logo

DEĞİŞİM


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

Patates, insanların ortaçağdan kurtuluşunu sağlayan keşiflerden birisidir. Bin beş yüz otuzlu yıllarda Peru’da keşfedildi, bulundu. Avrupa’ya getirildi. Patates üretimi ile insanların karnı doydu. Açlık tehlikesi azaldı.
Buharlı gemi, buharlı tren makine gücüdür. Makine gücü insan hayatına kuvvet, hız katar. Sanayileşmek, makine yapmak, üretmektir. Makine gücü, üretim artışı sağlar. Daha çok, daha ucuz, daha kaliteli üretim sağlanır. Makine üretmek, makine gücünden faydalanmak modernliktir.
Medeniyet-Kültür, insanın ürettiği her şeydir. İlkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu yükselen eğride yerini alır.
Demokrasi, insanları birbirine yakınlaştırır. Üretimin, tüketimin daha insancıl olmasına katkı yapar. Keşifler, icatlar insanın insana yaptığı iyiliktir. Birer nimettir. Bir çiçekle bahar gelmez, daha yolun başındayız, denir. Demokrasi mücadelesi de emek, çaba ister.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Tüm bilgidir. Bilgi bütünlüğünden, tüm bilgiden faydalanmaktır. Laikliğin bilgi bütünlüğü olduğu herkes tarafından öğrenilmelidir. İkicilik, bilgi bütünlüğünün ikiye ayrılmasının öğrenilmesidir.
Dini bilgi, doktrin bilgi, ideoloji inanarak öğrenilir. Doğa-dünya bilgisi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir. İnsan, doğanın-dünyanın parçasıdır.
Bire indirgeme, soyutlamadır, slogan üretmektir, algıdır, pornodur. Bütünün bir parçasının alınıp yüceltilmesidir.
Gazete okurları, siyasi parti üyeleri ve seçmenleri bütüne ait olama, bütünün parçası olma duygusunu hissederler. Beklentilerini, umutlarını, yaşam biçimlerini, demokrasiyi “gazete ve parti” ile beraber düşünürler. Okur gazetenin, siyasi parti üyesi ve seçmeni partinin bir parçası olduğunu hisseder.
Bilinçli okur, bilinçli parti üyesi, bilinçli parti seçmeni demokrasi için çıkış yolları arar. Toplumdaki değişime, demokrasideki değişime katkı yapar.
Vahşi doğada her canlı kendi gücüyle tehlikelerden korunur. Otçul hayvanlar, otları yer. Etçil hayvanlar, otçul hayvanları yer. İnsan da doğanın parçasıdır. Korunmak için çeşitli keşifler, buluşlar yapmıştır. Örgütlenmek, bunlardan birisidir. Toplumda, doğada, çocukların bakımı ve korunması için örgütlenmek gerekir. Kreşler, yardım kuruluşları, koruyucu aile gibi örgütlenmeler gerekir. Çocukların sorumluluğunu üzerine alan kurumlar ve kurumlarda çalışan emekçiler gerekir. Evde, yolda, parkta, okulda çocukların gözetim altında olması gerekir. Kuralsız, keyfi yaşayanlardan, çocukları korumak gerekir.
Bire indirgeme, soyutlama, slogan ile toplumda kutuplaşma yapılıyor. Namaz platformu, bilim platformu, çağdaş düşünce akımları platformları buna örnektir. Namaz platformu, bilgi bütünlüğünün parçası olan dini bilgiden, dini bilginin parçası olan namaz alınıp yüceltiliyor. Bilim platformu ise bilgi bütünlüğünün içinden bilim parçasını alıp yüceltiyor. Çağdaş düşünce akımları platformları da bilgi bütünlüğü içinden akıl, bilim, sorgulama parçalarını alıp yüceltiyor.
Laiklik, dini bilgi ve diğer bilgi türlerinin beraber öğrenilmesini sağlar. Dini bilgi ile diğer bilgi türlerini uzlaştırır. Okul, bütün bilgi türlerinin öğrenildiği toplumsal kurumdur. Vatandaşın istediği bilgi türünü öğrenmesi için gerekli okulu açmak gerekir. Zorlama ile okula yönlendirme yapılması kabul edilemez.
Demokraside, herkesin bir oyu olmasına “temsili demokrasi” denir. Her vatandaşın geçimini sağlayacağı bir gelirinin olmasına “sosyal demokrasi” denir. Grev ve lokavt gibi haklar, “temsili demokrasi ve sosyal demokrasinin beraber uygulandığı demokraside” uygulanabilir.
Toplumdaki değişim süreci, “siyasi partileri, üyelerini, delegelerini, seçmenlerini” etkiler. Parti yönetiminde değişim istenir.
Toplumsal olaylara, “ideolojiler, arzular etkisinde” bakılır. Olaylara hangi ideolojinin, arzunun merceğinden bakılacağına karar vermek gerekir.
Devlet, vatanı ve milleti ile bir bütündür. Devlet, vatandaşların örgütlenmesidir. Devlet bütçesinden her vatandaşa pay vermek gerekir.
Sanata, toplumun gereksinmesi vardır. Sanat etkinlikleri ile insanlar hem eğlenirler hem eğitilirler. Tiyatro, opera, bale, konser gibi etkinlikler buna örnektir.
İdam konusu, gelişmiş ülkeler ile gelişmemiş ülkeler arasındaki temel farkı ortaya koyar. Toplumun, devletin idam yerine hapis cezasını kabul etmesi, bir gelişmişlik özelliğidir. Öldürme olayına bir tepkidir. İnsanı yaşatmayı istemektir.
Milli irade, toplumda bir konudaki uzlaşma ile oluşur. Toplumda uzlaşma yoksa milli irade de oluşmaz.

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...