logo

17 Mayıs 2018

EĞİTİM


Günümüzde, gelişmiş ülkelerdeki eğitim sistemi, yeni yüzyılın istemlerine göre, dünyaya uyum çabasıyla oluşturuluyor. Eğitimi, yeni yüzyılın ışığına yöneltmeliyiz.
Öğrencilerimize, yeni yüzyılın becerilerini öğretmek bir zorunluluktur. Zorunluluk, bir doğa yasasıdır.
Günümüz dünyası, sürekli değişir. Düzen ile kargaşa iç içe yaşanır. Gençlerin de kafası karışıktır. Yaşama, öğrenme, çalışma, beceri kazanmak eğitimin özelliğidir. Küresel farkındalık, yenilikçilik, yaratıcılık kavramları geçerlidir.
Okulu, yeni yüzyıla taşımak gerekir. Yeni yüzyılın becerileri tanınır. Öğretim müfredatı yenilenir. Yeni öğretim ortamları oluşturulur. Teknoloji, yenilikçi bir biçimde kullanılır. Eğitim, bir ülkenin geleceğidir. Eğitimi, küresel boyutlarda düşünmek gerekir.
Her köşesi birbiriyle bağlantılı, karmaşık bir dünyayı görmek gerekir. Artık gündemde yeni tanımlar, ilkeler var. Birlikte düşünmek, birlikte öğrenmek, birlikte yaratmak var. İletişim, işbirliği, esneklik, uyum sağlama, dünyaya açık olma var.
Zihnimiz, geçmiş kayıtlar ile uyumlu olanı seçip, olmayanları eleyip değerlendirme yapan bir özelliktedir. Yaşamın ilk anlarından itibaren “ben, dünya, ötekiler” hakkındaki verilerin dizildiği bir kütüphanedir, zihnimiz. Yorum gerektiren durumlarda, zihnimizden daha önce depolanmış bilgilerden yanıtlar alınır.
Eski bilgileri sorgulamak, yanlış olanları elemek, yeni bilgiler oluşturmak gerekir. Hayat, ikircikli bilgilerle, zıtlıklarla doludur. Zıtlıkların, birbiri içine yedirildiği, çelişkilerin bir bütünün içine yerleştirildiği bir zihnimizin olması gerekir.
Varoluşumuzu anlamlı hale getirmek için, kendimizi dünyada olup biten her şeyden sorumlu saymak gerekir. Dünyanın neresinde sorun varsa ilgilenmek gerekir.
Entelektüel geleneği, kitlelere politik bilinç taşıyan aydın geleneğidir. Aydınlar, toplumu aydınlatırlar.
Genellemeyi kabul etmek, insanı yanılgıya götürür. Ayrıntıyı belirtmek gerekir. Gerçek ayrıntıdadır.
Mantık iki türlüdür. Aristo mantığı ve Hegel mantığıdır. Aristo mantığına göre bir şey ya vardır ya yoktur. Bir şey hem var hem yok olamaz. Hegel mantığına göre, her şey zıttı ile vardır. İki zıt bir bütün oluşturur. Zıtlık, çelişki oluşturur. Hegel mantığına, diyalektik de denir. Diyalektik, hareketin bilimidir. Mantık, her şeyi yeni verilerin ışığında, her zaman yeniden sorgular, ilerler.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü vardır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bilgi türlerinden faydalanmak gerekir. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Diğer beş bilgi türü, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak ve sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
Günümüzde sanat, sokaklarda, alanlarda, her an, her yerde, her yaşta yapılır vurgusu yapılıyor. Dünyayı sanatın yaşanır hale getireceğini düşünüyoruz. Sanat, doğa bilgisidir. Tüm sanatlar, sanatların en büyüğü olan yaşam sanatına katkıda bulunur.

Share
222 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...