logo

23 Ağustos 2021

EVRİM TEORİSİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Evrim teorisi, Darwin’indir. Bilimsel bilgidir. Doğal eleme yoluyla, canlıların kuvvetli olanlarının varlığını sürdürmesidir. Zayıf canlı elenir. Varlığı sona erer. Darwin, doğayı inceleyerek teorisini ortaya koymuştur.

Dini bilgi, kâinatın, dünyanın Allah tarafından yaratıldığını belirtir. Canlı cansız bütün varlıklar Allah tarafından yaratılmıştır.

Dini bilgi, bilimsel bilgi bir bütünün parçasıdır. Bütünü oluşturur. Her bilgi türü kendi kuralını koyar. Gelişir. Dini bilgi ayrı öğrenilir, öğretilir. Bilimsel bilgi ayrı öğrenilir, öğretilir. Yaratılış teorisi, dini bilgi olarak ayrı öğretilir, öğrenilir. Evrim teorisi, bilimsel bilgi olarak ayrı öğretilir, öğrenilir. Yaratılış teorisi, dini bilgi olarak, inanarak öğrenilir, öğretilir. Evrim teorisi, bilimsel bilgi olarak, sorgulanarak öğretilir, öğrenilir.

Yaratılış teorisi, dini bilginin kurallarına göre doğru olur. Evrim teorisi, bilimsel bilginin kurallarına göre, doğru olur. Bilimsel bilgi, bilimsel bilgi kurallarına göre oluşturulur. Dini bilgi, dini bilgi kurallarına göre oluşturulur.

Dini bilgide söz ve inanmak yeterli olur. Bilimsel bilgide söz, araştırma, deney, sorgulama, belge yeterli olur.

Evrim teorisi, bütün canlıların ortak bir atadan doğal seçilim yoluyla türedikleri teorisi olur. Dünyamızda neden farklı türden canlılar olduğunu açıklayan, tek teoridir. Bu teori, dünya bilgisiyle oluşturuldu ve benimsendi. Üniversite özerkliği içinde açıklandı. Dünyadaki canlılar dünyasına ait olgular, dünya bilgisiyle oluşturulan teorilere göre açıklanır.

Biyolojik evrim olgusunu anlamadan, biyoloji bilimi yapılamaz. Evrim teorisi, okullarda, bilimsel metotla öğretilir. Bilim insanlarının ortak özelliği, yaptıkları işe inançlarını karıştırmamalarıdır.

Biyolojik evrim teorisi ve Dünyamızın Güneş etrafında döndüğü teorisi, bilimsel bilgidir. Bugün, Dünyanın Güneşin etrafında döndüğüne, bir kuşku duyulmuyor.

İnanç veya dini bilgi teorileri ayrı olur. Bilimsel bilgi teorileri ayrı olur. Eğitim içinde, bilgi türü öğretimi ayrı ayrı yapılır.

Share
359 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...