logo

CUMHURİYET

     İnsanlık köleliğin olduğu toplumdan, toprağa bağlı yarı köleliğe ulaştı. Tarım toplumu veya feodal toplum oluştu. Feodal toplumdan kapitalist topluma ulaşıldı. Sosyalist topluma ulaşılmak isteniyor.

     Kölelik, insanın mal, eşya olarak alınıp satılması durumudur. Feodal toplumda, toprağa bağlı olarak tarım-ziraat- yapanlar yarı köledir. Semavi dinler, köleliği kaldırmadı. Sadece kölenin azat edilmesini telkin etti.

     Kapitalist toplumda, eşitlik, kardeşlik, özgürlük kavramları kabul edildi. Kapitalist toplum, millet toplumudur. Kapitalizmde emek-sermaye bütünlüğü serbest piyasayı oluşturur.      Köleliği, kapitalist toplum yasakladı. Vatan, anayasa kavramları ile beraber yaşayan topluma millet denir.

     Mustafa Kemal Atatürk, Din-Tarım Devrimi aşamasında olan Feodal toplumu oluşturan, Toprak Ağaları, Din Adamları, Yarı Köle Köylüler ile Sivil ve Asker Bürokratlardan oluşan toplumda yenilik çalışmaları yaptı. Cumhuriyet kuruldu. Devrimler yapıldı. Bunlar, kapitalist topluma ulaşmak için yapıldı. İkame modeli ekonomi ile tüketim malları üretimi yapıldı.

     Feodal toplumun devamını istemek, kapitalist toplum değerleri olan demokrasi, insan hakları, laiklik, anayasa kavramlarını ret etmek, insanların gelişmesine, ilerlemesine karşı olmaktır.

     Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Din ile bilimin barışmasıdır. Değişik inanç sahibi insanların eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Laiklik, dini bilginin inanılarak öğrenilmesi ve bilimin soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilmesidir.

     Aydınlanma kavramı, bir sürekli devrim olgusudur. Bilincin kendine karşı giriştiği, sürekli dönüşüm etkinliğinin bir anlatımıdır. Aydınlanma kavramı, aklın yönlendirdiği bir ilerleme biçimi olarak da görülebilir. Akıl, doğanın bize bir armağanıdır. Bir yetidir, gerçekliği tanıma yetisidir. Bilinç, aklın bir ürünüdür. Bilinç, “iyi yargılama ve doğruyu yanlıştan ayırabilme gücü” olarak tanımlanır.

     Eğitim, öncelikle iyi düzenlenmiş bir bellek eğitiminin varlığını gerektirir. Eğitim, ailede başlar ve okulda devam eder. Bellek eğitimi ancak okulda gerçekleşebilir. Bellek eğitimine, kavram eğitimi de diyebiliriz.

     Sağlam bellek, doğru kavramlardan kurulmuş bellektir. Kavram içeriklerinin, gerçeğe uygun olması gerekir. Güneş ışığı gerçekleri gösterir. Ay ışığı gerçekleri gizler.

     Öfke, haklılığın yok edilmesine sebep olur. Öfke ile kalkan, zararla oturur, denir. Öfke yerine, eleştirmek suretiyle tepki vermek gerekir. Eleştiri ile tepki vermek, öfkeyi yenmeyi sağlar.

     Bilim, kendi ikliminde ve özgürlük ortamında gelişir. Atatürk, aydınlanma kavramını ve çağdaş uygarlığı getirmek için çalıştı.

Share
516 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?