logo

21 Mart 2023

Depremden Sonra Anladık ki!


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular

     Değerli Can Dostlar 

     Biliyorsunuz aslında ben yerel yazmayı tercih ediyorum. Esasen yerel yaklaşımla bu yazının konusu cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında dönüşüm olmalıydı. Çünkü İktidardakiler ve muhalefetin karşılıklı atıştığı Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimine az kaldı. Uzun zamandır tartışılan bu seçim, ikinci yüzyıla girerken bir dönüşüme veya kabullenmeye evrilecek. Her birimizin geleceğimiz adına ciddi ve büyük sorumluluğu var. 

      Görünen o ki seçime kadar bir hayli gergin ve bir o kadar da heyecanlı zaman geçireceğiz. İktidarın sahiplendiği “Cumhurbaşkanlığı yönetim biçimi” test edilmiş, sınanmış olarak kantara çıkacak. Geçen seçimde % 50 den fazla oy oranı ile kabul gören Başkan R.T. Erdoğan ve yönetimi tartılacak. 

     Uçtuk mu? Kaçtık mı? Battık mı?  Dağıldık mı? göreceğiz. Geçen seçimde denenmemiş vaadlere inanan halkımız oy verdi. Siyaseten istikrar beklentisi ile konsolide edilmek istenen halkın önüne nihayet 14 Mayısta sandık gelecek. 

       Bir sonraki yazımda ilçemizi yakından ilgilendiren 2 Nisan ve 14 Mayıs seçimlerini işleyeceğim. 

“El mi yaman bey mi yaman” göreceğiz. Az kaldı. Her şey çok güzel olacak. 

     Ülkemiz her birimizi derinden etkileyen DAF (Doğu Anadolu Fay) hattı hareketlenmesini 6 Şubat ta yaşadı. 40 gün önce eşi benzeri görülmedik bir doğal afetle karşılaştı. Ülkemizin önemli bir bölgesi aynı gün içinde iki kez ard arda şiddetli depremlerle sarsıldı. Yaklaşık 15 milyon bölge insanlarımız ağır bir fiili travma yaşadı. Şehirler, kasabalar yerle bir oldu. Maddi hasar çok büyük. Mevzuata uygun olmayan binlerce bina yıkıldı, yada tekrar kullanılamaz hale geldi. İşlerimiz, üretim kabiliyetimiz kayboldu. Ağır kış şartlarında bölge ile birlikte milletçe bu travmanın psikolojik etkilerini göğüslemek zorunda kaldık. Daha uzun süre etkilerini yaşayacağız. Her şeye rağmen milletçe birbirimize yardımcı olduk. Olmaya da devam etmek durumundayız. 

      Demek ki, mal, mülk, para, pul, makam, şan, şöhret hikaye imiş. Bir anda elimizden, hakimiyetimizden kaçabilir kaybedilebilirmiş.  

     Demek ki, İktidar, Muhalefet, Askeriye, Polis, Basın, Sosyal medya, Haberleşme, İnternet önemli imiş.  Hiç beklemediğimiz, öngöremediğimiz bir musibette, afette çok gerekliymiş. Mutlak aranırmış. 

    Demekki Kızılay, Sivil toplum ve Gönüllü kuruluşlar, Afat, Akut, Sivil savunma teşkilatı, Tatbikat öğretileri, Koordinasyon kurumları her an için hazır bulunmalıymış. Otomatikman devreye girmeli, görev ve sorumluluklarını yapmalıymış. 

    Demek ki, ihtiyaç olduğunda ailemiz komşumuz,dostumuz, arkadaşımız, akrabamız, insanlık çok kıymetli, çok değerliymiş. Çok canlı, dinamik tutulmalı, asla ihmal edilmemeliymiş. 

       Demek ki, DASK sigortası, jeolojik etüdü yapılmış lokasyon, mevzuata uygun inşa edilmiş yapı, yatay mimari, en boy orantısı, az katlı yapı mimarisi de çok değerliymiş. 

        Hasılı deprem oluncaya kadar fark etmediğimiz bir sürü ayrıntının ne kadar değerli, önemli olduğunu anladık. 

         Devlet aygıtının güçlü olmasının gerektiği, planlı şehir yapılaşmasının, yaşantısının elzem olduğunu anladık. 

      Deprem vesilesi ile hami olmanın sosyal yanımıza değer kattığını anladık.  

Ben tarafımıza bakarak güçsüzlüğümüzün yok olmayacağını, aksine artacağını kavradık, anladık. 

         Ezcümle insan olarak ne kadar aciz olduğumuzu, yalnız kaldığımızı anladık. Yakarışımız odur ki yaratan kudret, biz garipleri, acizleri , çaresizleri yalnız bırakmasın, sınamasın dilerim. 

       Gününüz neşeli bereketli geçsin. 

       Sağlıcakla kalın Mutlu huzurlu olun. 

Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...