logo

14 Aralık 2019

Derdimiz siyaset, sevdamız Yerel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli okuyucular, 

      Kadirşinas Dostlar;

      Güzel hava ve sıcak sayılabilecek, mevsimine göre ılık Günler yaşıyoruz. Hemşehrilerimiz de , ilçemiz köy kahvesinde, kent meydanında öbek öbek toplanarak veyahut hoyratça ve takipsizce yayılmış olan aperatif yemek yenilen veya çay kahve içilen mekanlardaki ayaküstü sohbetlerinde olup bitenleri konuşuyorlar. Bir yandan genel siyasetin gündemden düşürülemeyen , Barış Pınar’ı harekatını, Asgari ücret görüşmelerini, EYT Erken Yaşa takılanları, işsizlik problemlerini, Şehir hastanelerini, Yeni siyasi oluşumların yapılanmasını, Tank palet fabrikasını, üniversite mülk devri, Atak helikopterleri satış izni vs. vs.  gibi..  konuları konuşuyorlar. 

      Ancak çözüm yeri parlamento olmalı veya biz öyle sanıyoruz. Fakat öylemi? Hayır, hayır. Öyle değil. Biri söylüyor, diğerleri de harfiyen yapıyor. Havuz medyası da bunu vatandaşa yediriyor. Yersek yoğurt, içersek ayran misali. 

      Diğer yandan da ilçemizde hemşehrilerimiz, her an yaşayıp karşılaştıkları Trafik, Parklanma, Kestel devlet hastanesi personel ve hizmet eksikliği ,Meydan düzenlemesi çalışmaları, sosyal kültürel   gelişim, merkeze ulaşım, Sanayicinin kirleten baca emisyonlarını, çiftçinin köylünün problemlerini ve çözümlerini konuşuyorlar. 

      Mesala, Meydan düzenleme çalışmaları, meydandaki süs havuzu neden söküldü, bilen var mı? Şimdi ne yapılacak? Nasıl yapılacak? Herkes bunu konuşuyor. Ama kimse ne yapılacağını, Ne zaman başlanacağını, Ne zaman bitirileceğini bilmiyor. Projesi nedir? Kim yapacak?  Bilen var mı?

      Bir vatandaş geçenlerde akşam saat ilçemize gelmiş olan bir dost ailenin kız çocuğunun tuvalet ihtiyacını göremediği için yaşanan komediyi anlattı ve espriyi patlattı. Başkanımız meydana umuma açık bir tuvalet yaptıracakmış. 7 gün, 24 saat açık hem de ücretsiz olacakmış. Çünkü akşamları yatsı sonrası camii müştemilatı olan tuvaletler kilitleniyor vatandaş zorda kalıyormuş. 

       Belediye Halkla iletişim ve etkileşim daire başkanlığı çalışması ile, seçim sonrası yaptırdığı vatandaş memnuniyet anketinde bunun büyük, önemli ve öncelikli  bir problem olduğunu tespit etmiş. Sayın Meclis üyelerinin katılımına ihtiyaç olmadan KBBK kararı  gereği çalışma başlatılmış. Ve bu problemi kökten çözme adına projede önemli bir değişikliğe gitmiş, kazma vurulmuş, Belediye başkanlık yıkım ekibi ve kepçesi çalışmaya başlatılmıştır. Süs havuzu yerle yeksan edilmiştir. 

       Bu ironi sonrası, “Halkla buluşma” günlerinin kişisel, bireysel problemlerin konuşulduğu buluşmalar olduğu kesindir. 

        Kent Konseyi var mı? Toplanıyor mu?  Gündemi takip ediyor mu? Bilmiyoruz. Halbuki Kent Konseyi toplumsal taleplerin yansıtıldığı, çözüm stratejilerinin değerlendirildiği platformdur. Bu Platform herkesimden halkın temsilcilerinin buluştuğu köy muhtarlarının, STK ( Sivil Toplum Kuruluşları)ların ilgililerinin uzmanlarınca bilgilenmesini sağlamalı, Hemşehrilerini bilgilendirmelidir. 

         Vatandaşın gündeminde, Bir diğer önemli başlıkta kanaatimce geçen süre içerisinde yerel yönetimin fark edilen bir çalışma yapmadığı, yapamadığıdır. Benim önerim yapılacak çalışmalardan hemşehrilerin bilgi edinmeleri sağlanmalıdır. Çeşitli yollarla bilgi aktarılmalıdır. İletişim aradaki mesafeleri kısaltır. Uzaklaşma ve küskünlükleri yok eder. Aksi ise kimsenin hazır olmadığı, beklenmeyen istenmeyen sonuçlara zemin hazırlar. 

        Gününüz keyifli bereketli olsun. 

         Sağlıcakla kalın…

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...