logo

“Doymak bilmeyen kar hırsınıza, doğayı ve sağlığımızı kurban etmeyeceğiz.”

     Geçmiş dönemde Bursa Çimento Fabrikası kapasite artışına karşı açtığımız davada mahkeme bizi haklı bularak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu Kararı ‘’ iptal edilip Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmişti.

     Gelinen süreçte, yeniden hukuk ve yasaların etrafından dolanarak, yargı kararlarını yok sayarak, sözde sermaye artırımı bahanesiyle BURSA ÇİMENTO FABRİKASININ yine kapasite arttırımı söz konusudur.

     Geçen haftalarda toplamda 120 milyon euro yatırım yapacağını söyleyen ÇİMENTO FABRİKASININ kamuoyu ile paylaştığı bilgiler şöyle:

     “Kestel’deki mevcut tesisinde çimento, kireç ve alçı imalatı için modernizasyon yapacak. Belge kapsamında firmaya ‘Gümrük vergisi muafiyeti’ ve ‘KDV istisnası’ hakkı tanınacak. Teşvik belgesine konu yatırımın tutarı 825 milyon lira olacak. Firma 52 milyon dolarlık ithal makine ve teçhizat alacak. Firma tüm bu yatırım sonunda ilave 10 kişi istihdam edecek. “Bu yatırım sadece maliyete dönük değil, yaptığımız çalışmanın neredeyse yarısı tamamen çevre ve teknoloji yatırımlarına odaklı.”

     Çimento, kireç ve alçı imalatı için modernizasyon yaptıkları yatırımın neredeyse yarısı oranında çevre ve teknoloji yatırımının ne alama geldiğini, çevreye ve insan sağlığına nasıl bir etki yapacağını KESTEL ve BURSA’da yaşayan yurttaşlar olarak çok iyi biliyoruz. Buradan yetkili kurumları ve çimento fabrikasını bir kez daha uyarıyoruz ve çağrıda bulunuyoruz. Zeytinlikliklerimize, meralarımıza,suyumuza,tek tek her bir ağacımıza sahip çıkacağız. Doğanın yeşilini, bereketini, insanın sağlığını sömürmenize izin vermeyeceğiz. VAZGEÇİN!

     İnsan ve canlı sağlığından yana olanlara, sağlıklı bir çevrede yaşama ve tarımsal üretim yapma hakkından yana olanlara, başta Kestel’de yaşayan halkımız olmak üzere tüm Bursa halkına, meslek odalarına, sivil toplum örgütlerine, dernek ve partiler çağrımızdır. Geçmişte hep beraber mücadele ettiğimiz ve kazandığımız bu sürece sahip çıkalım, takipçisi olalım.

     Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi olarak buradan tekrar söylüyoruz. “Doymak bilmeyen kar hırsınıza, doğayı ve sağlığımızı kurban etmeyeceğiz.”

Share
354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?