logo

14 Aralık 2019

Derdimiz siyaset, sevdamız Yerel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli okuyucular, 

      Kadirşinas Dostlar;

      Güzel hava ve sıcak sayılabilecek, mevsimine göre ılık Günler yaşıyoruz. Hemşehrilerimiz de , ilçemiz köy kahvesinde, kent meydanında öbek öbek toplanarak veyahut hoyratça ve takipsizce yayılmış olan aperatif yemek yenilen veya çay kahve içilen mekanlardaki ayaküstü sohbetlerinde olup bitenleri konuşuyorlar. Bir yandan genel siyasetin gündemden düşürülemeyen , Barış Pınar’ı harekatını, Asgari ücret görüşmelerini, EYT Erken Yaşa takılanları, işsizlik problemlerini, Şehir hastanelerini, Yeni siyasi oluşumların yapılanmasını, Tank palet fabrikasını, üniversite mülk devri, Atak helikopterleri satış izni vs. vs.  gibi..  konuları konuşuyorlar. 

      Ancak çözüm yeri parlamento olmalı veya biz öyle sanıyoruz. Fakat öylemi? Hayır, hayır. Öyle değil. Biri söylüyor, diğerleri de harfiyen yapıyor. Havuz medyası da bunu vatandaşa yediriyor. Yersek yoğurt, içersek ayran misali. 

      Diğer yandan da ilçemizde hemşehrilerimiz, her an yaşayıp karşılaştıkları Trafik, Parklanma, Kestel devlet hastanesi personel ve hizmet eksikliği ,Meydan düzenlemesi çalışmaları, sosyal kültürel   gelişim, merkeze ulaşım, Sanayicinin kirleten baca emisyonlarını, çiftçinin köylünün problemlerini ve çözümlerini konuşuyorlar. 

      Mesala, Meydan düzenleme çalışmaları, meydandaki süs havuzu neden söküldü, bilen var mı? Şimdi ne yapılacak? Nasıl yapılacak? Herkes bunu konuşuyor. Ama kimse ne yapılacağını, Ne zaman başlanacağını, Ne zaman bitirileceğini bilmiyor. Projesi nedir? Kim yapacak?  Bilen var mı?

      Bir vatandaş geçenlerde akşam saat ilçemize gelmiş olan bir dost ailenin kız çocuğunun tuvalet ihtiyacını göremediği için yaşanan komediyi anlattı ve espriyi patlattı. Başkanımız meydana umuma açık bir tuvalet yaptıracakmış. 7 gün, 24 saat açık hem de ücretsiz olacakmış. Çünkü akşamları yatsı sonrası camii müştemilatı olan tuvaletler kilitleniyor vatandaş zorda kalıyormuş. 

       Belediye Halkla iletişim ve etkileşim daire başkanlığı çalışması ile, seçim sonrası yaptırdığı vatandaş memnuniyet anketinde bunun büyük, önemli ve öncelikli  bir problem olduğunu tespit etmiş. Sayın Meclis üyelerinin katılımına ihtiyaç olmadan KBBK kararı  gereği çalışma başlatılmış. Ve bu problemi kökten çözme adına projede önemli bir değişikliğe gitmiş, kazma vurulmuş, Belediye başkanlık yıkım ekibi ve kepçesi çalışmaya başlatılmıştır. Süs havuzu yerle yeksan edilmiştir. 

       Bu ironi sonrası, “Halkla buluşma” günlerinin kişisel, bireysel problemlerin konuşulduğu buluşmalar olduğu kesindir. 

        Kent Konseyi var mı? Toplanıyor mu?  Gündemi takip ediyor mu? Bilmiyoruz. Halbuki Kent Konseyi toplumsal taleplerin yansıtıldığı, çözüm stratejilerinin değerlendirildiği platformdur. Bu Platform herkesimden halkın temsilcilerinin buluştuğu köy muhtarlarının, STK ( Sivil Toplum Kuruluşları)ların ilgililerinin uzmanlarınca bilgilenmesini sağlamalı, Hemşehrilerini bilgilendirmelidir. 

         Vatandaşın gündeminde, Bir diğer önemli başlıkta kanaatimce geçen süre içerisinde yerel yönetimin fark edilen bir çalışma yapmadığı, yapamadığıdır. Benim önerim yapılacak çalışmalardan hemşehrilerin bilgi edinmeleri sağlanmalıdır. Çeşitli yollarla bilgi aktarılmalıdır. İletişim aradaki mesafeleri kısaltır. Uzaklaşma ve küskünlükleri yok eder. Aksi ise kimsenin hazır olmadığı, beklenmeyen istenmeyen sonuçlara zemin hazırlar. 

        Gününüz keyifli bereketli olsun. 

         Sağlıcakla kalın…

Share
373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...