logo

02 Şubat 2018

Değişim Zamanı Halen Gelmedi mi..?


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Kestel Esnaf ve Sanatkarlar Odası, genel kurulunu 18 Şubat günü Güçleler düğün salonunda gerçekleştirecek.
Odanın, esnafa yönelik hiçbir çalışmasının olmadığı bilinmekte.
Bu kurumu, sadece maaş kapısı gibi gören zihniyetin, görevi bırakmaya da hiç niyeti yok.
O bakımdandır ki, bir adayın ortaya çıkması, bütün planlarını bozmaya yetip artacaktır.
Hem, Esnaf ve Sanatlar Kredi kooperatifi başkanlığını yapan, hem de Esnaf Sanatkarlar Odası başkanlığını yapan Nusret Gülsevdi’nin yeniden aday olduğu ve bunun için de, ilçemizde hatırı sayılır esnaflara gidip, ayrımcılık fitnesini ateşleyerek, “Bu aday da kim oluyor ki, daha dün geldi” gibi laflarla, ortalığı kızıştırma peşinde olduğunu hepimiz duyuyoruz.
Bundan önceki seçimlerde de, “Burayı Erzurum’lulara mı bırakacağız” diyerek fitnelik yapan Nusret Gülsevdi’nin bu tür ayrıştırıcı kelimeler kullanmaktan kaçınmasını kendisine tavsiye ederiz.
Lakin, bu tarz sözler yüzünden insanlar bir çok bedel ödedi.
Ben, şahsım ve bazı esnaflarımız adına gerçekten çok merak ediyorum.
Acaba, Nusret Gülsevdi, bu esnafların oyunu alabilmek, yeniden seçilebilmek için ne gibi vaatler ve yalanlar atacak ortaya.
Esnaf adına ne yapıldı..?
İşi, durumu kötüye giden esnafı icraya vermekten başka ne yaptılar..?
Hangi esnafın işini, sorununu çözdüler.
O koltuğu, kendi menfaati ve çıkarı için meşgul etmekten başka ne yaptı..?
Gazetemizin sayfaları, eğer cevap verme cesareti gösterebilirse, Nusret Gülsevdi’ye açıktır.
Henüz kimsenin cesaret edip ortaya çıkmadığı bir dönemde, “Ben unutulan esnafın umudu olmak için adayım” diyen bir kardeşimiz çıktı Nusret Gülsevdi’nin karşısına..
Bekir Demirer…
İlçemizde, emlak ve inşaat sektöründe esnaflık yapan bu kardeşimizin genç, dinamik ve çalışıp üretmek için, esnaf adına bir çok önemli projesi var.
Kazandığı takdirde yapmak istediklerini tek tek gerçekleştireceğini ifade ettiği gibi, esnafı sadece seçimlerde değil, fırsat buldukça yanına gidip sorun ve dertlerine çözüm bulabilmek için gecesini gündüzüne katacağını dile getiriyor.
Ben, şahsım adına Kestel esnaf ve sanatkarlar Odasında bir değişimin olmasından yanayım.
25-30 yıldan beri buralara yuvalanan zihniyetin, görevi bırakmasının zamanı geldi de çoktan geçiyor.
Yok, biz esnaflar olarak bu durumdan memnunuz, bir 20 yıl daha başımızda kalsın diyorsanız, O zaman sizlere yapılanlar az bile.
Değişimin her zaman yenilik getireceğinden şüphemiz yoktur.
O bakımdan diyorum ki,
Değişime esnaflar olarak, önce kendi odamızdan başlayalım…
Kalın Sağlıcakla…

Kadına Şiddete HAYIR
Geçtiğimiz hafta sonu Pazar gecesi saat: 23:38 sıralarında, evinin önünde iki trafik magandası tarafından öldüresiye darp edilen, Nurcan Atlı Sezgin ve Filiz Atlı’nın başına gelenler, herkeste büyük bir üzüntü yaşattı.
Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, verilen cezalar ve hukuk sisteminin yeterli olmaması ana sebeplerden birisi olarak gösteriliyor.
Pazartesi günü Saat: 16:00’da Kestel Meydanında düzenlenen “Kadına şiddete hayır” mitinginde bir araya gelen kalabalık, hep bir ağızdan uygulanan şiddeti kınadı.
CHP, İYİ Parti, SP, MHP, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katılım gösterdiği bu basın açıklamasına, AKP’yi temsilen kimsenin katılmaması gözlerden kaçmadı.
Biz, bir yerde sorun olduğu zaman bir araya gelebiliyorsak ve bazıları kendilerini kenara çekiyorsa, ayrımcılığın daniskasını kim yapıyor iyi değerlendirmek lazım..
Buradan, Nurcan Atlı Sezgin ve Filiz Atlı’ya geçmiş olsun duygularımı iletirken, kadınlara yönelik şiddet için birkaç istatistiği paylaşmak istedim.
2016 yılında 328 kadın erkekler tarafından öldürülürken, 2017’nin henüz ilk on ayında bu sayı 337’ye yükseldi. Kadın cinayetleri arttığı gibi şiddet ve cinayet biçimlerinde de gözle görülür bir vahşileşme söz konusu.
Kadın cinayetlerinin tümü “güvenlik” gerekçesiyle meşrulaştırılmaya çalışılan OHAL döneminde gerçekleşirken, birçok kadın koruma tedbiri olmasına rağmen öldürüldü.
10 ayda en az 337 kadın öldürülürken 314 çocuk cinsel istismara, 246 kadın cinsel şiddete uğradı. 12 kadın kıyafetleri dolayısıyla şiddet gördü.
Erdoğan’ın “Kadınlar istese de istemese de geçecek” dediği “Çocuk istismarının ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak, kadın cinayetlerine zemin hazırlayacak” diye kadınların reddettiği yasa olan Müftülüklere resmi nikah yetkisi ekim ayında Meclisten geçirildi ve Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı yüzde 39.3. Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınların oranı yüzde 25. Yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı ise yüzde 48.5.

Share
304 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

#

Değişim Zamanı Halen Gelmedi mi..?” için 1 yorum

 1. miray : diyor ki:

  gayette güzel yönetiyo vede herkes memnun ne bu sendeki kuyruk acısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...