logo

23 Ağustos 2021

EVRİM TEORİSİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Evrim teorisi, Darwin’indir. Bilimsel bilgidir. Doğal eleme yoluyla, canlıların kuvvetli olanlarının varlığını sürdürmesidir. Zayıf canlı elenir. Varlığı sona erer. Darwin, doğayı inceleyerek teorisini ortaya koymuştur.

Dini bilgi, kâinatın, dünyanın Allah tarafından yaratıldığını belirtir. Canlı cansız bütün varlıklar Allah tarafından yaratılmıştır.

Dini bilgi, bilimsel bilgi bir bütünün parçasıdır. Bütünü oluşturur. Her bilgi türü kendi kuralını koyar. Gelişir. Dini bilgi ayrı öğrenilir, öğretilir. Bilimsel bilgi ayrı öğrenilir, öğretilir. Yaratılış teorisi, dini bilgi olarak ayrı öğretilir, öğrenilir. Evrim teorisi, bilimsel bilgi olarak ayrı öğretilir, öğrenilir. Yaratılış teorisi, dini bilgi olarak, inanarak öğrenilir, öğretilir. Evrim teorisi, bilimsel bilgi olarak, sorgulanarak öğretilir, öğrenilir.

Yaratılış teorisi, dini bilginin kurallarına göre doğru olur. Evrim teorisi, bilimsel bilginin kurallarına göre, doğru olur. Bilimsel bilgi, bilimsel bilgi kurallarına göre oluşturulur. Dini bilgi, dini bilgi kurallarına göre oluşturulur.

Dini bilgide söz ve inanmak yeterli olur. Bilimsel bilgide söz, araştırma, deney, sorgulama, belge yeterli olur.

Evrim teorisi, bütün canlıların ortak bir atadan doğal seçilim yoluyla türedikleri teorisi olur. Dünyamızda neden farklı türden canlılar olduğunu açıklayan, tek teoridir. Bu teori, dünya bilgisiyle oluşturuldu ve benimsendi. Üniversite özerkliği içinde açıklandı. Dünyadaki canlılar dünyasına ait olgular, dünya bilgisiyle oluşturulan teorilere göre açıklanır.

Biyolojik evrim olgusunu anlamadan, biyoloji bilimi yapılamaz. Evrim teorisi, okullarda, bilimsel metotla öğretilir. Bilim insanlarının ortak özelliği, yaptıkları işe inançlarını karıştırmamalarıdır.

Biyolojik evrim teorisi ve Dünyamızın Güneş etrafında döndüğü teorisi, bilimsel bilgidir. Bugün, Dünyanın Güneşin etrafında döndüğüne, bir kuşku duyulmuyor.

İnanç veya dini bilgi teorileri ayrı olur. Bilimsel bilgi teorileri ayrı olur. Eğitim içinde, bilgi türü öğretimi ayrı ayrı yapılır.

Share
85 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...