logo

29 Haziran 2020

DOĞA KENDİSİNDEN ALINANI GÜN GELİR GERİ ALIR


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Neredeyse, bölgemizi tamamen teslim alan bir sağanak yağış ile geçirdik bu haftayı.

     Felaketin en kötüsünü Dudaklı mahallemiz yaşadı…

     Engelli bir kardeşimizin sel sularına yenik düşerek hayatını kaybetmesini henüz yeni öğrenmiştik ki, haberin daha da acısı Kayacık mahallemizden geldi.

     5 kişilik bir aile tamamen sele kurban gitmiş, bir tanesi halen daha arama kurtarma ekiplerince, her tarafta aranıyor.

     Yaşanan bu sel felaketinden kuşkusuz en çok Dudaklı mahallemiz etkilendi.

     Peki, durum diğer mahallelerimizde nasıl..?

     Dudaklı mahallemizin yasını tutarken, diğer mahallelerimizin çığlığını duymakta maalesef geç kaldık.

     Örneğin; Gölbaşı, Kayacık, Nüzhetiye, Aksu v.s..

     Devlet erkanının ve protokolünün Dudaklı mahallemize yoğunlaşmasından dolayı, diğer mahallelerimiz üvey evlat muamelesi gördü ne yazık ki…

     Geçtiğimiz gün, Cumhuriyet Halk Partisi Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan, Meclis üyesi ve gurup sözcüsü Volkan Durgut ile Gölbaşı mahallemizin bulunduğu yere gittik. Hızlı tren çalışmasından dolayı, evleri hasar gören vatandaşlarımızla konuşuyorduk ki, Gölbaşı mahallesinin de sel felaketinden nasibini aldığını öğrendik.

     Bu mahallemizin muhtarı İrfan Aydın, aradan 3-4 gün geçmesine rağmen, kimsenin ne arayıp, ne de sorduğunu, resmen unutulan bir mahalle konumunda olduklarından bahsetti.

     Nüfus olarak da, az olan bu mahallemizin sesi ne zaman duyulur orasını bilemem. Ama, burada yaşayan ve köy kültürünü terk etmek istemeyen insanlar var. Bu insanlarımızın sesine kulak vermemiz gerekiyor.

     Örneğin, Bu köyde doğup büyüyen ve baba ocağına sahip çıkmaya çalışan Harun Çakır, isimli bir vatandaşımızın feryadını yıllardan beri kimse duymuyor.

     Çünkü, işlerine gelmiyor.

     Hepimizin bildiği gibi; burada hızlı tren tünel, çalışması yapılıyor. Bu tünellerin açılması esnasında patlatılan yüzlerce veya binlerce dinamitlerin uyguladığı baskı sonucu, bırakın evin duvarlarındaki çatlakları, ev neredeyse kaymaya başlamış.

     Bu konuda uğramış olduğu zararın karşılanmasını şirketten talep etmiş, önce karşılarız denmesine rağmen, daha sonraları konuya müdahale edecek bir yetkili bile bulamamış.

     Bu hızlı tren inşaatının yapımı sırasında, dere yataklarının doldurulmasından dolayı sel felaketinin yaşandığı söyleniyor.

     Yani, yüklenici firma bırakın milletin evini çatlatmayı, kaydırmayı, dere yatağını da doldurarak bir nevi selin oluşmasına sebep olmuş.

     Gölbaşında yaşanan Sel felaketinin doldurulan bu dere yatağından kaynaklandığını öğrendikten sonra, Dudaklı mahallemizdeki sel felaketinin de aynı sebepten yani, Hızlı tren çalışmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Yinede bu kadarıyla atlattığımız için kendimizi şanslı hissetmeliyiz.

     Şunu unutmayalım;

      Sen ne kadar doğadan alırsan al, o günü geldiğinde ya senden, ya çocuklarından ya da torunlarından mutlaka geri alacaktır.

     O yüzden, Doğamıza sahip çıkalım..!

Share
9929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...