logo

06 Şubat 2020

DOĞA DEPREM ve BİZ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz, sorgulamamız, değerlendirmemiz lazım. El hasılı bir şeyler yapmamız gerekiyor.

     Bilim insanları, uyarıyor. Doğa kanunları yaşatıyor. İnsan olarak bizlerde görüyoruz. Hissediyoruz. Etkileniyoruz. Belki bazılarımız şahsen acı çekiyoruz.  Ama hala uyanmıyoruz, Gereğini yapmıyoruz. Yapılması gerekenleri öğrenmiyoruz. Toplum olarak gerçekten Acizliğimizi farketmiyoruz. Kolay ve doğru olanı beceremiyoruz.

       Bir kere daha sallandık. 6,8   Elazığ-Malatya bölgesinde İkaz edildik. Uyarıldık.  Yetkililer, Etkililer, ilgililer yine bir şey yapmadılar diye sorumluluğumuzu bir  türlü kabullenmedik. Kabullenmiyoruz. Bu bir Gerçek. Deprem kuşağındayız. Dünya varoldukça bu ülke sallanacak, tektonik yer hareketleri olacak. Tıpkı Japonya , Endonezya, Çin, İran gibi bu tür Afetlere maruz kalacağız. Doğanın kanunu böyle yazılmış.

        Herkes  bir kez daha düşünsün ve kendini sorgulasın. Yanlış olan ne? Ne yapabilirim? Hangi düşüncedeyim? Ne  yapmalıyım?  Ne yapmak zorundayım?. Nasıl bilgilenirim? Gerekli olanı nasıl öğrenirim? Muhtemel zararları nasıl hafifletebilirim? Nerede gönüllü olabilirim? Hangi hazırlıkları yapmalıyım? Bu sorulara cevap verebilmek gerekiyor. Yoksa bizden ah vah eksik olmaz.

       Japonya’da 9 şiddetinde depremde 17 kişi ölür. Bizde ise 7,4  şiddetinde de 20,000 kişi. Çünkü Japon’lar derslerine çalışmışlar. Bilim insanlarının uyarılarını dikkate alarak gerekli tedbirleri almışlar. Maddi manevi kayıplarını azaltmayı başarmışlardır. Deprem öldürmez, Bina öldürür. Japonya bunu ispatlamış bir ülke.

      Adamlar fay hatlarına bina inşa etmemiş, insanını eğitmiş, Kontrol ve denetlemeyi hafife almamış. Yanlış yapanı cezalandırmış, af etmemiştir.  Vatandaşları kaçak, eksik, noksan bina yapı yapmamışlar.  Betonu, Demir’i çalmamışlar, çalanıda af etmemişler. Siyasileri de oy uğruna ” imar barışı “ ilan edip siyasi fayda peşinde olmamışlar.

       99 Depreminde Ankara’da ki ilgililer,  O günkü İmar ve İskan Bakanlığı,  ilçemizde 5 Kat olan bina yüksekliğini, KESTEL 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ olduğu için 2 Kat’a indirmişti. Biz ne yaptık. Benim de dahil olduğum meclislerde belediye başkanının talebi üzerine önce ana caddelerde, daha sonrada ara sokakların bazılarında tedricen beş kata yükselttik. Ben grublarda muhalefet şerhi koysamda engelleme şansım olmadı. Oy çokluğu, Parti disiplini gerekçeleri ile bende sorumluyum.

      Kestel’de, ana caddelerde  Bursa caddesi, Cuma caddesi, Şehit Komiser Nizamettin Yavlak caddesi, Gazi caddesi ve bazı sokaklarda oturanlar çok iyi bilirler ki yüklü bir kamyon veya otobüs geçtiğinde evleri beşik gibi sallanır. Çünkü toprak gevşektir, alüvyonludur. Bu titreşime birde fay hattı geçişi gerçeğini eklerseniz, durumun vehametini anlarsınız.  Allah korusun demek, belki sizi manen rahatlatır. Ancak gerçeği yok etmez.

       Zaten daracık olan cadde ve sokaklarımızda bir afet, bir sıkıntı halinde olabilecekleri düşünmek istemiyorum. Gereğini yapmak mecburiyetindeyiz. 

       Belediyemize, Muhtarlarımıza, Milli Eğitimimize, Sivil Toplum kuruluşlarımıza, Öğretmenlerimize, İnanç önderlerimize gerçekten çok sorumluluk düşüyor. Deprem gerçeğini görüp, kabullenmediler. Ve önce kendilerini eğitmeliler sonrada öğrendiklerini kendi etki ve yetki alanlarındaki sevdiklerine aktarmalılar. Toplumun dönüşüm ve değişimine Önder olmalılar.

        Diğer yandan KAF -Kuzey Anadolu Fay Hattı – ın devamında oluşan yan paralel fay hatlarından Eskişehir fayı olarak tanımlanan fay’ın İnegöl ovasını takiben Barakfakih düzlüğü, Kestel-Gürsu doğrultusunu takip ederek Yıldırım da üç kola ayrılarak, İlimiz Bursa’yı tehdit ettiğini basında uzmanların görüşü olarak okuyoruz. Bursa Jeoloji mühendisleri odası şube başkanı  1855 Bursa büyük depreminden sonra bölgemiz de çok enerji biriktiğini, sismik boşluk oluştuğunu ifade etti. Bölgemizin ciddi anlamda risk altında bulunduğunu kamuoyuna aktardı.

       İnşaat mühendislerinin sorumluluğu olmadan kalfa usta müteahhit firmalar tarafından yapılan, çoğunluklada proje değişiklikleri ile kontrol mekanizmalarının suistimaline uygun yapılara göz yumulduğunun bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün bu olumsuzluklar hayatımızı karartabilir. Altından kalkamayacağımız fatura önümüze çıkar. İnsan hayatının bedeli olmaz. Ne olur topyekün ulus olarak ciddiyetle konuya eğilelim. Her birimiz sorumluluğumuzun farkında olalım. Gereğini yapalım.

        Yolunuz aydınlık, hayatınız verimli olsun

         Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
1174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...