logo

13 Ağustos 2023

“Diyeceğim amma diyemiyorum”


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Toprak olmayınca hiç bir canlının yaşama şansı yoktur, dolayısıyla dünyada yaşayan canlı türlerine baktığımızda, her türün kendi fiziksel yapısına göre mutlaka bir yeri yaşam alanı olarak seçmiş ve o yeri kendisine yurt edinmiştir.

     Bu durum insan türü içinde geçerli olan bir olgudur.

     İnsanlık tarihinde sınıfların ortaya çıkışıyla beraber, insan  türü devlet olarak örgütlenmeye geçiş yaptı ve bu tarihi olayla beraber  bütün dünyayı ele geçirmek isteyen   imparatorluklarla vatanı korumak isteyen halkların savaşı, bütün tarih boyunca sürdü ve bizim yaşadığımız çağda da devam ediyor.

     Sömürgeci devletlerle vatanını savunan  halkların savaşı, tarihin her evresinde değişik mücadele biçimde devam etmiştir ve devam ediyor.

     Şekil olarak değişiklik arz etse de öz itibarıyla değişen  bir şey yok.

     Bir tarafta, Sömürgeci finans kapitalist devlet imparatorluğunun  bütün ülkelerin kaynaklarını talan etmek için sürdürdüğü savaşlar. Diğer tarafta ülkelerini ve emeğini korumak için savaşan halklar.

     Savaş derken,  bu zalim emperyalistler güruhu savaşı sadece silahla yapmıyorlar, bir yandan kitle imha silahlarını kullanırken, diğer taraftan   ekonomik, sosyal, kültürel ve dinsel  anlayışını empoze etme savaşını sürdürüyorlar.

     Günümüzde emperyalistler, insanlanlık tarihinin en  vahşi en yıkıcı savaşını  insanlara ve doğaya karşı sürdürüyorlar , bu gözü dönmüş vahşiler, dünyayı toptan yok etme sapkınlığı yapacak derecede azmışlar.

     Batı finans kapitalizm imparatorluğunun Sömürgeciligine  karşı, dünyadaki bütün insanlar birleşerek karşı koyma refklesi göstermeye başladı. Halklar, ülkesini ve emeğini savunmak için sadece ülkesinde değil, bölgesel ve evrensel anlamda bütün insanlarla beraber davranma gayreti gösteriyorlar, artık boyun eğmenin çözüm olmadığı algısı oluşuyor.

     Dünyadaki gelişmelere fazla ilgi göstermeyenlerin, haberdar etmek için sadece Afrika da küçük bir ülke olan Burkina Faso’daki gelişmeye dikkatinizi çekeceğim .

     BURKİNA FASO

     Yüz ölçümü. 274200 .

     Nüfusu.  8,714000.

     Bu ülke, Fransa’ya karşı savaşarak bağımsızlık elde etti. Fakat, ülkenin zenginlik kaynaklarını yine Fransa finans kapitalistleri talan edip görüyordu.

     Geçen sene  İbrahim Traore adında 34 yaşında bir genç subay, askeri müdahaleyle yönetime el koydu, ilk etapta yabancıların elindeki doğal kaynakları onlardan aldı.

     “eğer ülkemizin doğal kaynaklarını halkımızın refahı için kullanırsak, ülkemizde fakirlik biter” diyor İbrahim Traore.

      Bu fikirsel dönüşüm özelde bütün Afrika da genel olarak emperyalistler tarafından mağdur edilen bütün dünya insanlarında oluşuyor .

     “Yerel bir gazetede bunları yazmanın ne anlamı var” diyenler olabilir.

     Çok anlamı var. Eğer bizim kendimize yurt edindiğimiz ülkemizin kaynakları talan edilmese ve emeğimiz emperyalistler ve  işbirlikçileri tarafından sömürülmese, bu gün yaşadığımız hiç bir maddi ve manevi sıkıntıyı çekmezdik.

Evet, İbrahim Traore, 35 yaşında bu yaşta ülkesinin halkını etrafında birleştirip, sorunlarını çözmek için halkına önderlik yapıyor.

     “Ey Türk gençliği birinci vazifen” diyeceğim amma diyemiyorum.

     Ne diyelim “darısı bizim başımıza” diyelim.

     Umarım çok geç olmadan, emek yanlısı yurtsever gençler sahaya iner, ülkeyi bu çıkmazdan kurtarır.

     Ne yapayım insan umut etmeden yaşamıyor.

Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...