logo

“DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SOSYAL MEDYA GERÇEĞİ” KONULU SEMİNER YALOVA’DA DÜZENLENDİ

Kadir AKARKAYA-Yalova-2
Değişen teknolojik gelişmelere bağlı olarak hayatımızın her alanına giren sosyal medya araçlarının sağladığı imkân ve kolaylıklar yanında bu araçların gerçekliğe ve sosyal hayata yansımaları, toplum üzerindeki olumlu-olumsuz etkileri Yalova’da değerlendirildi.
29 Kasım 2013 Cuma günü Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği “Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Gerçeği” konulu etkinlikte Sosyal Medya Uzmanı Mustafa BULEK görüşlerini katılımcılarla paylaştı.
Adalet ve Kalkınma Partisi Yalova Milletvekili Temel ÇOŞKUN, yerel medya temsilcileri ve çok sayıda katılımcının iştirak ettiği seminerde açılış konuşmalarını Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan POLAT ve Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürü Kadir AKARKAYA yaptı. Polat konuşmasında Yalova’da ilk defa böyle bir etkinlik düzenlendiği ve Yalova için çok faydalı olduğunu belirterek, katılımcılara teşekkür etti. Gelişen sosyal ağların geleneksel medya üzerindeki etkilerine değinen AKARKAYA, “İnternetin sağladığı imkânlar, geleneksel medyanın birtakım işlevlerini ve önemini zayıflatmaya ve eritmeye başlamıştır. Sosyal medya bir taraftan geleneksel medyaya rakip olarak ortaya çıkıyor, diğer taraftan da geleneksel medyanın temsilcisi ve taşıyıcısı haline geliyor. Yani bir tarafta rekabetten, diğer tarafta da birbirini tamamlayan ilişkilerden bahsediyoruz. Gazetelerin, televizyonların artık sadece ekranlar ve sayfalar aracılığıyla değil facebook, twitter ve diğer sosyal iletişim ağlarıyla da kitlelere ulaştıklarını görüyoruz.” dedi. Bu yeni medya düzeni içinde aynı zamanda çift taraflı bir etkileşimden de bahseden AKARKAYA, yeni medya ile ortaya çıkan “vatandaş gazeteciliği”nin, medyayı büyük bir değişimden geçirdiğini belirtti. 
Sosyal medyayı, sosyal hayatımızı bütünleştirecek güzelleştirecek istikamette kullanmamız gerektiğine değinen Yalova AK Parti Milletvekili Temel COŞKUN, “Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği bu etkinlikte, günümüzde farklı ve güncel bir konuyu gündeme getirdiler. Etkilemede ve insan ilişkilerinde önemli bir yer tutmaya başlayan sosyal medyanın faydaları ve zararları uzman arkadaşımız tarafından anlatılacak.” dedi.
Sosyal Medya Uzmanı Mustafa BULEK ise sosyal medyanın tanımını yaparak başladığı konuşmasında, sosyal medya deyince akla ilk gelen mecralar olan facebook, twitter ve instagram kullanımı hakkında istatistiki bilgiler verdi. Bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmada sosyal medyanın çok önemli bir rol üstlendiğini anlattı. Sosyal medyanın bireysel ve toplumsal etkilerine de değinen Bulek, “Toplumsal olarak baktığımız zaman sosyal medyanın yıllardır süregelen yapılaşmaları yıktığına toplu ayaklanmalara ve organizasyonlara zemin hazırladığına şahit olduk. Artık politik söylemler ve protestolar giderek dijitalleşiyor ve sosyalleşiyor. Giderek daha fazla politikacı mesajlarını yaymak için klasik medya kanallarından çok sosyal medyayı kullanıyor.” dedi.
Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu da etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, AKARKAYA’ya teşekkür etti ve bir buket çiçek takdim etti.

Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?