logo

05 Haziran 2017

DEMOKRASİ


Demokrasi, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimidir.
Demokrasinin kuralları vardır. Toplumun idaresi, tanıma, kurala göre yapılır. Kuralsız, keyfi idare, en kötü idaredir.
Mütedeyyin, dindar, muhafazakar kavramlarını kullanan vatandaşların, demokrasinin kurallarına uyması gerekir.
Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır. İnsan hakları, insanların eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır.
Dini bilgide, ibadet ve muamelat kuralları var. Muamelat, dünya ile ilgili kuraldır. Demokraside, ibadet kuralları serbesttir. Muamelat kuralları, demokrasi, anayasa, kanun kuralları içinde yerine getirilir.
İdeoloji-teknoloji bir bütündür. İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşturulur. Teknoloji, insanın dünya ile iletişimi sonucu oluşturulur.
Din, ideolojidir. Teknoloji, alet, makine yapmaktır.
Müslümanlar, tebliğ ile dinlerini yayarlar. Hıristiyanlar, misyonerlik ile dinlerini yayarlar. Hoşgörü, birlikte yaşama kuralları ile bir arada yaşanır.
Kendimiz için istediğimizi, başkaları için de istemeliyiz.
Şeriatçı, cihatçı kişi ve topluluklar, hoşgörü, birlikte yaşamak kurallarına uymuyorlar. Tebliğ ile Müslümanlığın yayılmasını kabul ediyorlar. Misyonerlik ile Hıristiyanlığın yayılmasını kabul etmiyorlar. Cami yapma, açma çalışmasını istiyorlar. Kilise yapma, açma çalışmasını istemiyorlar.
Şeriatçılık, cihatçılık tamamıyla kuralsızlık, keyfilik, ben yaptım, oldu, demektir.
Nasrettin Hoca, camide cemaat ile namaz kılmış. Hoca’ya, namaz öncesi abdest aldın mı? Demişler. Hoca, almadım, demiş. Abdestsiz namaz kılınmaz, demişler. Hoca, ben kıldım, oldu, demiş.
Demokrasinin kurallarına uymamak ile abdestsiz namaz kılmak benzerlik gösterir.
Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun, demek, kurallara uymaktır.
Batı’nın teknolojisini istemek, dinini reddetmek de kuralsızlık, keyfiliktir. Teknolojiye gösterilen hoşgörü, birlikte yaşama kuralı, bütün dinlere gösterilmelidir.
Toplum yaşantısı kurallara göre yaşanır.

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...