logo

14 Aralık 2019

Derdimiz siyaset, sevdamız Yerel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli okuyucular, 

      Kadirşinas Dostlar;

      Güzel hava ve sıcak sayılabilecek, mevsimine göre ılık Günler yaşıyoruz. Hemşehrilerimiz de , ilçemiz köy kahvesinde, kent meydanında öbek öbek toplanarak veyahut hoyratça ve takipsizce yayılmış olan aperatif yemek yenilen veya çay kahve içilen mekanlardaki ayaküstü sohbetlerinde olup bitenleri konuşuyorlar. Bir yandan genel siyasetin gündemden düşürülemeyen , Barış Pınar’ı harekatını, Asgari ücret görüşmelerini, EYT Erken Yaşa takılanları, işsizlik problemlerini, Şehir hastanelerini, Yeni siyasi oluşumların yapılanmasını, Tank palet fabrikasını, üniversite mülk devri, Atak helikopterleri satış izni vs. vs.  gibi..  konuları konuşuyorlar. 

      Ancak çözüm yeri parlamento olmalı veya biz öyle sanıyoruz. Fakat öylemi? Hayır, hayır. Öyle değil. Biri söylüyor, diğerleri de harfiyen yapıyor. Havuz medyası da bunu vatandaşa yediriyor. Yersek yoğurt, içersek ayran misali. 

      Diğer yandan da ilçemizde hemşehrilerimiz, her an yaşayıp karşılaştıkları Trafik, Parklanma, Kestel devlet hastanesi personel ve hizmet eksikliği ,Meydan düzenlemesi çalışmaları, sosyal kültürel   gelişim, merkeze ulaşım, Sanayicinin kirleten baca emisyonlarını, çiftçinin köylünün problemlerini ve çözümlerini konuşuyorlar. 

      Mesala, Meydan düzenleme çalışmaları, meydandaki süs havuzu neden söküldü, bilen var mı? Şimdi ne yapılacak? Nasıl yapılacak? Herkes bunu konuşuyor. Ama kimse ne yapılacağını, Ne zaman başlanacağını, Ne zaman bitirileceğini bilmiyor. Projesi nedir? Kim yapacak?  Bilen var mı?

      Bir vatandaş geçenlerde akşam saat ilçemize gelmiş olan bir dost ailenin kız çocuğunun tuvalet ihtiyacını göremediği için yaşanan komediyi anlattı ve espriyi patlattı. Başkanımız meydana umuma açık bir tuvalet yaptıracakmış. 7 gün, 24 saat açık hem de ücretsiz olacakmış. Çünkü akşamları yatsı sonrası camii müştemilatı olan tuvaletler kilitleniyor vatandaş zorda kalıyormuş. 

       Belediye Halkla iletişim ve etkileşim daire başkanlığı çalışması ile, seçim sonrası yaptırdığı vatandaş memnuniyet anketinde bunun büyük, önemli ve öncelikli  bir problem olduğunu tespit etmiş. Sayın Meclis üyelerinin katılımına ihtiyaç olmadan KBBK kararı  gereği çalışma başlatılmış. Ve bu problemi kökten çözme adına projede önemli bir değişikliğe gitmiş, kazma vurulmuş, Belediye başkanlık yıkım ekibi ve kepçesi çalışmaya başlatılmıştır. Süs havuzu yerle yeksan edilmiştir. 

       Bu ironi sonrası, “Halkla buluşma” günlerinin kişisel, bireysel problemlerin konuşulduğu buluşmalar olduğu kesindir. 

        Kent Konseyi var mı? Toplanıyor mu?  Gündemi takip ediyor mu? Bilmiyoruz. Halbuki Kent Konseyi toplumsal taleplerin yansıtıldığı, çözüm stratejilerinin değerlendirildiği platformdur. Bu Platform herkesimden halkın temsilcilerinin buluştuğu köy muhtarlarının, STK ( Sivil Toplum Kuruluşları)ların ilgililerinin uzmanlarınca bilgilenmesini sağlamalı, Hemşehrilerini bilgilendirmelidir. 

         Vatandaşın gündeminde, Bir diğer önemli başlıkta kanaatimce geçen süre içerisinde yerel yönetimin fark edilen bir çalışma yapmadığı, yapamadığıdır. Benim önerim yapılacak çalışmalardan hemşehrilerin bilgi edinmeleri sağlanmalıdır. Çeşitli yollarla bilgi aktarılmalıdır. İletişim aradaki mesafeleri kısaltır. Uzaklaşma ve küskünlükleri yok eder. Aksi ise kimsenin hazır olmadığı, beklenmeyen istenmeyen sonuçlara zemin hazırlar. 

        Gününüz keyifli bereketli olsun. 

         Sağlıcakla kalın…

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...