logo

DEĞİŞİM


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

Patates, insanların ortaçağdan kurtuluşunu sağlayan keşiflerden birisidir. Bin beş yüz otuzlu yıllarda Peru’da keşfedildi, bulundu. Avrupa’ya getirildi. Patates üretimi ile insanların karnı doydu. Açlık tehlikesi azaldı.
Buharlı gemi, buharlı tren makine gücüdür. Makine gücü insan hayatına kuvvet, hız katar. Sanayileşmek, makine yapmak, üretmektir. Makine gücü, üretim artışı sağlar. Daha çok, daha ucuz, daha kaliteli üretim sağlanır. Makine üretmek, makine gücünden faydalanmak modernliktir.
Medeniyet-Kültür, insanın ürettiği her şeydir. İlkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu yükselen eğride yerini alır.
Demokrasi, insanları birbirine yakınlaştırır. Üretimin, tüketimin daha insancıl olmasına katkı yapar. Keşifler, icatlar insanın insana yaptığı iyiliktir. Birer nimettir. Bir çiçekle bahar gelmez, daha yolun başındayız, denir. Demokrasi mücadelesi de emek, çaba ister.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Tüm bilgidir. Bilgi bütünlüğünden, tüm bilgiden faydalanmaktır. Laikliğin bilgi bütünlüğü olduğu herkes tarafından öğrenilmelidir. İkicilik, bilgi bütünlüğünün ikiye ayrılmasının öğrenilmesidir.
Dini bilgi, doktrin bilgi, ideoloji inanarak öğrenilir. Doğa-dünya bilgisi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir. İnsan, doğanın-dünyanın parçasıdır.
Bire indirgeme, soyutlamadır, slogan üretmektir, algıdır, pornodur. Bütünün bir parçasının alınıp yüceltilmesidir.
Gazete okurları, siyasi parti üyeleri ve seçmenleri bütüne ait olama, bütünün parçası olma duygusunu hissederler. Beklentilerini, umutlarını, yaşam biçimlerini, demokrasiyi “gazete ve parti” ile beraber düşünürler. Okur gazetenin, siyasi parti üyesi ve seçmeni partinin bir parçası olduğunu hisseder.
Bilinçli okur, bilinçli parti üyesi, bilinçli parti seçmeni demokrasi için çıkış yolları arar. Toplumdaki değişime, demokrasideki değişime katkı yapar.
Vahşi doğada her canlı kendi gücüyle tehlikelerden korunur. Otçul hayvanlar, otları yer. Etçil hayvanlar, otçul hayvanları yer. İnsan da doğanın parçasıdır. Korunmak için çeşitli keşifler, buluşlar yapmıştır. Örgütlenmek, bunlardan birisidir. Toplumda, doğada, çocukların bakımı ve korunması için örgütlenmek gerekir. Kreşler, yardım kuruluşları, koruyucu aile gibi örgütlenmeler gerekir. Çocukların sorumluluğunu üzerine alan kurumlar ve kurumlarda çalışan emekçiler gerekir. Evde, yolda, parkta, okulda çocukların gözetim altında olması gerekir. Kuralsız, keyfi yaşayanlardan, çocukları korumak gerekir.
Bire indirgeme, soyutlama, slogan ile toplumda kutuplaşma yapılıyor. Namaz platformu, bilim platformu, çağdaş düşünce akımları platformları buna örnektir. Namaz platformu, bilgi bütünlüğünün parçası olan dini bilgiden, dini bilginin parçası olan namaz alınıp yüceltiliyor. Bilim platformu ise bilgi bütünlüğünün içinden bilim parçasını alıp yüceltiyor. Çağdaş düşünce akımları platformları da bilgi bütünlüğü içinden akıl, bilim, sorgulama parçalarını alıp yüceltiyor.
Laiklik, dini bilgi ve diğer bilgi türlerinin beraber öğrenilmesini sağlar. Dini bilgi ile diğer bilgi türlerini uzlaştırır. Okul, bütün bilgi türlerinin öğrenildiği toplumsal kurumdur. Vatandaşın istediği bilgi türünü öğrenmesi için gerekli okulu açmak gerekir. Zorlama ile okula yönlendirme yapılması kabul edilemez.
Demokraside, herkesin bir oyu olmasına “temsili demokrasi” denir. Her vatandaşın geçimini sağlayacağı bir gelirinin olmasına “sosyal demokrasi” denir. Grev ve lokavt gibi haklar, “temsili demokrasi ve sosyal demokrasinin beraber uygulandığı demokraside” uygulanabilir.
Toplumdaki değişim süreci, “siyasi partileri, üyelerini, delegelerini, seçmenlerini” etkiler. Parti yönetiminde değişim istenir.
Toplumsal olaylara, “ideolojiler, arzular etkisinde” bakılır. Olaylara hangi ideolojinin, arzunun merceğinden bakılacağına karar vermek gerekir.
Devlet, vatanı ve milleti ile bir bütündür. Devlet, vatandaşların örgütlenmesidir. Devlet bütçesinden her vatandaşa pay vermek gerekir.
Sanata, toplumun gereksinmesi vardır. Sanat etkinlikleri ile insanlar hem eğlenirler hem eğitilirler. Tiyatro, opera, bale, konser gibi etkinlikler buna örnektir.
İdam konusu, gelişmiş ülkeler ile gelişmemiş ülkeler arasındaki temel farkı ortaya koyar. Toplumun, devletin idam yerine hapis cezasını kabul etmesi, bir gelişmişlik özelliğidir. Öldürme olayına bir tepkidir. İnsanı yaşatmayı istemektir.
Milli irade, toplumda bir konudaki uzlaşma ile oluşur. Toplumda uzlaşma yoksa milli irade de oluşmaz.

Share
304 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...