logo

11 Haziran 2018

DURUM


Belgesiz, delilsiz suçlamalar, “hapis yatmayı, işsiz kalmayı, fakirliği, parçalanmış aileyi” getirmektedir. Toplumda, cezanın ve toplumsal yardımlaşmanın beraber olması gerekir.
Yalan, saçma, asılsız suçlamalar ve gizli tanık-muhbir suçlamaları ile hapiste tutulan, iddianame yazılmayan vatandaşlar gerçeği var. Yalan, pratiği olmayan teoridir.
Haksızlıklara uğrayanların haklı çığlıkları ile üzülüyoruz. Çaresizlik içimizi kavuruyor. Devlet, vatan üzerinde yaşayan milletin-vatandaşların örgütlenmesidir. Bütün vatandaşların, devlet örgütlenmesinden faydalanması gerekir. Her vatandaşa devlet bütçesinden pay vermek gerekir.
Sular çekilince, denize kimin donsuz girdiği ortaya çıkar. Bu söze, “güneş ışığı gerçekleri gösterir” sözünü ekleyebiliriz. Döviz kurlarında, petrol fiyatlarında, enflasyonda yükselme, paranın satın alma gücünün azalması gerçeği ile karşı karşıyayız. Enflasyon, ikinci bir vergidir, denir.
Göre göre, düşüne düşüne, okuya okuya insan başarılı olur.
Din her şeydir, din hayattır, sözü yaygın olarak söylenir. Din, dini bilgi, bilgi bütünlüğünün parçasıdır. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Dini bilgi, sınırları çizilmiş, kalıplaşmış, doktrin bilgidir, ideolojidir. İnanarak öğrenilir. Doğa bilgisi, değişen, ok işareti yönünde artan bilgidir. Soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir. Doğa bilgisi ile teknoloji oluşturulur. Hem dini bilgiyi hem doğa bilgisini öğrenmek gerekir.
Feodalizmde, şehrin merkezinde mabet vardır. Kapitalizmde, şehrin merkezinde çarşı-pazar vardır. Feodalizmde öncelik din-dini bilgidir. Kapitalizmde öncelik ekonomi-ekonomi bilgisidir.
Demokraside, seçimlerde, adayların eşit koşullarda yarışması gerekir. Eşit koşullarda yapılan yarış adil olur.
Trol, “bir değerin tanımını, anlamını” değiştirmektir. Milli bayramlar, milli coşkuyu dile getirir. Marşlar çalınır, gösteriler yapılır, özel kıyafetler giyilir. Marş, gösteri, özel kıyafet sınırları içinde kalmak gerekir.
Spor etkinliği olarak futbol, müzik etkinliği olarak konserler, milli bayram kutlamalarına ekleniyor. Milli bayram kutlamaları, futbol, konser etkinliğine göre ikinci planda kalıyor. Milli bayramların, tanımı, anlamı değiştirilmiş oluyor. Bu da bir trol olmuş oluyor.
Güneş panelleri, rüzgar gülleri ile temiz enerji üretmek, çevre dostu enerji üretimidir. Ağacımızla, ormanımızla, çiçeğimizle, böceğimizle beraber yaşamamıza katkı yapar.
Üretim ve tüketim bir bütündür, birbirini tamamlar. Üreten, tüketime hak kazanır. Hazıra dağlar dayanmaz, denir. Üretip tüketen, üretip satan özgürdür. Satın alıp tüketen, satın alıp satan, üretene bağımlıdır.
Gerçek, ayrıntıda gizlidir, denir. Genellemeden uzak durmak gerekir. Dini bilgi ile ilgili olarak konuşurken, yazarken ayrıntıyı belirtmek gerekir. Allah’ın kulu, kapı kulu, emir kulu, tarikat şeyhi, tarikat şeyhinin müridi gibi ayrıntıyı belirten kelimeleri kullanmak gerekir. Tarikat örgütlenmesinin, şeyhin mürit üzerindeki otoritesinin, demokrasi açısından sorgulanması gerekir.
Siyaset, bir anlamda, paylaşım mücadelesi olarak düşünülebilir. Siyasetin, örgütlenmiş bir paylaşım mücadelesi olma niteliğini, emek-sol partiler anlatmaya çalışırlar. Sermaye-sağ partiler ise emek-sol partileri, soyut özgürlük hayalleri ile uğraşmakla eleştirirler. Halkın mücadelesinin ise “ekmek davası” olduğunu ileri sürerler. “Ekmek karın doyurur, özgürlük karın doyurmaz” denir.
Emek-sol partilere göre “özgürlük mücadelesi ile ekmek davası mücadelesi bir bütündür. Birbirini tamamlar. Birbirinden ayrılmaz.
Ekonomi ile demokrasi birbirini tamamlar. Her ikisinin de gelişmesi, ilerlemesi gerekir.
Medeniyet-kültür, insanın ürettiği her şeydir. Medeniyet-kültür, ilkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu yükselen eğride yerini alır.
Medeniyet-kültür ile felaketler birbirini beslerler. Bu durum, insanlığın en büyük çelişkisidir. Medeniyet-kültür, felaketlere sebep olur. Felaketler, medeniyetin-kültürün gelişmesine sebep olur.
Teokratik-dinsel rejimin özelliği, hukuk ve din kavramlarının kurallarının birbirine karıştırılmasıdır. Laik rejimin özelliği ise hukuk ve din kavramlarının kurallarının ayrılmasıdır. Laik Hukuk kavramı kuralları, somut belgeleri inceler. Somut belgelere göre karar verilir. Din kavramı kurallarında inanmak için belge aranmaz. Söz, yeterlidir.
Metafizik, fizik ötesi-dünya dışı bilgiler yanında, soyutlama yapmaktır. Soyutlama yaparak anlamak, anlatmak bilgisidir. Laiklik, Sekülerizm soyutlamadır. Laiklik, payda ve din işleri-devlet işleri paydır. Sekülerizm, payda ve din işleri-dünya işleri paydır. Bir tür bayağı kesir işlemidir.
İçinde yaşanılan durumlara uyum sağlayan insan varlığını sürdürür.

Share
296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...