logo

10 Ağustos 2020

DÜŞÜNCE YOLCULUĞU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tiyatro oyunları, romanlar, hikâyeler insanı insana anlatır. Düşünce söz olarak, edebiyatın gücüyle insanlara sunulur. Söz, davranışı belirtir. Zaman, “günler, aylar, yıllar” olarak sıralanır. Edebiyat eserlerinde yazar, dün, bugün, yarın bütünlüğünde: Zaman içinde geçişler yapar. Bugünden düne, yarına geçişler yapar. Yarını, özlediği gibi oluşturur. Okuyucu, seyirci edebiyat eserindeki kurgu dünyasındaki kahramanların duygularını hisseder.

Şiir, kısa, etkili anlatım olur. Hikâye, roman, deneme, tiyatro oyunları türlerinde, şiire benzer kısa, etkili anlatımla: Yaşama coşkusu ve düşler dünyasına yolculuk anlatılır.

Bir işte çalışan, görev yapan kişiler, kanun ve meslek kurallarına uyarlar. Bu kişiler, topluma karşı sorumlu olurlar. Toplum bütün, bireyler parça olurlar. İnsanlar, dirim günlerini, verimli kılarak, yaşamlarını onurlu kılarlar. Yasanın hizmetkârı, yasanın bir parçası olur.

Kendini bilen, yaşadığı toplum ve dünya ile barışık, paylaşımcı, üretken bireyler olmak bir zorunluluk olur. Toplumun bütününü kucaklayan: Eğitim, sağlık, teknoloji politikaları geliştirmek bir zorunluluk olur. Zorunluluk, bir dünya bilgisi kuralı olur.

Toplumu bir arada tutan en önemli kavram, “ortak hayaller” olur. Bilgi türleri, insanın bir arayışıdır. Bilgi türlerinin her birinin, yaşanılan toplumla, durumla, birbiriyle sımsıkı ilişkileri vardır. Toplum örgütlenmesi, kaynakları ve kökleri ile varlığını sürdürür.

Kültür-medeniyet-uygarlık- insanlığın ürettiği her şeydir. İlkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Bu eğri üzerinde, her toplum yerini alır. Modernlik, alet ve makine yapmak olur. Tarihsel bilgi birikimi ile yakılmış ateşin parlaklığı, insanlığın geleceğini aydınlatır.

Kuvvete kuvvetle, ticarete ticaretle, iktisada iktisatla, bilgiye bilgiyle karşılık verilir. Bu dört özellik, birbirini tamamlar. Bu tamamlamak içinde, farklılıkların eşitliği oluşur. Farklı özellikleri birbirinin yerine koyamayız. Bu zorunluluk olur. Kayıtlı ekonomi, bir ticaret ve iktisat kuralı olur.

İkicilik, felsefe bilgisidir. İki zıt kavramın bir bütün oluşturmasıdır. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram olur. Din işleri ve devlet işleri, farklı-iki zıt- kavram olur. Bir bütün oluşturur. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram oluşturur. Bu kavramın adı, laiklik olur.

Sekiz rakamı, şekil bakımından, yukarıdan aşağıya bölündüğünde: İki tane üç rakamı oluşur. İkicilik, sekiz rakamının şekil olarak, ikiye bölünmesi gibi olur. Bütünün parçaları eşit olur. Bütün, parçalarından başka bir şey olur. Bayağı kesir işlemleri, soyutlama örneği olur. Payda, ortak olur. Paylar, farklı olur.

Share
4111 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...