logo

29 Haziran 2020

DOĞA KENDİSİNDEN ALINANI GÜN GELİR GERİ ALIR


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Neredeyse, bölgemizi tamamen teslim alan bir sağanak yağış ile geçirdik bu haftayı.

     Felaketin en kötüsünü Dudaklı mahallemiz yaşadı…

     Engelli bir kardeşimizin sel sularına yenik düşerek hayatını kaybetmesini henüz yeni öğrenmiştik ki, haberin daha da acısı Kayacık mahallemizden geldi.

     5 kişilik bir aile tamamen sele kurban gitmiş, bir tanesi halen daha arama kurtarma ekiplerince, her tarafta aranıyor.

     Yaşanan bu sel felaketinden kuşkusuz en çok Dudaklı mahallemiz etkilendi.

     Peki, durum diğer mahallelerimizde nasıl..?

     Dudaklı mahallemizin yasını tutarken, diğer mahallelerimizin çığlığını duymakta maalesef geç kaldık.

     Örneğin; Gölbaşı, Kayacık, Nüzhetiye, Aksu v.s..

     Devlet erkanının ve protokolünün Dudaklı mahallemize yoğunlaşmasından dolayı, diğer mahallelerimiz üvey evlat muamelesi gördü ne yazık ki…

     Geçtiğimiz gün, Cumhuriyet Halk Partisi Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan, Meclis üyesi ve gurup sözcüsü Volkan Durgut ile Gölbaşı mahallemizin bulunduğu yere gittik. Hızlı tren çalışmasından dolayı, evleri hasar gören vatandaşlarımızla konuşuyorduk ki, Gölbaşı mahallesinin de sel felaketinden nasibini aldığını öğrendik.

     Bu mahallemizin muhtarı İrfan Aydın, aradan 3-4 gün geçmesine rağmen, kimsenin ne arayıp, ne de sorduğunu, resmen unutulan bir mahalle konumunda olduklarından bahsetti.

     Nüfus olarak da, az olan bu mahallemizin sesi ne zaman duyulur orasını bilemem. Ama, burada yaşayan ve köy kültürünü terk etmek istemeyen insanlar var. Bu insanlarımızın sesine kulak vermemiz gerekiyor.

     Örneğin, Bu köyde doğup büyüyen ve baba ocağına sahip çıkmaya çalışan Harun Çakır, isimli bir vatandaşımızın feryadını yıllardan beri kimse duymuyor.

     Çünkü, işlerine gelmiyor.

     Hepimizin bildiği gibi; burada hızlı tren tünel, çalışması yapılıyor. Bu tünellerin açılması esnasında patlatılan yüzlerce veya binlerce dinamitlerin uyguladığı baskı sonucu, bırakın evin duvarlarındaki çatlakları, ev neredeyse kaymaya başlamış.

     Bu konuda uğramış olduğu zararın karşılanmasını şirketten talep etmiş, önce karşılarız denmesine rağmen, daha sonraları konuya müdahale edecek bir yetkili bile bulamamış.

     Bu hızlı tren inşaatının yapımı sırasında, dere yataklarının doldurulmasından dolayı sel felaketinin yaşandığı söyleniyor.

     Yani, yüklenici firma bırakın milletin evini çatlatmayı, kaydırmayı, dere yatağını da doldurarak bir nevi selin oluşmasına sebep olmuş.

     Gölbaşında yaşanan Sel felaketinin doldurulan bu dere yatağından kaynaklandığını öğrendikten sonra, Dudaklı mahallemizdeki sel felaketinin de aynı sebepten yani, Hızlı tren çalışmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Yinede bu kadarıyla atlattığımız için kendimizi şanslı hissetmeliyiz.

     Şunu unutmayalım;

      Sen ne kadar doğadan alırsan al, o günü geldiğinde ya senden, ya çocuklarından ya da torunlarından mutlaka geri alacaktır.

     O yüzden, Doğamıza sahip çıkalım..!

Share
10195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...