logo

05 Haziran 2017

DEMOKRASİ


Demokrasi, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimidir.
Demokrasinin kuralları vardır. Toplumun idaresi, tanıma, kurala göre yapılır. Kuralsız, keyfi idare, en kötü idaredir.
Mütedeyyin, dindar, muhafazakar kavramlarını kullanan vatandaşların, demokrasinin kurallarına uyması gerekir.
Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır. İnsan hakları, insanların eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır.
Dini bilgide, ibadet ve muamelat kuralları var. Muamelat, dünya ile ilgili kuraldır. Demokraside, ibadet kuralları serbesttir. Muamelat kuralları, demokrasi, anayasa, kanun kuralları içinde yerine getirilir.
İdeoloji-teknoloji bir bütündür. İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşturulur. Teknoloji, insanın dünya ile iletişimi sonucu oluşturulur.
Din, ideolojidir. Teknoloji, alet, makine yapmaktır.
Müslümanlar, tebliğ ile dinlerini yayarlar. Hıristiyanlar, misyonerlik ile dinlerini yayarlar. Hoşgörü, birlikte yaşama kuralları ile bir arada yaşanır.
Kendimiz için istediğimizi, başkaları için de istemeliyiz.
Şeriatçı, cihatçı kişi ve topluluklar, hoşgörü, birlikte yaşamak kurallarına uymuyorlar. Tebliğ ile Müslümanlığın yayılmasını kabul ediyorlar. Misyonerlik ile Hıristiyanlığın yayılmasını kabul etmiyorlar. Cami yapma, açma çalışmasını istiyorlar. Kilise yapma, açma çalışmasını istemiyorlar.
Şeriatçılık, cihatçılık tamamıyla kuralsızlık, keyfilik, ben yaptım, oldu, demektir.
Nasrettin Hoca, camide cemaat ile namaz kılmış. Hoca’ya, namaz öncesi abdest aldın mı? Demişler. Hoca, almadım, demiş. Abdestsiz namaz kılınmaz, demişler. Hoca, ben kıldım, oldu, demiş.
Demokrasinin kurallarına uymamak ile abdestsiz namaz kılmak benzerlik gösterir.
Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun, demek, kurallara uymaktır.
Batı’nın teknolojisini istemek, dinini reddetmek de kuralsızlık, keyfiliktir. Teknolojiye gösterilen hoşgörü, birlikte yaşama kuralı, bütün dinlere gösterilmelidir.
Toplum yaşantısı kurallara göre yaşanır.

Share
200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...