logo

12 Eylül 2022

EĞİTİM VE ÖĞRETİM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Bütün, parçaları olandır. Bütünün parçaları vardır. Kelimelerin bütün ya da parça olma özellikleri vardır. Eğitim, bütün özelliği taşır. Öğretim, eğitimin parçası özelliği taşır.

Eğitim, bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme, geliştirme işidir. Eğitim, yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgi ve beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etmektir. Eğitim kelimesinin, bütün özelliği vardır.

Öğretim, kişiye, bir ereğe ulaştıracak bilgileri öğretmek işidir. Öğretim, öğrenmeyi kolaylaştıracak etkinlikleri düzenleme, araç gereçleri sağlama ve öğrenmede yol gösterme işidir. Öğretim, eğitimin parçası özelliği taşır.

Laik eğitim, dini bilginin ibadet kuralları olan din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesi olur. Laik ve laiklik, bütün özelliği taşır. Eğitim, bütün özelliği taşır. Öğretim, parça özelliği taşır. Din işleri bilgisi, inanarak öğrenilir. Devlet işleri bilgisi, sorgulanarak öğrenilir.

Eğitim için bütün özelliği belirtilir. Öğretim için parça özelliği belirtilir. Eğitimin parçası olan okullar için öğretim kelimesi kullanılır. İlk Öğretim Okulu, Orta Öğretim Okulu, Lise Öğretim Okulu, Yüksek Öğretim Okulu şeklinde belirtilir. Öğretim ve öğrenim, aynı anlama gelir.

Bilgi felsefesi, bütün özelliği taşır. Altı bilgi türü, bilgi felsefesinin parçası olur. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Bilgi felsefesi eğitimi yapılır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi öğretimi yapılır. Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi sorgulanarak öğrenilir.

Bilgi eğitimi, laik eğitime göre ikiye ayrılır. Din işleri bilgisi öğretimi ve devlet işleri bilgisi öğretimi olarak ikiye ayrılır. Okullardaki müfredatta gösterilen dersler, parça özelliği taşır. Türkçe, hayat bilgisi, din bilgisi, matematik, tarih, coğrafya, beden, resim, müzik gibi dersler için öğretim denilmesi gerekir. Türkçe öğretimi, matematik öğretimi, tarih öğretimi gibi… Din bilgisi, inanarak öğrenilir. Türkçe, hayat bilgisi, matematik, tarih, coğrafya, beden, resim, müzik sorgulanarak öğrenilir.

Bilginin bütününü öğrenmek, eğitimdir. Bilginin parçasını ya da bilgi türünü öğrenmek, öğretimdir. “Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu” ibaresindeki laik kelimesi, bütün özelliği taşır. Din işleri bilgisini ve devlet işleri bilgisini belirtir. “Bilimsel” ibaresi, bilgi felsefesinin parçası olan bilimsel bilgiyi belirtir. Bilgi felsefesinin eğitiminin içinde, bilimsel bilginin öğrenilmesinin belirtilmesi gerekir.

“Laik Eğitim Platformu” demek, yeterli olur. “Laik Eğitim ve Bilimsel Bilgi Öğretimi Platformu” demek, gerekir.

Eğitim ve öğretim kelimelerine, bütün-parça kuralına göre anlam vermek gerekir. “Laik ve bilimsel eğitim” ibaresi, bütün-parça kuralına uymaz. “Laik eğitim ve bilimsel bilgi öğretimi” demek gerekir. Laik kelimesi, bütün özelliği taşır. Bilimsel kelimesi, parça özelliği taşır. Laiklik ve bilgi felsefesi, bilgi bütünlüğü olur. Laiklik, bilginin ikiye ayrılmasıdır. Bilgi felsefesi, bilginin altıya ayrılmasıdır. “Laik ve Bilgi Felsefesi Eğitimi Platformu” demek gerekir. Laik kelimesinin yanına bilimsel kelimesini getirmek, algı cümlesi olur. Bilimsel bilgi, laikliğin devlet işleri bilgisi içinde yer alır. Bütün özelliği olan kelimenin yanına parça özelliği olan kelimeyi getirmek, algı cümlesi olur. Algı cümlesi, yalan bilgi olur. Yalan bilgi, kara propaganda olur.

Share
78 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...