logo

11 Nisan 2021

Demokratik Anayasa


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.

     Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizliğini gösteriyorlar.

     104 Amiral bir bildiri yayınladı, daha bildiride ne yazılmış?

     Doğrumu söylüyorlar?

     Yanlış mı söylüyorlar?

     Söylediklerinde suç teşkil bir şey var mı, yok mu?

     Belli olmadan darbe yaygarası koparıldı, ikinci gün bir kaçı tutukladı. Ordudan ilişkisi kesilmiş, hiç bir aktif görevi olmayan bu insanlar nasıl darbe yapabilir, biri çıksın Türk halkına mantıklı bir açıklamasını yapsın, bizde ikna olalım. Bu insanlar emekli asker oldukları için mi suçlu, sabaha karşı bildiri yayınladıkları için mi suçlu. Yoksa, yazdıkları mı suç teşkil ediyor. Bu konuda kamuoyu aydınlatılmalı. Hepimiz gibi bu insanlarında Türkiye’yle ilgili hassasiyetleri olabilir. Bu doğrultuda fikirlerini yazılı veya sözlü, toplu veya bireysel olarak beyan edebilirler. Bunda ne gibi anormalik var. Türkiye’de herkes bizim gibi düşünmek zorunda değildir. Hiç bir gerekçeyle ülkenin fikir zenginliğini yok etmeye hakkınız yok. Yeter artık, ülke fikir çölüne döndü.

     Artık insanlar bir şey yazmaktan, söylemekten korkar oldu. İnsanlık yararına söylenecek düşüncemizin çoğunu söylemekten imtina eder olduk. Bu iş hayra alamet değil. Sayın Meral Akşener, ile dünya görüşümüz farklı, fakat çok mücadeleci bir insan olduğu için kendisini taktir ediyorum. Amirallerin bildirisiyle ilgili açıklamasındaki üslubu hiç hoş olmadı. Sayın Akşener, amiraller bildiri vasıtasıyla kaygılarını dile getirmişler, söylediklerinin neyi yanlış onu açıkla, sen, “zevzeklik yapmışlar ” diyorsun, sanıyorum siz siyasiler ağzınıza geleni vatandaşa söylemeyi marifet sanıyorsunuz. Kusura bakmayın Türkiye’de en çok zırvalayan, en çok zevzeklik yapan siyasilerdir. Seviyesini koruyan ve haddini bilen siyasiler hariç. Bu konuyla ilgili son sözümü söyleyeyim.

     Eğer, Türkiye’de ordu darbe yapmak istese, ona hiç bir güç engel olamaz bu sözümü iyice kafanıza koyun, onun için darbe olayını fazla istismar etmenin anlamı yok.

     Sevgili okurlarım. Türkiye’nin en temel sorunu 12 Eylül darbe anayasasıdır. Bu anayasayla Türkiye’nin önündeki engelleri aşmak mümkün değil, sayın cumhurbaşkanı yeni bir anayasa yapılması yönünde görüş bildirdi. Sayın Erdoğan’ın neden yeni bir anayasa istediği konusunu bilmem, niyet okuyacak halim yok. Türkiye’nin yeni bir sivil anayasaya acilen ihtiyacı olduğu konusunda sayın Erdoğan’la aynı fikirdeyim. Ne var ki, muhalefet partileri demokratik bir anayasa için kolları sıvamak yerine, çeşitli gerekçelerle karşı çıktılar.

     Muhalefet partilerinin bu anayasadan memnun oldukları kanaatine vardım, yoksa niye karşı çıksınlar. Ülkenin bu hale gelmesinin asıl sebebi, bu anayasadır. Bu anayasayı değiştirmek niyetinde olmayanlar, bu bozuk Adaletsiz düzenden memnunlar anlamına geliyor.

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...