüşüm etkinliğinin bir anlatımıdır. Aydınlanma kavramı, aklın yönlendirdiği bir ilerleme biçimi olarak da görülebilir. Akıl, doğanın bize bir armağanıdır. Bir yetidir, gerçekliği tanıma yetisidir. Bilinç, aklın bir ürünüdür. Bilinç, “iyi yargılama ve doğruyu yanlıştan ayırabilme gücü” olarak tanımlanır.

     Eğitim, öncelikle iyi düzenlenmiş bir bellek eğitiminin varlığını gerektirir. Eğitim, ailede başlar ve okulda devam eder. Bellek eğitimi ancak okulda gerçekleşebilir. Bellek eğitimine, kavram eğitimi de diyebiliriz.

     Sağlam bellek, doğru kavramlardan kurulmuş bellektir. Kavram içeriklerinin, gerçeğe uygun olması gerekir. Güneş ışığı gerçekleri gösterir. Ay ışığı gerçekleri gizler.

     Öfke, haklılığın yok edilmesine sebep olur. Öfke ile kalkan, zararla oturur, denir. Öfke yerine, eleştirmek suretiyle tepki vermek gerekir. Eleştiri ile tepki vermek, öfkeyi yenmeyi sağlar.

     Bilim, kendi ikliminde ve özgürlük ortamında gelişir. Atatürk, aydınlanma kavramını ve çağdaş uygarlığı getirmek için çalıştı.

Share
660 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...