logo

10 Ağustos 2020

DÜŞÜNCE YOLCULUĞU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tiyatro oyunları, romanlar, hikâyeler insanı insana anlatır. Düşünce söz olarak, edebiyatın gücüyle insanlara sunulur. Söz, davranışı belirtir. Zaman, “günler, aylar, yıllar” olarak sıralanır. Edebiyat eserlerinde yazar, dün, bugün, yarın bütünlüğünde: Zaman içinde geçişler yapar. Bugünden düne, yarına geçişler yapar. Yarını, özlediği gibi oluşturur. Okuyucu, seyirci edebiyat eserindeki kurgu dünyasındaki kahramanların duygularını hisseder.

Şiir, kısa, etkili anlatım olur. Hikâye, roman, deneme, tiyatro oyunları türlerinde, şiire benzer kısa, etkili anlatımla: Yaşama coşkusu ve düşler dünyasına yolculuk anlatılır.

Bir işte çalışan, görev yapan kişiler, kanun ve meslek kurallarına uyarlar. Bu kişiler, topluma karşı sorumlu olurlar. Toplum bütün, bireyler parça olurlar. İnsanlar, dirim günlerini, verimli kılarak, yaşamlarını onurlu kılarlar. Yasanın hizmetkârı, yasanın bir parçası olur.

Kendini bilen, yaşadığı toplum ve dünya ile barışık, paylaşımcı, üretken bireyler olmak bir zorunluluk olur. Toplumun bütününü kucaklayan: Eğitim, sağlık, teknoloji politikaları geliştirmek bir zorunluluk olur. Zorunluluk, bir dünya bilgisi kuralı olur.

Toplumu bir arada tutan en önemli kavram, “ortak hayaller” olur. Bilgi türleri, insanın bir arayışıdır. Bilgi türlerinin her birinin, yaşanılan toplumla, durumla, birbiriyle sımsıkı ilişkileri vardır. Toplum örgütlenmesi, kaynakları ve kökleri ile varlığını sürdürür.

Kültür-medeniyet-uygarlık- insanlığın ürettiği her şeydir. İlkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Bu eğri üzerinde, her toplum yerini alır. Modernlik, alet ve makine yapmak olur. Tarihsel bilgi birikimi ile yakılmış ateşin parlaklığı, insanlığın geleceğini aydınlatır.

Kuvvete kuvvetle, ticarete ticaretle, iktisada iktisatla, bilgiye bilgiyle karşılık verilir. Bu dört özellik, birbirini tamamlar. Bu tamamlamak içinde, farklılıkların eşitliği oluşur. Farklı özellikleri birbirinin yerine koyamayız. Bu zorunluluk olur. Kayıtlı ekonomi, bir ticaret ve iktisat kuralı olur.

İkicilik, felsefe bilgisidir. İki zıt kavramın bir bütün oluşturmasıdır. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram olur. Din işleri ve devlet işleri, farklı-iki zıt- kavram olur. Bir bütün oluşturur. Bu bütünlük, üçüncü bir kavram oluşturur. Bu kavramın adı, laiklik olur.

Sekiz rakamı, şekil bakımından, yukarıdan aşağıya bölündüğünde: İki tane üç rakamı oluşur. İkicilik, sekiz rakamının şekil olarak, ikiye bölünmesi gibi olur. Bütünün parçaları eşit olur. Bütün, parçalarından başka bir şey olur. Bayağı kesir işlemleri, soyutlama örneği olur. Payda, ortak olur. Paylar, farklı olur.

Share
4150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...