logo

24 Temmuz 2017

ESKİ TÜRK FİLMLERİ


Eski Türk filmlerini hüzünlü bir duyguyla izleriz. Toplumcu duyguları yüceltip fakirden yana olurlar. Gaddar fabrikatör karakterinde kapitalizmin acımasızlığını anlatırlar.
Köylünün kıymeti vurgulanır. Sosyal adalet istenir. Her fırsatta iyilik yüceltilir, kötülük yerilir.
Türk filmlerinde rol alan oyuncuları oynadıkları rol ile benimseriz.
Filmleri ilk izlediğimiz, seyrettiğimiz zaman, endişeler taşıdık, idealler, hayaller kurduk.
Türk filmlerinde işlenen değerler, sinema perdesinde kaldı. Toplumda, yaşantımızda uygulanmadı. Doğruluk, çalışkanlık, yardımseverlik, sevgi, saygı kavramları sinema perdesinde kaldı.
Filmlerdeki başrol oyuncuları, filmlerindeki rolleri ile ilgisi olmayan lüks içinde yaşadılar. Sahnedeki şarkıcılar, şarkılardaki duyguları ile ilgisi olmayan yaşantıyı sürdürdüler. Aşk, sevgi, sadakat şarkılarda kaldı.
Neo-liberalizm, toplumun çoğunluğunu fakirleştirdi. Talih oyunlarına rağbet arttı. Kazancı az olan vatandaşlar, talih oyunlarının dağıttığı ödülleri hayal ettiler.
İnsan hakları, adalet kavramlarına uzak yaşayanlar, günümüzde yapılan “adalet yürüyüşüne” bir anlam veremiyor.
Gandi, “tuz yürüyüşünü” gerçekleştirdi. Martin Luther King, “insan hakları yürüyüşünü” gerçekleştirdi. Deniz Gezmiş, “Samsun’dan Ankara’ya Tam Bağımsız Türkiye Yürüyüşü’nü” gerçekleştirdi.
Güzel günler göreceğiz, güneşli günler göreceğiz sloganları unutuldu. Solu temsil eden, umut taşıyan, eşitlik, kardeşlik, özgürlük, fırsat eşitliği kavramlarının uygulaması hayal oldu.
Paylaşımcı bir hayatı, neşeyle sinema perdesinde oynayan o masal kahramanlarına, gerçek hayatta rol vermeye çalışmanın değeri yoktur.
Filmlerdeki başrol oyuncuları, sahnedeki şarkıcılar elde edilen gelirden aldıkları pay ile lüks içinde yaşadıkları için halktan uzak yaşıyorlar.
Sinema ve sahne sanatçılarının ekonomik yaşantılarına göre tercih yapmaları, her şeyi tozpembe görmeleri ülkemizin bir gerçeğidir.
Mustafa Kemal Atatürk, “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı mihnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.” demiştir.
Yalan, teorinin pratiğe dönüşmediği durumdur. Yalanın olduğu yerde uygulama, pratik yoktur.
Paranın satın alma gücü önemlidir. Miktardaki artış aldatıcıdır. Bir lokma, bir hırka, yaşamak için yeterli olur, diyenler pratikten, uygulamadan uzak yaşayanlardır. Kişi başına düşen gelir zenginlik-fakirlik ölçüsüdür.
Sinema, sahne sanatçılarının, düşüncelerini somut belgelere göre açıklaması gerekir. Hayali sözlerle açıklanan düşünceler, toplumda hayal kırıklığı uyandırır.
Nasrettin Hoca damdan düşmüş, bana damdan düşen birisini getirin, demiş. Halk için halktan kişilerin konuşması, düşüncesini açıklaması gerekir.

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...