logo

02 Şubat 2018

Değişim Zamanı Halen Gelmedi mi..?


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Kestel Esnaf ve Sanatkarlar Odası, genel kurulunu 18 Şubat günü Güçleler düğün salonunda gerçekleştirecek.
Odanın, esnafa yönelik hiçbir çalışmasının olmadığı bilinmekte.
Bu kurumu, sadece maaş kapısı gibi gören zihniyetin, görevi bırakmaya da hiç niyeti yok.
O bakımdandır ki, bir adayın ortaya çıkması, bütün planlarını bozmaya yetip artacaktır.
Hem, Esnaf ve Sanatlar Kredi kooperatifi başkanlığını yapan, hem de Esnaf Sanatkarlar Odası başkanlığını yapan Nusret Gülsevdi’nin yeniden aday olduğu ve bunun için de, ilçemizde hatırı sayılır esnaflara gidip, ayrımcılık fitnesini ateşleyerek, “Bu aday da kim oluyor ki, daha dün geldi” gibi laflarla, ortalığı kızıştırma peşinde olduğunu hepimiz duyuyoruz.
Bundan önceki seçimlerde de, “Burayı Erzurum’lulara mı bırakacağız” diyerek fitnelik yapan Nusret Gülsevdi’nin bu tür ayrıştırıcı kelimeler kullanmaktan kaçınmasını kendisine tavsiye ederiz.
Lakin, bu tarz sözler yüzünden insanlar bir çok bedel ödedi.
Ben, şahsım ve bazı esnaflarımız adına gerçekten çok merak ediyorum.
Acaba, Nusret Gülsevdi, bu esnafların oyunu alabilmek, yeniden seçilebilmek için ne gibi vaatler ve yalanlar atacak ortaya.
Esnaf adına ne yapıldı..?
İşi, durumu kötüye giden esnafı icraya vermekten başka ne yaptılar..?
Hangi esnafın işini, sorununu çözdüler.
O koltuğu, kendi menfaati ve çıkarı için meşgul etmekten başka ne yaptı..?
Gazetemizin sayfaları, eğer cevap verme cesareti gösterebilirse, Nusret Gülsevdi’ye açıktır.
Henüz kimsenin cesaret edip ortaya çıkmadığı bir dönemde, “Ben unutulan esnafın umudu olmak için adayım” diyen bir kardeşimiz çıktı Nusret Gülsevdi’nin karşısına..
Bekir Demirer…
İlçemizde, emlak ve inşaat sektöründe esnaflık yapan bu kardeşimizin genç, dinamik ve çalışıp üretmek için, esnaf adına bir çok önemli projesi var.
Kazandığı takdirde yapmak istediklerini tek tek gerçekleştireceğini ifade ettiği gibi, esnafı sadece seçimlerde değil, fırsat buldukça yanına gidip sorun ve dertlerine çözüm bulabilmek için gecesini gündüzüne katacağını dile getiriyor.
Ben, şahsım adına Kestel esnaf ve sanatkarlar Odasında bir değişimin olmasından yanayım.
25-30 yıldan beri buralara yuvalanan zihniyetin, görevi bırakmasının zamanı geldi de çoktan geçiyor.
Yok, biz esnaflar olarak bu durumdan memnunuz, bir 20 yıl daha başımızda kalsın diyorsanız, O zaman sizlere yapılanlar az bile.
Değişimin her zaman yenilik getireceğinden şüphemiz yoktur.
O bakımdan diyorum ki,
Değişime esnaflar olarak, önce kendi odamızdan başlayalım…
Kalın Sağlıcakla…

Kadına Şiddete HAYIR
Geçtiğimiz hafta sonu Pazar gecesi saat: 23:38 sıralarında, evinin önünde iki trafik magandası tarafından öldüresiye darp edilen, Nurcan Atlı Sezgin ve Filiz Atlı’nın başına gelenler, herkeste büyük bir üzüntü yaşattı.
Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, verilen cezalar ve hukuk sisteminin yeterli olmaması ana sebeplerden birisi olarak gösteriliyor.
Pazartesi günü Saat: 16:00’da Kestel Meydanında düzenlenen “Kadına şiddete hayır” mitinginde bir araya gelen kalabalık, hep bir ağızdan uygulanan şiddeti kınadı.
CHP, İYİ Parti, SP, MHP, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katılım gösterdiği bu basın açıklamasına, AKP’yi temsilen kimsenin katılmaması gözlerden kaçmadı.
Biz, bir yerde sorun olduğu zaman bir araya gelebiliyorsak ve bazıları kendilerini kenara çekiyorsa, ayrımcılığın daniskasını kim yapıyor iyi değerlendirmek lazım..
Buradan, Nurcan Atlı Sezgin ve Filiz Atlı’ya geçmiş olsun duygularımı iletirken, kadınlara yönelik şiddet için birkaç istatistiği paylaşmak istedim.
2016 yılında 328 kadın erkekler tarafından öldürülürken, 2017’nin henüz ilk on ayında bu sayı 337’ye yükseldi. Kadın cinayetleri arttığı gibi şiddet ve cinayet biçimlerinde de gözle görülür bir vahşileşme söz konusu.
Kadın cinayetlerinin tümü “güvenlik” gerekçesiyle meşrulaştırılmaya çalışılan OHAL döneminde gerçekleşirken, birçok kadın koruma tedbiri olmasına rağmen öldürüldü.
10 ayda en az 337 kadın öldürülürken 314 çocuk cinsel istismara, 246 kadın cinsel şiddete uğradı. 12 kadın kıyafetleri dolayısıyla şiddet gördü.
Erdoğan’ın “Kadınlar istese de istemese de geçecek” dediği “Çocuk istismarının ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak, kadın cinayetlerine zemin hazırlayacak” diye kadınların reddettiği yasa olan Müftülüklere resmi nikah yetkisi ekim ayında Meclisten geçirildi ve Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı yüzde 39.3. Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınların oranı yüzde 25. Yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı ise yüzde 48.5.

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

#

Değişim Zamanı Halen Gelmedi mi..?” için 1 yorum

 1. miray : diyor ki:

  gayette güzel yönetiyo vede herkes memnun ne bu sendeki kuyruk acısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...