logo

05 Haziran 2017

DEMOKRASİ


Demokrasi, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimidir.
Demokrasinin kuralları vardır. Toplumun idaresi, tanıma, kurala göre yapılır. Kuralsız, keyfi idare, en kötü idaredir.
Mütedeyyin, dindar, muhafazakar kavramlarını kullanan vatandaşların, demokrasinin kurallarına uyması gerekir.
Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır. İnsan hakları, insanların eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır.
Dini bilgide, ibadet ve muamelat kuralları var. Muamelat, dünya ile ilgili kuraldır. Demokraside, ibadet kuralları serbesttir. Muamelat kuralları, demokrasi, anayasa, kanun kuralları içinde yerine getirilir.
İdeoloji-teknoloji bir bütündür. İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşturulur. Teknoloji, insanın dünya ile iletişimi sonucu oluşturulur.
Din, ideolojidir. Teknoloji, alet, makine yapmaktır.
Müslümanlar, tebliğ ile dinlerini yayarlar. Hıristiyanlar, misyonerlik ile dinlerini yayarlar. Hoşgörü, birlikte yaşama kuralları ile bir arada yaşanır.
Kendimiz için istediğimizi, başkaları için de istemeliyiz.
Şeriatçı, cihatçı kişi ve topluluklar, hoşgörü, birlikte yaşamak kurallarına uymuyorlar. Tebliğ ile Müslümanlığın yayılmasını kabul ediyorlar. Misyonerlik ile Hıristiyanlığın yayılmasını kabul etmiyorlar. Cami yapma, açma çalışmasını istiyorlar. Kilise yapma, açma çalışmasını istemiyorlar.
Şeriatçılık, cihatçılık tamamıyla kuralsızlık, keyfilik, ben yaptım, oldu, demektir.
Nasrettin Hoca, camide cemaat ile namaz kılmış. Hoca’ya, namaz öncesi abdest aldın mı? Demişler. Hoca, almadım, demiş. Abdestsiz namaz kılınmaz, demişler. Hoca, ben kıldım, oldu, demiş.
Demokrasinin kurallarına uymamak ile abdestsiz namaz kılmak benzerlik gösterir.
Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun, demek, kurallara uymaktır.
Batı’nın teknolojisini istemek, dinini reddetmek de kuralsızlık, keyfiliktir. Teknolojiye gösterilen hoşgörü, birlikte yaşama kuralı, bütün dinlere gösterilmelidir.
Toplum yaşantısı kurallara göre yaşanır.

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...