logo

05 Haziran 2017

DEMOKRASİ

Demokrasi, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimidir.
Demokrasinin kuralları vardır. Toplumun idaresi, tanıma, kurala göre yapılır. Kuralsız, keyfi idare, en kötü idaredir.
Mütedeyyin, dindar, muhafazakar kavramlarını kullanan vatandaşların, demokrasinin kurallarına uyması gerekir.
Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır. İnsan hakları, insanların eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır.
Dini bilgide, ibadet ve muamelat kuralları var. Muamelat, dünya ile ilgili kuraldır. Demokraside, ibadet kuralları serbesttir. Muamelat kuralları, demokrasi, anayasa, kanun kuralları içinde yerine getirilir.
İdeoloji-teknoloji bir bütündür. İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşturulur. Teknoloji, insanın dünya ile iletişimi sonucu oluşturulur.
Din, ideolojidir. Teknoloji, alet, makine yapmaktır.
Müslümanlar, tebliğ ile dinlerini yayarlar. Hıristiyanlar, misyonerlik ile dinlerini yayarlar. Hoşgörü, birlikte yaşama kuralları ile bir arada yaşanır.
Kendimiz için istediğimizi, başkaları için de istemeliyiz.
Şeriatçı, cihatçı kişi ve topluluklar, hoşgörü, birlikte yaşamak kurallarına uymuyorlar. Tebliğ ile Müslümanlığın yayılmasını kabul ediyorlar. Misyonerlik ile Hıristiyanlığın yayılmasını kabul etmiyorlar. Cami yapma, açma çalışmasını istiyorlar. Kilise yapma, açma çalışmasını istemiyorlar.
Şeriatçılık, cihatçılık tamamıyla kuralsızlık, keyfilik, ben yaptım, oldu, demektir.
Nasrettin Hoca, camide cemaat ile namaz kılmış. Hoca’ya, namaz öncesi abdest aldın mı? Demişler. Hoca, almadım, demiş. Abdestsiz namaz kılınmaz, demişler. Hoca, ben kıldım, oldu, demiş.
Demokrasinin kurallarına uymamak ile abdestsiz namaz kılmak benzerlik gösterir.
Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun, demek, kurallara uymaktır.
Batı’nın teknolojisini istemek, dinini reddetmek de kuralsızlık, keyfiliktir. Teknolojiye gösterilen hoşgörü, birlikte yaşama kuralı, bütün dinlere gösterilmelidir.
Toplum yaşantısı kurallara göre yaşanır.

Share
121 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?