logo

12 Kasım 2019

DİLEKÇE


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Dilekçe, bir isteği dile getirmek için yazılan yazılı metne, denir. Toplumun sorunlarını dile getiren ve kamuoyuna seslenen bir dilekçe yazmaya çalışacağım.

     CHP iki parkurda koşturuluyor. Birincisi, laiklik inanç özgürlüğüdür, deniliyor. Dini bilgi ile her şeyi değerlendiren ilahiyatçılar, CHP üyesi yapılıyor. İkincisi, laiklik denilip, bilimsel bilgi, sanat, felsefe anlatılıyor.

     Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, bilgi bütünlüğüdür. Bilginin ikiye ayrılmasıdır. Laikliğin din işleri parçasının içinde, dinin ibadet kuralları var. İbadet kuralları, inanarak öğrenilir. İbadet kurallarında görünmeyene inanmak var.

     Laiklik, ibadet kurallarının inanarak öğrenilmesi ve bilimin, sanatın, felsefenin sorgulanarak öğrenilmesidir.

     CHP örgütlenmesinde “Bilim Kurulu” var. Bu kurullarda, bilimsel çalışma yapılıyor.   Bilim, bire indirgemedir. Slogan da bire indirgemedir. Bu kurulların isminin, “Bilgi   Bütünlüğü Kurulu” olması gerekir. Bilgi felsefesinde, altı bilgi türü var. Laiklikte, iki bilgi türü var.

     Tanımda, cümlede anlam bütünlüğü var. Anlam bütünlüğü ile mantık yürütülür. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır, diye tanımlanır. Laiklik, din işleri, devlet işleri kavramları, tanımın içindedir. Laiklik tanımının içinde, din işleri ve devlet işleri ayrıdır.  Laiklik ayrı, din işleri ayrı olmaz.

     Bir-çok, bütün-parça kuralı ile mantık yürütülür. Bilgi üretilir, okuma yazma öğretilir. Laiklik, bir, bütün özelliği taşır. Din işleri ve devlet işleri çok, parça özelliği taşır. Laiklik, üst kavramdır. Din işleri ve devlet işleri alt kavramdır. Laiklik, ikiye indirgemedir. Din işleri ve devlet işleri bire indirgemedir.

     Akit Gazetesi’nde, Müslümanlar-laikler diye toplum ikiye ayrılıyor. Elif Şafak, Havva’nın Üç Kızı isimli romanında, toplumu dindarlar-laikler olarak ikiye ayırıyor.

     Laikliğin “din işleri” parçasının içinde, Müslümanlık ve dindarlık kavramları bulunur.  Dolayısıyla, Müslümanlık, dindarlık laikliğin parçasıdır. Bütün özelliği taşıyan laiklik kelimesi ile parça özelliği taşıyan Müslümanlar, dindarlar kelimeleri yan yana getirilerek algı cümlesi-kandırma cümlesi- oluşturuluyor. Laiklik, Müslümanlık ve dindarlık karşıtı gösterilmek isteniyor.

     Bir-çok, bütün-parça kuralına göre, Allah bir-bütün, kul çok-parça özelliği taşır. Peygamber bir-bütün, ümmet çok-parça özelliği taşır. Vatan bir-bütün, vatandaş çok-parça özelliği taşır. Millet bir-bütün özelliği taşır. Vatandaş çok-parça özelliği taşır. Devlet bir-bütün, vatandaş çok-parça özelliği taşır. Çok-parça arasında eşitlik olur.

     Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu, ibaresi bir algı cümlesidir. Laik, laiklik kelimesi bir-bütün özelliği taşır. Bilimsel kelimesi çok-parça özelliği taşır. Sadece “Laik Eğitim Platformu” demek yeterlidir. Sadece” laik eğitim” demek yeterlidir. Uygulamada, bilimsel eğitim anlatılıyor. Dinin ibadet kuralları anlatılmıyor.

     Ümmet ve millet kavramlarını, tanım yaparak belirtmek gerekir. Ümmet, din ve peygamber kavramları ile beraber yaşayan topluma, denir. Millet, vatan ve anayasa kavramları ile beraber  yaşayan topluma, denir. Ümmetten millet olunmaz. Tanımları farklıdır. Ümmet kavramı, dinin ibadet kuralları ile devam ediyor. Millet kavramı, vatan ve devlet sınırları ile sınırlıdır. Ümmet kavramı, dünyadaki Müslümanlar ile sınırlıdır. Millet içinde farklı inançta vatandaşlar bulunur. Ümmet içinde herkesin inancı aynıdır. Ümmet ve millet kavramları, bireye bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu hissettirir.

     Türk-İslam Sentezi, ırk ve din sentezi olduğu için, millet kavramına ve ümmet kavramına uymaz. Millet tanımının içinde ırk ve din kavramı yoktur. Ümmet kavramının içinde ırk kavramı yoktur.

     CHP üyesi vatandaşlar, bir-çok, bütün-parça, tanımda, cümlede anlam bütünlüğü kavramları ile mantık yürütmesini öğrenip, topluma zarar verenleri tanımalı…

Share
2788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...
 • Demokratik Anayasa

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.      Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizl...