logo

17 Mayıs 2018

EĞİTİM


Günümüzde, gelişmiş ülkelerdeki eğitim sistemi, yeni yüzyılın istemlerine göre, dünyaya uyum çabasıyla oluşturuluyor. Eğitimi, yeni yüzyılın ışığına yöneltmeliyiz.
Öğrencilerimize, yeni yüzyılın becerilerini öğretmek bir zorunluluktur. Zorunluluk, bir doğa yasasıdır.
Günümüz dünyası, sürekli değişir. Düzen ile kargaşa iç içe yaşanır. Gençlerin de kafası karışıktır. Yaşama, öğrenme, çalışma, beceri kazanmak eğitimin özelliğidir. Küresel farkındalık, yenilikçilik, yaratıcılık kavramları geçerlidir.
Okulu, yeni yüzyıla taşımak gerekir. Yeni yüzyılın becerileri tanınır. Öğretim müfredatı yenilenir. Yeni öğretim ortamları oluşturulur. Teknoloji, yenilikçi bir biçimde kullanılır. Eğitim, bir ülkenin geleceğidir. Eğitimi, küresel boyutlarda düşünmek gerekir.
Her köşesi birbiriyle bağlantılı, karmaşık bir dünyayı görmek gerekir. Artık gündemde yeni tanımlar, ilkeler var. Birlikte düşünmek, birlikte öğrenmek, birlikte yaratmak var. İletişim, işbirliği, esneklik, uyum sağlama, dünyaya açık olma var.
Zihnimiz, geçmiş kayıtlar ile uyumlu olanı seçip, olmayanları eleyip değerlendirme yapan bir özelliktedir. Yaşamın ilk anlarından itibaren “ben, dünya, ötekiler” hakkındaki verilerin dizildiği bir kütüphanedir, zihnimiz. Yorum gerektiren durumlarda, zihnimizden daha önce depolanmış bilgilerden yanıtlar alınır.
Eski bilgileri sorgulamak, yanlış olanları elemek, yeni bilgiler oluşturmak gerekir. Hayat, ikircikli bilgilerle, zıtlıklarla doludur. Zıtlıkların, birbiri içine yedirildiği, çelişkilerin bir bütünün içine yerleştirildiği bir zihnimizin olması gerekir.
Varoluşumuzu anlamlı hale getirmek için, kendimizi dünyada olup biten her şeyden sorumlu saymak gerekir. Dünyanın neresinde sorun varsa ilgilenmek gerekir.
Entelektüel geleneği, kitlelere politik bilinç taşıyan aydın geleneğidir. Aydınlar, toplumu aydınlatırlar.
Genellemeyi kabul etmek, insanı yanılgıya götürür. Ayrıntıyı belirtmek gerekir. Gerçek ayrıntıdadır.
Mantık iki türlüdür. Aristo mantığı ve Hegel mantığıdır. Aristo mantığına göre bir şey ya vardır ya yoktur. Bir şey hem var hem yok olamaz. Hegel mantığına göre, her şey zıttı ile vardır. İki zıt bir bütün oluşturur. Zıtlık, çelişki oluşturur. Hegel mantığına, diyalektik de denir. Diyalektik, hareketin bilimidir. Mantık, her şeyi yeni verilerin ışığında, her zaman yeniden sorgular, ilerler.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü vardır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bilgi türlerinden faydalanmak gerekir. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Diğer beş bilgi türü, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak ve sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
Günümüzde sanat, sokaklarda, alanlarda, her an, her yerde, her yaşta yapılır vurgusu yapılıyor. Dünyayı sanatın yaşanır hale getireceğini düşünüyoruz. Sanat, doğa bilgisidir. Tüm sanatlar, sanatların en büyüğü olan yaşam sanatına katkıda bulunur.

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pirim vermeyelim

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

  Sevgili okurlarım; “Kestel Yöre”nin geçen sayısında Ramazan Kestane, “CHP ve ön seçim” başlıklı  köşe yazısı yazmıştı, gayet isabetli bir tespitler yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.      Kimi CHP’li arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum.  CHP de ön seçim olsa ne olacak. Türkiye’nin bu gün karşı karşıya olduğu çok ciddi sorunların hangisi çözülecek, anlamış değilim. Türkiye toplumunun büyük bir kesimi, işsizlik ve pahalılık mağduruyken, insanlar kuru soğana muhtaç durumdayken, halkı bu dertten kurtarmak i...
 • KİBİR ABİDESİ

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

       Bir Belediye başkanı düşünün ki, Esnafı rahatsız, köylüsü şikayetçi…      “Kibir abidesi” lakabını yakıştırmışlar.      Yandaşları ve kalemşörleri hariç, kimse ulaşamıyor kendisine…      Sadece esnaf, köylü değil ki; Partisinin yöneticilerinden bile rahatsız olanlar var.      Hele geçmiş yönetimler, alayı istemiyor..      Bir insan bu topraklarda doğar, büyür de neden kısa bir süre içerisinde istenmeyen ad...
 • SIĞINMACILAR

  12 Ağustos 2022 Yazarlar

              Ülkemizde on milyon civarında sığınmacı yaşadığı tahmin ediliyor. Normal bir ülkede tahmin edilmeyip, kayıtlara göre rakam verilmesi gerekirdi elbette ama bizde böyle. Her gün bir kamyonun kasasından sağa sola kaçışan genç erkekleri izliyoruz. Bunlar iyiniyetli midir, ne yer ne içerler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği, yaşam hakkı, sosyal yaşantılarının güvencede olması, mal ve ırz güvenliklerinin korunması ile böylesine bir akının ne derece uyuştuğuna seçmenler k...
 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...