logo

11 Aralık 2021

Engelliler günü haftası vs vs


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

Bugün 11 Aralık. Tam bir hafta önce 3 Aralık, Cuma. Çoğumuzun farkında olmadığı ve pas geçtiği gün, bütün dünyada tanımlanmış ENGELLİLER GÜNÜ’ydü.

Herbirimiz üzülmeli ve mahçup olmalıyız.               

    Tam olarak bilinmekle beraber TÜiK verilerine göre, genel nufüsumuzun % 8,5-10 kadarının Engelli olduğu kabul edilmektedir. Bu projeksiyonu ilçemize çevirir, Kestel’in nüfusunu 65-70 bin olarak varsayarsak. Yaklaşık 5 bin 7 bin arasında hemşehrimizin Engelli olduğu kabul edilmelidir.

       İlçemizde ki en etkin STK’lardan biri ENGELLİLER DERNEĞİ’dir. Benimde Meclis üyesi olarak sorumluluk üstlendiğim 2008 yılında, Yener başkanın desteği ve teşviği ile faaliyetine başlamıştır. Dernek yönetimine Aile Parkının içindeki belediyenin  küçük bir  mekanı  tahsis edilmiştir. Lokalleri halen aynı bölgededir. İhtiyaç oranında genişletilmiş ve büyütülmüştür.

     ENGELLİLER DERNEĞİmizin çalışkan başkanı CAFER AKDOĞAN’dan  edindiğim bilgiler bambaşka bir durumu ifade ediyor.

        Şöyle ki ilçemizde 1200 civarında tesbit edilebilmiş Engelli hemşehrimiz var. Yaklaşık 600 civarında aktif üyesi bulunan dernekte erkeklerin sayısı ise, baskın çoğunluktadır.  30 kadar engelli üye, lisans sevisinde yüksek öğrenimini tamamlamıştır.

      Engellilerden 80 kadarı çalışma imkanı bulabilmiştir. Keşke bu sayı daha yukarılarda olsa. Kendisine imkan bulabilen Engelli birey, hem ekonomik olarak verimli olmakta, hem kendisi ve hem de etrafındakiler mutlu memnun olmaktadırlar.

       Küçük yaştaki engelli çoçuklarımız ve gençlerimizi unuttuğumuz sanılmasın. Eğitimleri özel olan yavrularımız ve tabii olarak yanlarında bulunmakta olan aile bireyleri yakınlarının fedakerane hizmetleri, gösterdikleri sabırları ayrı bir yazı konusu olabilecek kıymettedir. Bu onlar için de müthiş bir imtihan ve sabır vesilesidir. Takdir edilmeli, teşekkür edilmelidir.

      Mevcut Önder Başkan bu yıl  (2022) içinde lokallerinin genişletileceğini dernek yönetimine ileterek katkılarının devam edeceğini paylaşmış onları sevindirmiştir. Bizde konunun yakın takibinde olacağımızı buradan duyuralım. Mutlulukları mutluluğumuz olacaktır.

     Cafer başkanın öncülüğünde yapılan faaliyetler bütün üyeleri hoşnut etmektedir.  Dünya ENGELLİLER günü kutlamalarını geçtiğimiz 5 Aralık, Pazar günü pandemi şartlarına uyarak belediye katlı otaparkı düğün salonunda gerçekleştirdiler. Şahsen ben katılamadığım için üzgünüm. Dolayısı ile  olumlu veya olumsuz yorumlayamayacağım. Katılanlar açısından keyifli geçtiğini sanırım.

      Cafer Başkandan dinlediklerimden ve heyacanından etkilenmemek mümkün değil. Lokalin yapılmasını takiben üyelerinin daha anlamlı sosyal kültürel faaliyetlerde bulunacaklarını düşünüyor. Hoş zaman geçirebilecekleri alanlar oluşturulacağını düşünüyor. Umarım beklentileri karşılanacaktır.

     Burada ENGELLİLER DERNEĞİ’nin verimli çalışmalarını bugüne kadar yürüten ve üyelerinin her daim yanında olan ENGELLİLER DENEĞİ’nin farkında olmalıyız. Kuruluşundan itibaren görev ve sorumluluk üstlenmiş tüm başkanlarına ve yönetim kurullarına, gönüllülerine şahsım ve tüm hemşerilerim adına teşekkürü borç biliyorum. Sağolsunlar varolsunlar

   SEVGİ VAROLSUN, ENGEL YOKOLSUN

   Günüz neşeli bereketli geçsin

   Sağlıcakla kalın, Mutlu olun

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...