logo

08 Haziran 2020

EĞİTİM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Eğitim, kurallara göre oluşturulan anlaşılır bilgi ile yapılır. Bilgi, tanım ve anlatım metotları ile verilir. Örnek: Sağlık, “bedensel, ruhsal, zihinsel, toplumsal” tam bir iyilik halidir. Sağlık hizmetleri, ikiye ayrılır. Birincisi, koruyucu sağlık hizmetleridir. İkincisi, hastalıkların tedavisidir. Sağlık hizmetleri, her insanın sahip olduğu, temel bir insan hakkı olur.

Herkes, bilgi bütünlüğünün parçaları olan bilgi türlerini, serbest öğrenme, öğretme, açıklama, yayma ve bu alanda araştırma yapma hakkına sahiptir.

Ekonomi, demokrasi, hukuk, insan hakları, çevre temizliği kavramları bir bütün olur. Bütünün parçaları eşit olur. Farklılıkların eşitliği olur. Farklılıkların eşitliği, çoğulculuk olur. Bilgi, bütün kavramına göre öğrenilir. Okuma yazma, bütün kavramına göre öğrenilir. Cümle bütün, harf parça olur. Harften cümleye giderek ya da cümleden harfe gelerek, okuma yazma öğrenilir.

İnsanın iki öncelikli buluşu vardır. Birincisi, insanları yönetme sanatıdır. İkincisi, insanları eğitme sanatıdır. Bağımsızlık, demokrasi, egemenlik kavramları, bir bütün olur. Birbirini tamamlar. Bu üç kavram, hem yönetim hem eğitim ile ilgili olur.

Mikro milliyetçilik, toplumu parçalar. Makro milliyetçilik, toplumu bütünleştirir. Birleşmiş milletler Teşkilatı kurallarına göre: Mikro milliyetçilik yasak, makro milliyetçilik serbest olur. Her vatandaş, birey olarak, toplumun parçası olur. Kapitalizm, bireyselliği getirdi. Bireysel haklara göre yaşanır. Bilgi bütünlüğünün parçaları olan bilgi türlerini öğrenmek, uygulamak bireysel hak olur. Azınlık hakları yerine, bireysel hakları istemek, günümüzde bir kural olur.

Eğitim, insan olmayı öğretir. İnsan, eğitim ile geleceğe hazırlanır. İnsanlığın kültürel birikimi, eğitim ile öğrenilir. Eğitim, birey için, zorunluluk ve evrensel kural olur. Zorunluluk ve karşılaşma, dünya kuralı olur.

Doktrin bilgi, kalıplaşmış, sınırlanmış bilgidir. İdeoloji, doktrin bilgi olur. İdeoloji, belirli bir hedefe yönelik bilgi verir. Eğitimde müfredat ve kitap, sınırlanmış bilgi verir. Müfredat ve kitap dışındaki, bilgi bütünlüğünün parçaları olan bilgi türlerini, sınırsız öğrenmek, bireysel hak olur.

Eğitim, okul öncesi, okul ve okul sonrası olarak, üç bölümde, ömür boyu sürer. İnsanın yaşadığı ortam, insanı eğitir. Yaşanılan ortama, koşut okul, denir. İnsan, yaşadığı ortamda: Neden-sonuç bağı olan bilgileri, sorgulayıp öğrenir. Dini bilginin ibadet kurallarını, inanarak öğrenir.

Eğitim, insanı bağımsız yapar. İnsan, eğitim sonucu kazandığı bilgi ile karar verir. Eğitim, anlayış, hoşgörü, dostluk, barış bilgisi verir.

İnsan, bedeni ve aklı ile üretici güç olur. Eğitim, insanın üretici gelişimine yönelik olur. Teori ve pratiğin iç içe olması, eğitim sürecini hızlandırır. Eğitim, evrensel kuralları, öz olarak alır. Eğitim, biçimde ulusal özellik taşır. Öğrenme süresi ve çeşitliliği içinde eğitim: Bütün yaşamla ilgili olur.

İnsan, doğanın parçasıdır. Eğitim insana, tanıma, beraber yaşama, var olma bilgisi verir. Tanımayı öğrenmek için, belirli konuda, derinliğine çalışma yapılır. Yapmayı öğrenmek için, okul ile iş arasında bağ kurulur. Var olmayı öğrenmek için, özerklik, karar vermek, kişisel sorumluluk kavramları öğrenilir.

Okuma, yazma, hesaplama temel bilgi olur. Eğitim, üç boyutlu olur. Birincisi, ahlaksal ve kültürel, ikincisi, bilimsel ve teknolojik, üçüncüsü, ekonomik ve sosyal boyutlu olur. Resim sanatında, genişlik, yükseklik, derinlik boyutu bulunur.

Eğitim çalışmasında, insana, topluma, dünyaya: Bir bütünlük içinde, bakılır. Sorunlar, bir bütünlük içinde çözümlenir. Bütün kavramı, bir düşünme biçimidir.

Okur, yazar olmak, bireye, bağımsızlık duygusu verir. Birey, eğitim ile öğrendiği bilgilerle, kişiliğini geliştirir. Milli eğitim, hayata, işe, pratiğe yönelik olur. Ekmek parası kazanmak için eğitim, bir kural olur. Milli eğitimde, bilgi bütünlüğünün parçası olan bilgi türleri öğrenilir. Bütün bilgi türleri, okulda öğrenilir. Dini bilginin ibadet kuralları, bireysel hak olarak, isteğe bağlı öğrenilir. Okuldaki laik eğitimde, dini bilginin ibadet kuralları, isteğe bağlı öğrenilir. Dünya-devlet- bilgisi, müfredat ve kitap sınırları içinde öğrenilir.

Çok sesli müzik, bütün kavramına göre öğrenilir. Çeşitli müzik aletlerinin, bir bütünlük içinde, ses vermesi ile olur. Çok sesli müzik, özgürlük, eşitlik, adalet, uyum, beraber yaşamak, çoğulculuk kavramlarını dile getirir.

Share
845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...