logo

10 Ağustos 2020

DÜŞÜNCE YOLCULUĞU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tiyatro oyunları, romanlar, hikâyeler insanı insana anlatır. Düşünce söz olarak, edebiyatın gücüyle insanlara sunulur. Söz, davranışı belirtir. Zaman, “günler, aylar, yıllar” olarak sıralanır. Edebiyat eserlerinde yazar, dün, bugün, yarın bütünlüğünde: Zaman içinde geçişler yapar. Bugünden düne, yarına geçişler yapar. Yarını, özlediği gibi oluşturur. Okuyucu, seyirci edebiyat eserindeki kurgu dünyasındaki kahramanların duygularını hisseder.

Şiir, kısa, etkili anlatım olur. Hikâye, roman, deneme, tiyatro oyunları türlerinde, şiire benzer kısa, etkili anlatımla: Yaşama coşkusu ve düşler dünyasına yolculuk anlatılır.

Bir işte çalışan, görev yapan kişiler, kanun ve meslek kurallarına uyarlar. Bu kişiler, topluma karşı sorumlu olurlar. Toplum bütün, bireyler parça olurlar. İnsanlar, dirim günlerini, verimli kılarak, yaşamlarını onurlu kılarlar. Yasanın hizmetkârı, yasanın bir parçası olur.

Kendini bilen, yaşadığı toplum ve dünya ile barışık, paylaşımcı, üretken bireyler olmak bir zorunluluk olur. Toplumun bütününü kucaklayan: Eğitim, sağlık, teknoloji politikaları geliştirmek bir zorunluluk olur. Zorunluluk, bir dünya bilgisi kuralı olur.

Toplumu bir arada tutan en önemli kavram, “ortak hayaller” olur. Bilgi türleri, insanın bir arayışıdır. Bilgi türlerinin her birinin, yaşanılan toplumla, durumla, birbiriyle sımsıkı ilişkileri vardır. Toplum örgütlenmesi, kaynakları ve kökleri ile varlığını sürdürür.

Kültür-medeniyet-uygarlık- insanlığın ürettiği her şeydir. İlkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Bu eğri üzerinde, her toplum yerini alır. Modernlik, alet ve makine yapmak olur. Tarihsel bilgi birikimi ile yakılmış ateşin parlaklığı, insanlığın geleceğini aydınlatır.

Kuvvete kuvvetle, ticarete ticaretle, iktisada iktisatla, bilgiye bilgiyle karşılık verilir. Bu dört özellik, birbirini tamamlar. Bu tamamlamak içinde, farklılıkların eşitliği oluşur. Farklı özellikleri birbirinin yerine koyamayız. Bu zorunluluk olur. Kayıtlı ekonomi, bir ticaret ve iktisat kuralı olur.

İkicilik, felsefe bilgisidir. İki zıt kavramın bir bütün oluşturmasıdır. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram olur. Din işleri ve devlet işleri, farklı-iki zıt- kavram olur. Bir bütün oluşturur. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram oluşturur. Bu kavramın adı, laiklik olur.

Sekiz rakamı, şekil bakımından, yukarıdan aşağıya bölündüğünde: İki tane üç rakamı oluşur. İkicilik, sekiz rakamının şekil olarak, ikiye bölünmesi gibi olur. Bütünün parçaları eşit olur. Bütün, parçalarından başka bir şey olur. Bayağı kesir işlemleri, soyutlama örneği olur. Payda, ortak olur. Paylar, farklı olur.

Share
4084 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...