logo

Eğitim Sen: “Yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için yapılan hiçbir çalışma yoktur”

     Kestel Eğitim Sen Temsilciliği Yürütme Kurulu, 2020-2021 eğitim öğretim dönemine 2020-2021 eğitim öğretim dönemine, hazırlıksız bir şekilde girdiğini görmekteyiz. Artan vaka sayılarının önüne geçilemediği bir zamanda, yeni dönem için de hiçbir çalışmanın yapılmadığını görmekteyiz diyen  Kestel Eğitim Sen Temsilciliği Yürütme Kurulu’nun basın açıklaması şöyle:

“24 Ağustos’ta seminer çalışmaları ile başladık. Zaten ciddi sorunlar içinde olan eğitim sistemimiz bu yıl bir de pandeminin getirdiği sorunlar yumağı ve belirsizlikler içinde yeni döneme başladı.

     Ağustos ayının başından bu yana toplumun temel gündemi  olan eğitim konusundaki belirsizlikler halen geçerliliğini korumaktadır. Salgının geldiği aşama kaygılarımızı artırmaya devam ediyor. Her gün artan vaka sayıları, alınmayan önlemler ve ne olacağını bilememenin verdiği karamsar bir ruh hali toplumun genelinde yaygınlaşıyor.

    Mesleki çalışmalar için okullara gittiğimizde MEB’in ve okulların yüz yüze eğitime ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük. Bütün önlemler, hiçbir ödeneği olmayan okullara bırakılmış durumdadır. Öğretmenlere beşer onar maske dağıtılmış, okullar kendi imkanlarıyla sadece dezenfektan ile birer tane ateş ölçer temin etmişlerdir. Alınan önlemler bunlardan ibarettir.

     Bir haftalık seminer çalışmaları 28 Ağustos’ta bitmesine rağmen, 31 Ağustos-18 Eylül tarihlerinde ne yapılacağına ait bakanlıktan net bir açıklama gelmemiştir. Merkezden yapılan açıklamalar ve genelgeler yerellerdeki sorunları çözmekten uzaktır. 21 Eylül’de okullar açılacak mıdır? Hangi şartlarda açılması planlanmaktadır? Açılması için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? Açılmaz ise online eğitim noktasında gerekli desteklerin  sağlanması için neler planlanmaktadır? Cep telefonları ile ve 8 GB internet sağlayarak online eğitimin başarıya ulaşmayacağı açıktır. Bazı öğrencilerde bu olanaklar bile yoktur. Tüm bu sorular cevapsız kalmaktadır. MEB tarihinde hiç bu kadar belirsizlik yaşamamıştır.

     İlçemiz için de durum farklı değildir. Okullarda teknik altyapı yetersizdir. Sınıf mevcutları çoktur. Derslik sayısı normal koşullarda bile durumu kurtarmaya yetmez iken pandemi koşullarında işin içinden çıkılamaz duruma gelecektir. Online eğitim olması durumunda birçok öğrenci eğitim alabilme koşullarından mahrumdur. Seminerler için okullara gittiğimizde yeni döneme dair hiçbir çalışmanın yapılmadığını gözlemledik. Her şey bakanlıktan gelecek bilgilere bırakılmış durumdadır.  Yüz yüze  eğitimin  başlayabilmesi için yapılan hiçbir çalışma yoktur.

   Bütün bu yaşananlar ışığında;

   Gerekli önlemler alınarak, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde okulların açılmasını hedeflemek gerekmektedir. Ancak, MEB’in bu konuda yeterli hazırlık içerisinde olmadığını, doğru ve geçerli bir stratejiye sahip olmadığını belirtmek gerekir. Bizler, bir an önce gerekli bütün önlemlerin alınarak yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünmekteyiz.

   MEB derhal eğitimin bileşenleri ile bir araya gelip, ortak akılla kararlar almalı, alınan kararlar açıklanarak belirsizliklere son vermelidir. Acilen ek bütçe ile okulların; yardımcı personel, öğretmen, temizlik malzemesi, maske, ateş ölçer ve dezenfektan ihtiyaçları karşılanmalı; bütün yük okul aile birliklerine, dolayısıyla velilere yıkılmamalıdır. Uzaktan eğitimde,  ihtiyacı olan öğrencilerin araç gereç ve erişim olanakları sağlanmalı, dezavantajlı öğrencilere yönelik çalışmalar yapılmalıdır.”

Share
1552 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?