logo

11 Haziran 2018

DURUM


Belgesiz, delilsiz suçlamalar, “hapis yatmayı, işsiz kalmayı, fakirliği, parçalanmış aileyi” getirmektedir. Toplumda, cezanın ve toplumsal yardımlaşmanın beraber olması gerekir.
Yalan, saçma, asılsız suçlamalar ve gizli tanık-muhbir suçlamaları ile hapiste tutulan, iddianame yazılmayan vatandaşlar gerçeği var. Yalan, pratiği olmayan teoridir.
Haksızlıklara uğrayanların haklı çığlıkları ile üzülüyoruz. Çaresizlik içimizi kavuruyor. Devlet, vatan üzerinde yaşayan milletin-vatandaşların örgütlenmesidir. Bütün vatandaşların, devlet örgütlenmesinden faydalanması gerekir. Her vatandaşa devlet bütçesinden pay vermek gerekir.
Sular çekilince, denize kimin donsuz girdiği ortaya çıkar. Bu söze, “güneş ışığı gerçekleri gösterir” sözünü ekleyebiliriz. Döviz kurlarında, petrol fiyatlarında, enflasyonda yükselme, paranın satın alma gücünün azalması gerçeği ile karşı karşıyayız. Enflasyon, ikinci bir vergidir, denir.
Göre göre, düşüne düşüne, okuya okuya insan başarılı olur.
Din her şeydir, din hayattır, sözü yaygın olarak söylenir. Din, dini bilgi, bilgi bütünlüğünün parçasıdır. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Dini bilgi, sınırları çizilmiş, kalıplaşmış, doktrin bilgidir, ideolojidir. İnanarak öğrenilir. Doğa bilgisi, değişen, ok işareti yönünde artan bilgidir. Soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir. Doğa bilgisi ile teknoloji oluşturulur. Hem dini bilgiyi hem doğa bilgisini öğrenmek gerekir.
Feodalizmde, şehrin merkezinde mabet vardır. Kapitalizmde, şehrin merkezinde çarşı-pazar vardır. Feodalizmde öncelik din-dini bilgidir. Kapitalizmde öncelik ekonomi-ekonomi bilgisidir.
Demokraside, seçimlerde, adayların eşit koşullarda yarışması gerekir. Eşit koşullarda yapılan yarış adil olur.
Trol, “bir değerin tanımını, anlamını” değiştirmektir. Milli bayramlar, milli coşkuyu dile getirir. Marşlar çalınır, gösteriler yapılır, özel kıyafetler giyilir. Marş, gösteri, özel kıyafet sınırları içinde kalmak gerekir.
Spor etkinliği olarak futbol, müzik etkinliği olarak konserler, milli bayram kutlamalarına ekleniyor. Milli bayram kutlamaları, futbol, konser etkinliğine göre ikinci planda kalıyor. Milli bayramların, tanımı, anlamı değiştirilmiş oluyor. Bu da bir trol olmuş oluyor.
Güneş panelleri, rüzgar gülleri ile temiz enerji üretmek, çevre dostu enerji üretimidir. Ağacımızla, ormanımızla, çiçeğimizle, böceğimizle beraber yaşamamıza katkı yapar.
Üretim ve tüketim bir bütündür, birbirini tamamlar. Üreten, tüketime hak kazanır. Hazıra dağlar dayanmaz, denir. Üretip tüketen, üretip satan özgürdür. Satın alıp tüketen, satın alıp satan, üretene bağımlıdır.
Gerçek, ayrıntıda gizlidir, denir. Genellemeden uzak durmak gerekir. Dini bilgi ile ilgili olarak konuşurken, yazarken ayrıntıyı belirtmek gerekir. Allah’ın kulu, kapı kulu, emir kulu, tarikat şeyhi, tarikat şeyhinin müridi gibi ayrıntıyı belirten kelimeleri kullanmak gerekir. Tarikat örgütlenmesinin, şeyhin mürit üzerindeki otoritesinin, demokrasi açısından sorgulanması gerekir.
Siyaset, bir anlamda, paylaşım mücadelesi olarak düşünülebilir. Siyasetin, örgütlenmiş bir paylaşım mücadelesi olma niteliğini, emek-sol partiler anlatmaya çalışırlar. Sermaye-sağ partiler ise emek-sol partileri, soyut özgürlük hayalleri ile uğraşmakla eleştirirler. Halkın mücadelesinin ise “ekmek davası” olduğunu ileri sürerler. “Ekmek karın doyurur, özgürlük karın doyurmaz” denir.
Emek-sol partilere göre “özgürlük mücadelesi ile ekmek davası mücadelesi bir bütündür. Birbirini tamamlar. Birbirinden ayrılmaz.
Ekonomi ile demokrasi birbirini tamamlar. Her ikisinin de gelişmesi, ilerlemesi gerekir.
Medeniyet-kültür, insanın ürettiği her şeydir. Medeniyet-kültür, ilkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu yükselen eğride yerini alır.
Medeniyet-kültür ile felaketler birbirini beslerler. Bu durum, insanlığın en büyük çelişkisidir. Medeniyet-kültür, felaketlere sebep olur. Felaketler, medeniyetin-kültürün gelişmesine sebep olur.
Teokratik-dinsel rejimin özelliği, hukuk ve din kavramlarının kurallarının birbirine karıştırılmasıdır. Laik rejimin özelliği ise hukuk ve din kavramlarının kurallarının ayrılmasıdır. Laik Hukuk kavramı kuralları, somut belgeleri inceler. Somut belgelere göre karar verilir. Din kavramı kurallarında inanmak için belge aranmaz. Söz, yeterlidir.
Metafizik, fizik ötesi-dünya dışı bilgiler yanında, soyutlama yapmaktır. Soyutlama yaparak anlamak, anlatmak bilgisidir. Laiklik, Sekülerizm soyutlamadır. Laiklik, payda ve din işleri-devlet işleri paydır. Sekülerizm, payda ve din işleri-dünya işleri paydır. Bir tür bayağı kesir işlemidir.
İçinde yaşanılan durumlara uyum sağlayan insan varlığını sürdürür.

Share
247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...