logo

11 Nisan 2021

Demokratik Anayasa


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.

     Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizliğini gösteriyorlar.

     104 Amiral bir bildiri yayınladı, daha bildiride ne yazılmış?

     Doğrumu söylüyorlar?

     Yanlış mı söylüyorlar?

     Söylediklerinde suç teşkil bir şey var mı, yok mu?

     Belli olmadan darbe yaygarası koparıldı, ikinci gün bir kaçı tutukladı. Ordudan ilişkisi kesilmiş, hiç bir aktif görevi olmayan bu insanlar nasıl darbe yapabilir, biri çıksın Türk halkına mantıklı bir açıklamasını yapsın, bizde ikna olalım. Bu insanlar emekli asker oldukları için mi suçlu, sabaha karşı bildiri yayınladıkları için mi suçlu. Yoksa, yazdıkları mı suç teşkil ediyor. Bu konuda kamuoyu aydınlatılmalı. Hepimiz gibi bu insanlarında Türkiye’yle ilgili hassasiyetleri olabilir. Bu doğrultuda fikirlerini yazılı veya sözlü, toplu veya bireysel olarak beyan edebilirler. Bunda ne gibi anormalik var. Türkiye’de herkes bizim gibi düşünmek zorunda değildir. Hiç bir gerekçeyle ülkenin fikir zenginliğini yok etmeye hakkınız yok. Yeter artık, ülke fikir çölüne döndü.

     Artık insanlar bir şey yazmaktan, söylemekten korkar oldu. İnsanlık yararına söylenecek düşüncemizin çoğunu söylemekten imtina eder olduk. Bu iş hayra alamet değil. Sayın Meral Akşener, ile dünya görüşümüz farklı, fakat çok mücadeleci bir insan olduğu için kendisini taktir ediyorum. Amirallerin bildirisiyle ilgili açıklamasındaki üslubu hiç hoş olmadı. Sayın Akşener, amiraller bildiri vasıtasıyla kaygılarını dile getirmişler, söylediklerinin neyi yanlış onu açıkla, sen, “zevzeklik yapmışlar ” diyorsun, sanıyorum siz siyasiler ağzınıza geleni vatandaşa söylemeyi marifet sanıyorsunuz. Kusura bakmayın Türkiye’de en çok zırvalayan, en çok zevzeklik yapan siyasilerdir. Seviyesini koruyan ve haddini bilen siyasiler hariç. Bu konuyla ilgili son sözümü söyleyeyim.

     Eğer, Türkiye’de ordu darbe yapmak istese, ona hiç bir güç engel olamaz bu sözümü iyice kafanıza koyun, onun için darbe olayını fazla istismar etmenin anlamı yok.

     Sevgili okurlarım. Türkiye’nin en temel sorunu 12 Eylül darbe anayasasıdır. Bu anayasayla Türkiye’nin önündeki engelleri aşmak mümkün değil, sayın cumhurbaşkanı yeni bir anayasa yapılması yönünde görüş bildirdi. Sayın Erdoğan’ın neden yeni bir anayasa istediği konusunu bilmem, niyet okuyacak halim yok. Türkiye’nin yeni bir sivil anayasaya acilen ihtiyacı olduğu konusunda sayın Erdoğan’la aynı fikirdeyim. Ne var ki, muhalefet partileri demokratik bir anayasa için kolları sıvamak yerine, çeşitli gerekçelerle karşı çıktılar.

     Muhalefet partilerinin bu anayasadan memnun oldukları kanaatine vardım, yoksa niye karşı çıksınlar. Ülkenin bu hale gelmesinin asıl sebebi, bu anayasadır. Bu anayasayı değiştirmek niyetinde olmayanlar, bu bozuk Adaletsiz düzenden memnunlar anlamına geliyor.

Share
396 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...