logo

29 Ekim 2019

CUMHURİYET


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     İnsanlık köleliğin olduğu toplumdan, toprağa bağlı yarı köleliğe ulaştı. Tarım toplumu veya feodal toplum oluştu. Feodal toplumdan kapitalist topluma ulaşıldı. Sosyalist topluma ulaşılmak isteniyor.

     Kölelik, insanın mal, eşya olarak alınıp satılması durumudur. Feodal toplumda, toprağa bağlı olarak tarım-ziraat- yapanlar yarı köledir. Semavi dinler, köleliği kaldırmadı. Sadece kölenin azat edilmesini telkin etti.

     Kapitalist toplumda, eşitlik, kardeşlik, özgürlük kavramları kabul edildi. Kapitalist toplum, millet toplumudur. Kapitalizmde emek-sermaye bütünlüğü serbest piyasayı oluşturur.      Köleliği, kapitalist toplum yasakladı. Vatan, anayasa kavramları ile beraber yaşayan topluma millet denir.

     Mustafa Kemal Atatürk, Din-Tarım Devrimi aşamasında olan Feodal toplumu oluşturan, Toprak Ağaları, Din Adamları, Yarı Köle Köylüler ile Sivil ve Asker Bürokratlardan oluşan toplumda yenilik çalışmaları yaptı. Cumhuriyet kuruldu. Devrimler yapıldı. Bunlar, kapitalist topluma ulaşmak için yapıldı. İkame modeli ekonomi ile tüketim malları üretimi yapıldı.

     Feodal toplumun devamını istemek, kapitalist toplum değerleri olan demokrasi, insan hakları, laiklik, anayasa kavramlarını ret etmek, insanların gelişmesine, ilerlemesine karşı olmaktır.

     Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Din ile bilimin barışmasıdır. Değişik inanç sahibi insanların eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Laiklik, dini bilginin inanılarak öğrenilmesi ve bilimin soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilmesidir.

     Aydınlanma kavramı, bir sürekli devrim olgusudur. Bilincin kendine karşı giriştiği, sürekli dönüşüm etkinliğinin bir anlatımıdır. Aydınlanma kavramı, aklın yönlendirdiği bir ilerleme biçimi olarak da görülebilir. Akıl, doğanın bize bir armağanıdır. Bir yetidir, gerçekliği tanıma yetisidir. Bilinç, aklın bir ürünüdür. Bilinç, “iyi yargılama ve doğruyu yanlıştan ayırabilme gücü” olarak tanımlanır.

     Eğitim, öncelikle iyi düzenlenmiş bir bellek eğitiminin varlığını gerektirir. Eğitim, ailede başlar ve okulda devam eder. Bellek eğitimi ancak okulda gerçekleşebilir. Bellek eğitimine, kavram eğitimi de diyebiliriz.

     Sağlam bellek, doğru kavramlardan kurulmuş bellektir. Kavram içeriklerinin, gerçeğe uygun olması gerekir. Güneş ışığı gerçekleri gösterir. Ay ışığı gerçekleri gizler.

     Öfke, haklılığın yok edilmesine sebep olur. Öfke ile kalkan, zararla oturur, denir. Öfke yerine, eleştirmek suretiyle tepki vermek gerekir. Eleştiri ile tepki vermek, öfkeyi yenmeyi sağlar.

     Bilim, kendi ikliminde ve özgürlük ortamında gelişir. Atatürk, aydınlanma kavramını ve çağdaş uygarlığı getirmek için çalıştı.

Share
744 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...