logo

05 Haziran 2017

DEMOKRASİ


Demokrasi, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimidir.
Demokrasinin kuralları vardır. Toplumun idaresi, tanıma, kurala göre yapılır. Kuralsız, keyfi idare, en kötü idaredir.
Mütedeyyin, dindar, muhafazakar kavramlarını kullanan vatandaşların, demokrasinin kurallarına uyması gerekir.
Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır. İnsan hakları, insanların eşit, kardeş, özgür olması demokrasinin kuralıdır.
Dini bilgide, ibadet ve muamelat kuralları var. Muamelat, dünya ile ilgili kuraldır. Demokraside, ibadet kuralları serbesttir. Muamelat kuralları, demokrasi, anayasa, kanun kuralları içinde yerine getirilir.
İdeoloji-teknoloji bir bütündür. İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşturulur. Teknoloji, insanın dünya ile iletişimi sonucu oluşturulur.
Din, ideolojidir. Teknoloji, alet, makine yapmaktır.
Müslümanlar, tebliğ ile dinlerini yayarlar. Hıristiyanlar, misyonerlik ile dinlerini yayarlar. Hoşgörü, birlikte yaşama kuralları ile bir arada yaşanır.
Kendimiz için istediğimizi, başkaları için de istemeliyiz.
Şeriatçı, cihatçı kişi ve topluluklar, hoşgörü, birlikte yaşamak kurallarına uymuyorlar. Tebliğ ile Müslümanlığın yayılmasını kabul ediyorlar. Misyonerlik ile Hıristiyanlığın yayılmasını kabul etmiyorlar. Cami yapma, açma çalışmasını istiyorlar. Kilise yapma, açma çalışmasını istemiyorlar.
Şeriatçılık, cihatçılık tamamıyla kuralsızlık, keyfilik, ben yaptım, oldu, demektir.
Nasrettin Hoca, camide cemaat ile namaz kılmış. Hoca’ya, namaz öncesi abdest aldın mı? Demişler. Hoca, almadım, demiş. Abdestsiz namaz kılınmaz, demişler. Hoca, ben kıldım, oldu, demiş.
Demokrasinin kurallarına uymamak ile abdestsiz namaz kılmak benzerlik gösterir.
Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun, demek, kurallara uymaktır.
Batı’nın teknolojisini istemek, dinini reddetmek de kuralsızlık, keyfiliktir. Teknolojiye gösterilen hoşgörü, birlikte yaşama kuralı, bütün dinlere gösterilmelidir.
Toplum yaşantısı kurallara göre yaşanır.

Share
214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...