logo

11 Haziran 2018

DURUM


Belgesiz, delilsiz suçlamalar, “hapis yatmayı, işsiz kalmayı, fakirliği, parçalanmış aileyi” getirmektedir. Toplumda, cezanın ve toplumsal yardımlaşmanın beraber olması gerekir.
Yalan, saçma, asılsız suçlamalar ve gizli tanık-muhbir suçlamaları ile hapiste tutulan, iddianame yazılmayan vatandaşlar gerçeği var. Yalan, pratiği olmayan teoridir.
Haksızlıklara uğrayanların haklı çığlıkları ile üzülüyoruz. Çaresizlik içimizi kavuruyor. Devlet, vatan üzerinde yaşayan milletin-vatandaşların örgütlenmesidir. Bütün vatandaşların, devlet örgütlenmesinden faydalanması gerekir. Her vatandaşa devlet bütçesinden pay vermek gerekir.
Sular çekilince, denize kimin donsuz girdiği ortaya çıkar. Bu söze, “güneş ışığı gerçekleri gösterir” sözünü ekleyebiliriz. Döviz kurlarında, petrol fiyatlarında, enflasyonda yükselme, paranın satın alma gücünün azalması gerçeği ile karşı karşıyayız. Enflasyon, ikinci bir vergidir, denir.
Göre göre, düşüne düşüne, okuya okuya insan başarılı olur.
Din her şeydir, din hayattır, sözü yaygın olarak söylenir. Din, dini bilgi, bilgi bütünlüğünün parçasıdır. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Dini bilgi, sınırları çizilmiş, kalıplaşmış, doktrin bilgidir, ideolojidir. İnanarak öğrenilir. Doğa bilgisi, değişen, ok işareti yönünde artan bilgidir. Soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir. Doğa bilgisi ile teknoloji oluşturulur. Hem dini bilgiyi hem doğa bilgisini öğrenmek gerekir.
Feodalizmde, şehrin merkezinde mabet vardır. Kapitalizmde, şehrin merkezinde çarşı-pazar vardır. Feodalizmde öncelik din-dini bilgidir. Kapitalizmde öncelik ekonomi-ekonomi bilgisidir.
Demokraside, seçimlerde, adayların eşit koşullarda yarışması gerekir. Eşit koşullarda yapılan yarış adil olur.
Trol, “bir değerin tanımını, anlamını” değiştirmektir. Milli bayramlar, milli coşkuyu dile getirir. Marşlar çalınır, gösteriler yapılır, özel kıyafetler giyilir. Marş, gösteri, özel kıyafet sınırları içinde kalmak gerekir.
Spor etkinliği olarak futbol, müzik etkinliği olarak konserler, milli bayram kutlamalarına ekleniyor. Milli bayram kutlamaları, futbol, konser etkinliğine göre ikinci planda kalıyor. Milli bayramların, tanımı, anlamı değiştirilmiş oluyor. Bu da bir trol olmuş oluyor.
Güneş panelleri, rüzgar gülleri ile temiz enerji üretmek, çevre dostu enerji üretimidir. Ağacımızla, ormanımızla, çiçeğimizle, böceğimizle beraber yaşamamıza katkı yapar.
Üretim ve tüketim bir bütündür, birbirini tamamlar. Üreten, tüketime hak kazanır. Hazıra dağlar dayanmaz, denir. Üretip tüketen, üretip satan özgürdür. Satın alıp tüketen, satın alıp satan, üretene bağımlıdır.
Gerçek, ayrıntıda gizlidir, denir. Genellemeden uzak durmak gerekir. Dini bilgi ile ilgili olarak konuşurken, yazarken ayrıntıyı belirtmek gerekir. Allah’ın kulu, kapı kulu, emir kulu, tarikat şeyhi, tarikat şeyhinin müridi gibi ayrıntıyı belirten kelimeleri kullanmak gerekir. Tarikat örgütlenmesinin, şeyhin mürit üzerindeki otoritesinin, demokrasi açısından sorgulanması gerekir.
Siyaset, bir anlamda, paylaşım mücadelesi olarak düşünülebilir. Siyasetin, örgütlenmiş bir paylaşım mücadelesi olma niteliğini, emek-sol partiler anlatmaya çalışırlar. Sermaye-sağ partiler ise emek-sol partileri, soyut özgürlük hayalleri ile uğraşmakla eleştirirler. Halkın mücadelesinin ise “ekmek davası” olduğunu ileri sürerler. “Ekmek karın doyurur, özgürlük karın doyurmaz” denir.
Emek-sol partilere göre “özgürlük mücadelesi ile ekmek davası mücadelesi bir bütündür. Birbirini tamamlar. Birbirinden ayrılmaz.
Ekonomi ile demokrasi birbirini tamamlar. Her ikisinin de gelişmesi, ilerlemesi gerekir.
Medeniyet-kültür, insanın ürettiği her şeydir. Medeniyet-kültür, ilkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu yükselen eğride yerini alır.
Medeniyet-kültür ile felaketler birbirini beslerler. Bu durum, insanlığın en büyük çelişkisidir. Medeniyet-kültür, felaketlere sebep olur. Felaketler, medeniyetin-kültürün gelişmesine sebep olur.
Teokratik-dinsel rejimin özelliği, hukuk ve din kavramlarının kurallarının birbirine karıştırılmasıdır. Laik rejimin özelliği ise hukuk ve din kavramlarının kurallarının ayrılmasıdır. Laik Hukuk kavramı kuralları, somut belgeleri inceler. Somut belgelere göre karar verilir. Din kavramı kurallarında inanmak için belge aranmaz. Söz, yeterlidir.
Metafizik, fizik ötesi-dünya dışı bilgiler yanında, soyutlama yapmaktır. Soyutlama yaparak anlamak, anlatmak bilgisidir. Laiklik, Sekülerizm soyutlamadır. Laiklik, payda ve din işleri-devlet işleri paydır. Sekülerizm, payda ve din işleri-dünya işleri paydır. Bir tür bayağı kesir işlemidir.
İçinde yaşanılan durumlara uyum sağlayan insan varlığını sürdürür.

Share
563 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...