logo

14 Haziran 2021

Ekonomi kurmayları Bursa’da


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı. 

     Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğunu biliyordum.  Doğrusu çalıştay katılımcılarından yoğun bilgilenme alacağımı tahmin ediyordum. Ancak bu denli ilgi olacağını sanmıyordum yanılmışım. 

      Hasılı…

      Millet ittifakı, İYİ Parti kanadının Ekonomi ve Kalkınma politikaları çalışma komisyonunun, konularına hakim iki üyesinden Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLU ve Prof. Dr. Ümit ÖZLALE yine devletimizin Kalkınma ve Planlama Ajansının eski üst düzey bürokratı, Samsun Milletvekili Erhan USTA, iş dünyası STK larıyla bir dizi bilgilendirme toplantıları için Bursa’da idiler. 

      İYİ Parti Ekonomi ve Kalkınma Komisyonun bir diğer kıymetli üyesi olan Merkez Bankası eski başkanlarından Durmuş Yılmaz’ın da geleceğini sanıyordum. Ama o yoktu. Onun yerine iYİ Parti Dış politikalar ve Uluslararası ilişkiler  başkanı ,Bursa Milletvekili Ahmet Kamil EROZAN’ı dinledik. Uluslararası ilişkilerin sağlıklı ve diri tutulmasının, Ekonomimizin canlı olması, yabancı yatırımcının gelmesi, turizmin gelişmesi için şart olduğunu bir kez daha dinledik. 

      Cuma ve Cumartesi günlerini  bir Bursa sevdalısı olarak ayırmakla isabet etmişim. Özellikle BTSO daki karşılıklı bilgilenmeden çok keyif aldım. 

       Basın toplantısı geniş bir yerel basın katılımı ile Bursa komuoyu bilgiledirilmesi ile başladı. İl başkanı Selçuk TÜRKOĞLU nun Pandemi koşullarında sıkıntı yaşayan esnafın mağduriyetini anlattığı konuşma ile işini aşını kaybeden çalışan büyük bir kitlenin derdine muttali olduk. Havuz medyasının algı yönetimi maalesef gerçekleri paylaşmıyor. Pembe pespembe bir tablo yansıtılıyor. Ah keşke öyle olsa da halkımız çile çekmese. Soruyorum. Siz borçlanmadan aybaşını rahatça getirebiliyormusunuz? 

       İlaveten İYİ parti Genel Başkan yardımcısı, Grup Başkanı, Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu genel duruma değindi. Bursa’nın İhracatta İkinci şehir olmasına rağmen yatırımlar açısından zayıf bırakıldığı kanaatini paylaştı. İktidarın söylediği “2016 yılında Hızlı trene bineriz” beyanının boş olduğu ortada, 2023 tede biteceğine halkımız inanmıyor. Sivas’tan hızlı trenle Eskişehir’e gelelebilirsiniz. Ama aktarma yaparak Otobus ile Bursa’ya ulaşabilirsiniz. Bunlar ülkeyi yönetemiyorlar. İpin ucu kaçtı dedi. 

      Tarihi çarşılar birliği yönetimi Kozahan, ardından Esnaf odaları birliği bilgilenrme toplantıları yürütüldü. Akşamüstü 42 bin üyenin olduğu BTSO Bursa Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu ile Meclisüyeleriyle basına kapalı olan buluşma harikaydı. 

IMG_9040.heic

Tam bir bilgi alış-verişi oldu. BTSO Başkanımız, Kestel’in çocuğu İbrahim BURKAY harika bir Bursa Sanayiinin sunumunu yaptı. İktidar olandan beklentilerini aktardı. Doğrusu onur duydum. Çok bilgilendim, keyif aldım.

Sanayicilerin ve esnafların konuşmacıları büyük bir dikkatle takip ettiklerine şahitim. 

      MARSİFED Marmara Sanayici İşadamları federasyonu ve BAOB taki son toplantı ile ikigünlük çalışma bitirilmiş oldu. 

      Prof. Dr Ümit Hoca ve Erhan Ustanın değerlendirmelerini buraya sığdırmak mümkün değil. 

      Ben kendi adıma düzenleyenleri  tebrik ederim. Çok başarılı buldum. Millet ittifakı ses veriyor, iktidara yürüyor. Sanırım. 

       Gününüz keyifli bereketli olsun. 

       Sağlıcakla kalın. Mutlu olun. 

Share
154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...