logo

11 Nisan 2021

Demokratik Anayasa


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.

     Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizliğini gösteriyorlar.

     104 Amiral bir bildiri yayınladı, daha bildiride ne yazılmış?

     Doğrumu söylüyorlar?

     Yanlış mı söylüyorlar?

     Söylediklerinde suç teşkil bir şey var mı, yok mu?

     Belli olmadan darbe yaygarası koparıldı, ikinci gün bir kaçı tutukladı. Ordudan ilişkisi kesilmiş, hiç bir aktif görevi olmayan bu insanlar nasıl darbe yapabilir, biri çıksın Türk halkına mantıklı bir açıklamasını yapsın, bizde ikna olalım. Bu insanlar emekli asker oldukları için mi suçlu, sabaha karşı bildiri yayınladıkları için mi suçlu. Yoksa, yazdıkları mı suç teşkil ediyor. Bu konuda kamuoyu aydınlatılmalı. Hepimiz gibi bu insanlarında Türkiye’yle ilgili hassasiyetleri olabilir. Bu doğrultuda fikirlerini yazılı veya sözlü, toplu veya bireysel olarak beyan edebilirler. Bunda ne gibi anormalik var. Türkiye’de herkes bizim gibi düşünmek zorunda değildir. Hiç bir gerekçeyle ülkenin fikir zenginliğini yok etmeye hakkınız yok. Yeter artık, ülke fikir çölüne döndü.

     Artık insanlar bir şey yazmaktan, söylemekten korkar oldu. İnsanlık yararına söylenecek düşüncemizin çoğunu söylemekten imtina eder olduk. Bu iş hayra alamet değil. Sayın Meral Akşener, ile dünya görüşümüz farklı, fakat çok mücadeleci bir insan olduğu için kendisini taktir ediyorum. Amirallerin bildirisiyle ilgili açıklamasındaki üslubu hiç hoş olmadı. Sayın Akşener, amiraller bildiri vasıtasıyla kaygılarını dile getirmişler, söylediklerinin neyi yanlış onu açıkla, sen, “zevzeklik yapmışlar ” diyorsun, sanıyorum siz siyasiler ağzınıza geleni vatandaşa söylemeyi marifet sanıyorsunuz. Kusura bakmayın Türkiye’de en çok zırvalayan, en çok zevzeklik yapan siyasilerdir. Seviyesini koruyan ve haddini bilen siyasiler hariç. Bu konuyla ilgili son sözümü söyleyeyim.

     Eğer, Türkiye’de ordu darbe yapmak istese, ona hiç bir güç engel olamaz bu sözümü iyice kafanıza koyun, onun için darbe olayını fazla istismar etmenin anlamı yok.

     Sevgili okurlarım. Türkiye’nin en temel sorunu 12 Eylül darbe anayasasıdır. Bu anayasayla Türkiye’nin önündeki engelleri aşmak mümkün değil, sayın cumhurbaşkanı yeni bir anayasa yapılması yönünde görüş bildirdi. Sayın Erdoğan’ın neden yeni bir anayasa istediği konusunu bilmem, niyet okuyacak halim yok. Türkiye’nin yeni bir sivil anayasaya acilen ihtiyacı olduğu konusunda sayın Erdoğan’la aynı fikirdeyim. Ne var ki, muhalefet partileri demokratik bir anayasa için kolları sıvamak yerine, çeşitli gerekçelerle karşı çıktılar.

     Muhalefet partilerinin bu anayasadan memnun oldukları kanaatine vardım, yoksa niye karşı çıksınlar. Ülkenin bu hale gelmesinin asıl sebebi, bu anayasadır. Bu anayasayı değiştirmek niyetinde olmayanlar, bu bozuk Adaletsiz düzenden memnunlar anlamına geliyor.

Share
430 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...