logo

Devlet Adamlığı ve Liyakat

      Sevgili okurlarım;

     23 Aralık’ta Cezayir halkı, büyük kahraman Mücahit Genelkurmay başkanı bilge komutan Ahmet Gait Salah’ı kalp krizi sunucu kaybetti. Şahsım ve gazetem Kestel Yöre adına Cezayir halkının acılarını paylaşıyor, başsağlığı diliyorum. Bilge komutanın ruhu şad olsun.

     Benim açımdan Ahmet Gait Salah’ı önemli kılan iki husus var. Birincisi; Cezayir ulusal kurtuluş savaşında savaşan bir devrimci olmasıdır. İkincisi ve en önemlisi bu yıl Şubat ayında, Cezayir halkı hükümetin yolsuzluk ve kötü yönetimine karşı ayaklandı. Barışçı gösterilere başladı. Hükümeti düşürdü, yolsuzluk yapan bakanlar ve bürokratların hepsi cezaevine kondu. Salah, hükümetsiz kalan devamlı barışçı gösteriye sahne olan Cezayir’i bir kişinin burnu kanamayacak şekilde yönetti. Devlet adamlığının nasıl olması gerektiğinin muazzam bir örneğini bütün dünyaya sergiledi. 12 Aralık’ta yapılan seçimde, devlet başkanlığını kazanan yeni başkan Abdulmecid Tebbun’e ülkesini sorunsuz olarak teslim etti.

     Bir düşünün, bir ülke tam dokuz ay hükümetsiz kalıyor, halk her gün eylem yapıyor, Ahmet Gait Salah, o ülkeyi kimsenin en ufak bir zarar görmeyeceği şekilde yönetiyor. Bu olayın dünyada başka bir örneği yoktur. Demek ki neymiş; Ne devlet adamlığı, ne de liyakat lafla olmuyor icraatla oluyor. Darısı Türkiye’nin ve başka ülkelerin başına.

     Sevgili okurlarım, bir başlıkta sayın Onur Ayva için atacağım. 31 Mart seçimlerinde o zaman CHP ilçe başkanı olan sayın Yıldıray Atlı, Belediye başkan adayı oldu. Yerine, Onur Ayva ilçe başkanı olarak atandı.

     Benim açımdan, ilçe başkanı olduğu günden bugüne kadar her konuda etik davrandığı için çok özel öneme sahiptir. Siyasetin bu kadar kirlendiği bir dönemde, partisinde sergilediği sade ve temiz yönetimden dolayı Onur, kardeşimi kutluyorum. Bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum. Umarım, kelli felli büyük siyasetçiler, kendisini örnek alır, siyasetin kalitesinin yükselmesine vesile olur.

Share
2066 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?