logo

29 Haziran 2020

DOĞA KENDİSİNDEN ALINANI GÜN GELİR GERİ ALIR


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Neredeyse, bölgemizi tamamen teslim alan bir sağanak yağış ile geçirdik bu haftayı.

     Felaketin en kötüsünü Dudaklı mahallemiz yaşadı…

     Engelli bir kardeşimizin sel sularına yenik düşerek hayatını kaybetmesini henüz yeni öğrenmiştik ki, haberin daha da acısı Kayacık mahallemizden geldi.

     5 kişilik bir aile tamamen sele kurban gitmiş, bir tanesi halen daha arama kurtarma ekiplerince, her tarafta aranıyor.

     Yaşanan bu sel felaketinden kuşkusuz en çok Dudaklı mahallemiz etkilendi.

     Peki, durum diğer mahallelerimizde nasıl..?

     Dudaklı mahallemizin yasını tutarken, diğer mahallelerimizin çığlığını duymakta maalesef geç kaldık.

     Örneğin; Gölbaşı, Kayacık, Nüzhetiye, Aksu v.s..

     Devlet erkanının ve protokolünün Dudaklı mahallemize yoğunlaşmasından dolayı, diğer mahallelerimiz üvey evlat muamelesi gördü ne yazık ki…

     Geçtiğimiz gün, Cumhuriyet Halk Partisi Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan, Meclis üyesi ve gurup sözcüsü Volkan Durgut ile Gölbaşı mahallemizin bulunduğu yere gittik. Hızlı tren çalışmasından dolayı, evleri hasar gören vatandaşlarımızla konuşuyorduk ki, Gölbaşı mahallesinin de sel felaketinden nasibini aldığını öğrendik.

     Bu mahallemizin muhtarı İrfan Aydın, aradan 3-4 gün geçmesine rağmen, kimsenin ne arayıp, ne de sorduğunu, resmen unutulan bir mahalle konumunda olduklarından bahsetti.

     Nüfus olarak da, az olan bu mahallemizin sesi ne zaman duyulur orasını bilemem. Ama, burada yaşayan ve köy kültürünü terk etmek istemeyen insanlar var. Bu insanlarımızın sesine kulak vermemiz gerekiyor.

     Örneğin, Bu köyde doğup büyüyen ve baba ocağına sahip çıkmaya çalışan Harun Çakır, isimli bir vatandaşımızın feryadını yıllardan beri kimse duymuyor.

     Çünkü, işlerine gelmiyor.

     Hepimizin bildiği gibi; burada hızlı tren tünel, çalışması yapılıyor. Bu tünellerin açılması esnasında patlatılan yüzlerce veya binlerce dinamitlerin uyguladığı baskı sonucu, bırakın evin duvarlarındaki çatlakları, ev neredeyse kaymaya başlamış.

     Bu konuda uğramış olduğu zararın karşılanmasını şirketten talep etmiş, önce karşılarız denmesine rağmen, daha sonraları konuya müdahale edecek bir yetkili bile bulamamış.

     Bu hızlı tren inşaatının yapımı sırasında, dere yataklarının doldurulmasından dolayı sel felaketinin yaşandığı söyleniyor.

     Yani, yüklenici firma bırakın milletin evini çatlatmayı, kaydırmayı, dere yatağını da doldurarak bir nevi selin oluşmasına sebep olmuş.

     Gölbaşında yaşanan Sel felaketinin doldurulan bu dere yatağından kaynaklandığını öğrendikten sonra, Dudaklı mahallemizdeki sel felaketinin de aynı sebepten yani, Hızlı tren çalışmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Yinede bu kadarıyla atlattığımız için kendimizi şanslı hissetmeliyiz.

     Şunu unutmayalım;

      Sen ne kadar doğadan alırsan al, o günü geldiğinde ya senden, ya çocuklarından ya da torunlarından mutlaka geri alacaktır.

     O yüzden, Doğamıza sahip çıkalım..!

Share
9845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...