logo

23 Ağustos 2021

EVRİM TEORİSİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Evrim teorisi, Darwin’indir. Bilimsel bilgidir. Doğal eleme yoluyla, canlıların kuvvetli olanlarının varlığını sürdürmesidir. Zayıf canlı elenir. Varlığı sona erer. Darwin, doğayı inceleyerek teorisini ortaya koymuştur.

Dini bilgi, kâinatın, dünyanın Allah tarafından yaratıldığını belirtir. Canlı cansız bütün varlıklar Allah tarafından yaratılmıştır.

Dini bilgi, bilimsel bilgi bir bütünün parçasıdır. Bütünü oluşturur. Her bilgi türü kendi kuralını koyar. Gelişir. Dini bilgi ayrı öğrenilir, öğretilir. Bilimsel bilgi ayrı öğrenilir, öğretilir. Yaratılış teorisi, dini bilgi olarak ayrı öğretilir, öğrenilir. Evrim teorisi, bilimsel bilgi olarak ayrı öğretilir, öğrenilir. Yaratılış teorisi, dini bilgi olarak, inanarak öğrenilir, öğretilir. Evrim teorisi, bilimsel bilgi olarak, sorgulanarak öğretilir, öğrenilir.

Yaratılış teorisi, dini bilginin kurallarına göre doğru olur. Evrim teorisi, bilimsel bilginin kurallarına göre, doğru olur. Bilimsel bilgi, bilimsel bilgi kurallarına göre oluşturulur. Dini bilgi, dini bilgi kurallarına göre oluşturulur.

Dini bilgide söz ve inanmak yeterli olur. Bilimsel bilgide söz, araştırma, deney, sorgulama, belge yeterli olur.

Evrim teorisi, bütün canlıların ortak bir atadan doğal seçilim yoluyla türedikleri teorisi olur. Dünyamızda neden farklı türden canlılar olduğunu açıklayan, tek teoridir. Bu teori, dünya bilgisiyle oluşturuldu ve benimsendi. Üniversite özerkliği içinde açıklandı. Dünyadaki canlılar dünyasına ait olgular, dünya bilgisiyle oluşturulan teorilere göre açıklanır.

Biyolojik evrim olgusunu anlamadan, biyoloji bilimi yapılamaz. Evrim teorisi, okullarda, bilimsel metotla öğretilir. Bilim insanlarının ortak özelliği, yaptıkları işe inançlarını karıştırmamalarıdır.

Biyolojik evrim teorisi ve Dünyamızın Güneş etrafında döndüğü teorisi, bilimsel bilgidir. Bugün, Dünyanın Güneşin etrafında döndüğüne, bir kuşku duyulmuyor.

İnanç veya dini bilgi teorileri ayrı olur. Bilimsel bilgi teorileri ayrı olur. Eğitim içinde, bilgi türü öğretimi ayrı ayrı yapılır.

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...