logo

16 Kasım 2021

DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir.

Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur.

Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. Allah, bu dünyada her ruha bir beden verir. Bedenin ölmesinden sonra ruhun gökyüzüne çıktığına inanılır. Ölü beden, toprağa gömülür. Buda inancında, ruhun bedenden ayrılması için, ölü beden yakılır.

Evrim teorisine göre, bütün canlı varlıklar, doğal eleme kuralına göre var olurlar. Zayıf olan elenir, güçlü olan varlığını sürdürür. Evrim teorisi, dünya bilgisiyle oluşturuldu.

Edebiyatta, sanatta kalp-gönül kavramları kullanılır. Kalp-gönül duyguların kaynağı kabul edilir. Aşk-sevgi duygularının sembolü olarak kalp gösterilir.

Edebiyatta, sanatta duygular görünmeyen ve görünen varlıklar yoluyla anlatılır. Dini bilgide geçen Allah, melek, cin, peri gibi kelimeler, duyguları anlatmak için kullanılır. Dünya bilgisinde geçen dağ, taş, hava, su, bulut, ağaç gibi kelimeler, duyguları anlatmak için kullanılır.

Masallarda, Anka Kuşu, Uçan Halı ile uçulur. Kaf dağında masal kahramanları yaşar. Dev, canavar gibi varlıklar anlatılır. Rüyada görülenler, bilgi kabul edilir. Rüyalarda görülenler yorumlanır.

Daire, güneşin sembolü olur. Dairenin bir kısmı, ayın sembolü olur. Dairenin bir kısmı, yıldızın sembolü olur. Güneş, ay, yıldız sembolleri, daire esas alınarak çizilir. Hıristiyanların Haç işareti, güneşi çizgiler halinde anlatan bir sembol olur.

Hümanizm-insancılık düşüncesiyle insanın, en değerli varlık olduğu belirtilir. Ütopya romanlarında, olması gereken anlatılır. Olması gereken, hak, adalet olarak belirtilir. Özgürlük, yaşamak hak olur. Eğitim, iş, barınmak da hak olur. Düşünce, maneviyat olur. Davranış, hareket maddiyat olur. Hak, düşünce kabul edildiği zaman, maneviyat olur. Hak, davranış, hareket kabul edildiği zaman, maddiyat olur. Maneviyat ölçülmez. Maddiyat ölçülür. Değer, maneviyat olur. Eşdeğer, maddiyat olur.

Çok tanrılı dinlerde, tanrıların ve tanrıçaların, insanlar gibi yaşadığına inanılır. Doğadaki varlıklar, tanrı-tanrıça sembolü kabul edilir. İnsan vücudunu esas alan tanrı-tanrıça heykelleri yapılır. Tek Tanrılı dinlerde, Tanrı, canlı-cansız varlıklar ve insandan ayrı olur. Tanrı’nın ne gökte ne yerde, insanın kalbinde-gönlünde olduğu belirtilir.

Alet-makine yapmak ve alet-makine ile üretim yapmak, modernlik olur. Bunun tersi ilkellik olur. Üretim, dünya bilgisiyle yapılır. İlkellik ve modernlik, dünya bilgisine göre anlaşılır. Dini bilgiyle ibadet edilir.

İnsanı, toplumu kıyaslamak yerine, dini bilgi-dünya bilgisi ayrımı yapmak gerekir. İnsan ve toplum, dini bilgi-dünya bilgisi ayrımıyla anlam kazanır. Gelenek bilgisi, dini bilgi ve dünya bilgisi etkisinde oluşur. Dini bilgi, metin haline getirilmiş ve sınırlanmış bilgidir. Dini bilgi, kutsal metinlerin sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden, dünyaya bakar. Dünya bilgisi, beş duyuyla doğrudan dünyaya bakar. Dini bilginin mirasçısı, inananlar olur. Dünya bilgisinin mirasçısı, bütün insanlar olur. Dini bilgi, zihin yoluyla oluşturulur. Dünya bilgisi, dünyanın araştırılması, incelenmesi sonucu oluşur. Dini bilgide, mucize var. Dünya bilgisinde, potansiyel enerji ve kinetik enerji var.

Share
75 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...