logo

24 Temmuz 2017

ESKİ TÜRK FİLMLERİ


Eski Türk filmlerini hüzünlü bir duyguyla izleriz. Toplumcu duyguları yüceltip fakirden yana olurlar. Gaddar fabrikatör karakterinde kapitalizmin acımasızlığını anlatırlar.
Köylünün kıymeti vurgulanır. Sosyal adalet istenir. Her fırsatta iyilik yüceltilir, kötülük yerilir.
Türk filmlerinde rol alan oyuncuları oynadıkları rol ile benimseriz.
Filmleri ilk izlediğimiz, seyrettiğimiz zaman, endişeler taşıdık, idealler, hayaller kurduk.
Türk filmlerinde işlenen değerler, sinema perdesinde kaldı. Toplumda, yaşantımızda uygulanmadı. Doğruluk, çalışkanlık, yardımseverlik, sevgi, saygı kavramları sinema perdesinde kaldı.
Filmlerdeki başrol oyuncuları, filmlerindeki rolleri ile ilgisi olmayan lüks içinde yaşadılar. Sahnedeki şarkıcılar, şarkılardaki duyguları ile ilgisi olmayan yaşantıyı sürdürdüler. Aşk, sevgi, sadakat şarkılarda kaldı.
Neo-liberalizm, toplumun çoğunluğunu fakirleştirdi. Talih oyunlarına rağbet arttı. Kazancı az olan vatandaşlar, talih oyunlarının dağıttığı ödülleri hayal ettiler.
İnsan hakları, adalet kavramlarına uzak yaşayanlar, günümüzde yapılan “adalet yürüyüşüne” bir anlam veremiyor.
Gandi, “tuz yürüyüşünü” gerçekleştirdi. Martin Luther King, “insan hakları yürüyüşünü” gerçekleştirdi. Deniz Gezmiş, “Samsun’dan Ankara’ya Tam Bağımsız Türkiye Yürüyüşü’nü” gerçekleştirdi.
Güzel günler göreceğiz, güneşli günler göreceğiz sloganları unutuldu. Solu temsil eden, umut taşıyan, eşitlik, kardeşlik, özgürlük, fırsat eşitliği kavramlarının uygulaması hayal oldu.
Paylaşımcı bir hayatı, neşeyle sinema perdesinde oynayan o masal kahramanlarına, gerçek hayatta rol vermeye çalışmanın değeri yoktur.
Filmlerdeki başrol oyuncuları, sahnedeki şarkıcılar elde edilen gelirden aldıkları pay ile lüks içinde yaşadıkları için halktan uzak yaşıyorlar.
Sinema ve sahne sanatçılarının ekonomik yaşantılarına göre tercih yapmaları, her şeyi tozpembe görmeleri ülkemizin bir gerçeğidir.
Mustafa Kemal Atatürk, “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı mihnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.” demiştir.
Yalan, teorinin pratiğe dönüşmediği durumdur. Yalanın olduğu yerde uygulama, pratik yoktur.
Paranın satın alma gücü önemlidir. Miktardaki artış aldatıcıdır. Bir lokma, bir hırka, yaşamak için yeterli olur, diyenler pratikten, uygulamadan uzak yaşayanlardır. Kişi başına düşen gelir zenginlik-fakirlik ölçüsüdür.
Sinema, sahne sanatçılarının, düşüncelerini somut belgelere göre açıklaması gerekir. Hayali sözlerle açıklanan düşünceler, toplumda hayal kırıklığı uyandırır.
Nasrettin Hoca damdan düşmüş, bana damdan düşen birisini getirin, demiş. Halk için halktan kişilerin konuşması, düşüncesini açıklaması gerekir.

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...