logo

DOĞA KENDİSİNDEN ALINANI GÜN GELİR GERİ ALIR

     Neredeyse, bölgemizi tamamen teslim alan bir sağanak yağış ile geçirdik bu haftayı.

     Felaketin en kötüsünü Dudaklı mahallemiz yaşadı…

     Engelli bir kardeşimizin sel sularına yenik düşerek hayatını kaybetmesini henüz yeni öğrenmiştik ki, haberin daha da acısı Kayacık mahallemizden geldi.

     5 kişilik bir aile tamamen sele kurban gitmiş, bir tanesi halen daha arama kurtarma ekiplerince, her tarafta aranıyor.

     Yaşanan bu sel felaketinden kuşkusuz en çok Dudaklı mahallemiz etkilendi.

     Peki, durum diğer mahallelerimizde nasıl..?

     Dudaklı mahallemizin yasını tutarken, diğer mahallelerimizin çığlığını duymakta maalesef geç kaldık.

     Örneğin; Gölbaşı, Kayacık, Nüzhetiye, Aksu v.s..

     Devlet erkanının ve protokolünün Dudaklı mahallemize yoğunlaşmasından dolayı, diğer mahallelerimiz üvey evlat muamelesi gördü ne yazık ki…

     Geçtiğimiz gün, Cumhuriyet Halk Partisi Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan, Meclis üyesi ve gurup sözcüsü Volkan Durgut ile Gölbaşı mahallemizin bulunduğu yere gittik. Hızlı tren çalışmasından dolayı, evleri hasar gören vatandaşlarımızla konuşuyorduk ki, Gölbaşı mahallesinin de sel felaketinden nasibini aldığını öğrendik.

     Bu mahallemizin muhtarı İrfan Aydın, aradan 3-4 gün geçmesine rağmen, kimsenin ne arayıp, ne de sorduğunu, resmen unutulan bir mahalle konumunda olduklarından bahsetti.

     Nüfus olarak da, az olan bu mahallemizin sesi ne zaman duyulur orasını bilemem. Ama, burada yaşayan ve köy kültürünü terk etmek istemeyen insanlar var. Bu insanlarımızın sesine kulak vermemiz gerekiyor.

     Örneğin, Bu köyde doğup büyüyen ve baba ocağına sahip çıkmaya çalışan Harun Çakır, isimli bir vatandaşımızın feryadını yıllardan beri kimse duymuyor.

     Çünkü, işlerine gelmiyor.

     Hepimizin bildiği gibi; burada hızlı tren tünel, çalışması yapılıyor. Bu tünellerin açılması esnasında patlatılan yüzlerce veya binlerce dinamitlerin uyguladığı baskı sonucu, bırakın evin duvarlarındaki çatlakları, ev neredeyse kaymaya başlamış.

     Bu konuda uğramış olduğu zararın karşılanmasını şirketten talep etmiş, önce karşılarız denmesine rağmen, daha sonraları konuya müdahale edecek bir yetkili bile bulamamış.

     Bu hızlı tren inşaatının yapımı sırasında, dere yataklarının doldurulmasından dolayı sel felaketinin yaşandığı söyleniyor.

     Yani, yüklenici firma bırakın milletin evini çatlatmayı, kaydırmayı, dere yatağını da doldurarak bir nevi selin oluşmasına sebep olmuş.

     Gölbaşında yaşanan Sel felaketinin doldurulan bu dere yatağından kaynaklandığını öğrendikten sonra, Dudaklı mahallemizdeki sel felaketinin de aynı sebepten yani, Hızlı tren çalışmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Yinede bu kadarıyla atlattığımız için kendimizi şanslı hissetmeliyiz.

     Şunu unutmayalım;

      Sen ne kadar doğadan alırsan al, o günü geldiğinde ya senden, ya çocuklarından ya da torunlarından mutlaka geri alacaktır.

     O yüzden, Doğamıza sahip çıkalım..!

Share
3588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?