logo

11 Nisan 2021

Demokratik Anayasa


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.

     Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizliğini gösteriyorlar.

     104 Amiral bir bildiri yayınladı, daha bildiride ne yazılmış?

     Doğrumu söylüyorlar?

     Yanlış mı söylüyorlar?

     Söylediklerinde suç teşkil bir şey var mı, yok mu?

     Belli olmadan darbe yaygarası koparıldı, ikinci gün bir kaçı tutukladı. Ordudan ilişkisi kesilmiş, hiç bir aktif görevi olmayan bu insanlar nasıl darbe yapabilir, biri çıksın Türk halkına mantıklı bir açıklamasını yapsın, bizde ikna olalım. Bu insanlar emekli asker oldukları için mi suçlu, sabaha karşı bildiri yayınladıkları için mi suçlu. Yoksa, yazdıkları mı suç teşkil ediyor. Bu konuda kamuoyu aydınlatılmalı. Hepimiz gibi bu insanlarında Türkiye’yle ilgili hassasiyetleri olabilir. Bu doğrultuda fikirlerini yazılı veya sözlü, toplu veya bireysel olarak beyan edebilirler. Bunda ne gibi anormalik var. Türkiye’de herkes bizim gibi düşünmek zorunda değildir. Hiç bir gerekçeyle ülkenin fikir zenginliğini yok etmeye hakkınız yok. Yeter artık, ülke fikir çölüne döndü.

     Artık insanlar bir şey yazmaktan, söylemekten korkar oldu. İnsanlık yararına söylenecek düşüncemizin çoğunu söylemekten imtina eder olduk. Bu iş hayra alamet değil. Sayın Meral Akşener, ile dünya görüşümüz farklı, fakat çok mücadeleci bir insan olduğu için kendisini taktir ediyorum. Amirallerin bildirisiyle ilgili açıklamasındaki üslubu hiç hoş olmadı. Sayın Akşener, amiraller bildiri vasıtasıyla kaygılarını dile getirmişler, söylediklerinin neyi yanlış onu açıkla, sen, “zevzeklik yapmışlar ” diyorsun, sanıyorum siz siyasiler ağzınıza geleni vatandaşa söylemeyi marifet sanıyorsunuz. Kusura bakmayın Türkiye’de en çok zırvalayan, en çok zevzeklik yapan siyasilerdir. Seviyesini koruyan ve haddini bilen siyasiler hariç. Bu konuyla ilgili son sözümü söyleyeyim.

     Eğer, Türkiye’de ordu darbe yapmak istese, ona hiç bir güç engel olamaz bu sözümü iyice kafanıza koyun, onun için darbe olayını fazla istismar etmenin anlamı yok.

     Sevgili okurlarım. Türkiye’nin en temel sorunu 12 Eylül darbe anayasasıdır. Bu anayasayla Türkiye’nin önündeki engelleri aşmak mümkün değil, sayın cumhurbaşkanı yeni bir anayasa yapılması yönünde görüş bildirdi. Sayın Erdoğan’ın neden yeni bir anayasa istediği konusunu bilmem, niyet okuyacak halim yok. Türkiye’nin yeni bir sivil anayasaya acilen ihtiyacı olduğu konusunda sayın Erdoğan’la aynı fikirdeyim. Ne var ki, muhalefet partileri demokratik bir anayasa için kolları sıvamak yerine, çeşitli gerekçelerle karşı çıktılar.

     Muhalefet partilerinin bu anayasadan memnun oldukları kanaatine vardım, yoksa niye karşı çıksınlar. Ülkenin bu hale gelmesinin asıl sebebi, bu anayasadır. Bu anayasayı değiştirmek niyetinde olmayanlar, bu bozuk Adaletsiz düzenden memnunlar anlamına geliyor.

Share
660 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...