logo

10 Ağustos 2020

DÜŞÜNCE YOLCULUĞU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tiyatro oyunları, romanlar, hikâyeler insanı insana anlatır. Düşünce söz olarak, edebiyatın gücüyle insanlara sunulur. Söz, davranışı belirtir. Zaman, “günler, aylar, yıllar” olarak sıralanır. Edebiyat eserlerinde yazar, dün, bugün, yarın bütünlüğünde: Zaman içinde geçişler yapar. Bugünden düne, yarına geçişler yapar. Yarını, özlediği gibi oluşturur. Okuyucu, seyirci edebiyat eserindeki kurgu dünyasındaki kahramanların duygularını hisseder.

Şiir, kısa, etkili anlatım olur. Hikâye, roman, deneme, tiyatro oyunları türlerinde, şiire benzer kısa, etkili anlatımla: Yaşama coşkusu ve düşler dünyasına yolculuk anlatılır.

Bir işte çalışan, görev yapan kişiler, kanun ve meslek kurallarına uyarlar. Bu kişiler, topluma karşı sorumlu olurlar. Toplum bütün, bireyler parça olurlar. İnsanlar, dirim günlerini, verimli kılarak, yaşamlarını onurlu kılarlar. Yasanın hizmetkârı, yasanın bir parçası olur.

Kendini bilen, yaşadığı toplum ve dünya ile barışık, paylaşımcı, üretken bireyler olmak bir zorunluluk olur. Toplumun bütününü kucaklayan: Eğitim, sağlık, teknoloji politikaları geliştirmek bir zorunluluk olur. Zorunluluk, bir dünya bilgisi kuralı olur.

Toplumu bir arada tutan en önemli kavram, “ortak hayaller” olur. Bilgi türleri, insanın bir arayışıdır. Bilgi türlerinin her birinin, yaşanılan toplumla, durumla, birbiriyle sımsıkı ilişkileri vardır. Toplum örgütlenmesi, kaynakları ve kökleri ile varlığını sürdürür.

Kültür-medeniyet-uygarlık- insanlığın ürettiği her şeydir. İlkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Bu eğri üzerinde, her toplum yerini alır. Modernlik, alet ve makine yapmak olur. Tarihsel bilgi birikimi ile yakılmış ateşin parlaklığı, insanlığın geleceğini aydınlatır.

Kuvvete kuvvetle, ticarete ticaretle, iktisada iktisatla, bilgiye bilgiyle karşılık verilir. Bu dört özellik, birbirini tamamlar. Bu tamamlamak içinde, farklılıkların eşitliği oluşur. Farklı özellikleri birbirinin yerine koyamayız. Bu zorunluluk olur. Kayıtlı ekonomi, bir ticaret ve iktisat kuralı olur.

İkicilik, felsefe bilgisidir. İki zıt kavramın bir bütün oluşturmasıdır. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram olur. Din işleri ve devlet işleri, farklı-iki zıt- kavram olur. Bir bütün oluşturur. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram oluşturur. Bu kavramın adı, laiklik olur.

Sekiz rakamı, şekil bakımından, yukarıdan aşağıya bölündüğünde: İki tane üç rakamı oluşur. İkicilik, sekiz rakamının şekil olarak, ikiye bölünmesi gibi olur. Bütünün parçaları eşit olur. Bütün, parçalarından başka bir şey olur. Bayağı kesir işlemleri, soyutlama örneği olur. Payda, ortak olur. Paylar, farklı olur.

Share
4177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...